Z toho je patrné, že historie vede více do hloubky. Původně školní projekt se orzjel již v roce 1996, tehdy ještě pod názvem Network 2000. Nakonec dostal jméno VideoLAN, protože šlo o program, který měl sloužit ke streamování digitální televize uvnitř počítačové sítě. Z počátku se dělil na dvě zvláštní části: VideoLAN Server (VLS) a VideoLAN Client (VLC).
Dnes jsou již obě části spojeny v programu, který dostal název VLC media player. Od roku 2009 je plně nezávislý na původní škole a jeho vývoj zastřešuje nezisková organizace VideoLAN. Zapojilo se do něj již 700 dobrovolníků. Podle původního autora a dnes prezidenta nadace Michela Kaempfa má VLC stovky milionů uživatelů a program již zaznamenal přes dvě miliardy stažení.
Málokterý program byl navíc portován pro tolik platforem. VLC podporuje Windows, GNU/Linux, BSD, OS X, iOS, Android, Solaris, Windows Phone, BeOS, OS/2, Android TV, Apple TV, Tizen a Chrome OS. Tvůrci právě dokončují VLC 3.0, které by měl sjednotit a vylepšit mobilní verze, přidat GPU akceleraci přehrávání, zlepšit podporu adaptivního streamingu a umožnit streamování přes Chromecast.
Zdroj: JBKempf