Premiéra Firefoxu pro Metro. První dojmy z dotekové ohnivé lišky

4. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Již zkraje léta nám ukázal Google, jak si představuje svůj prohlížeč v kompletně novém prostředí. Chrome se stal druhým prohlížečem, který se do Metra propracoval. Mozilla je výsledky své práce ochotna sdílet teprve nyní. Podle tempa vývoje se nezdá, že by do finále doputovala ještě letos, konečné vydání nás překvapí někdy v příštím roce. Jestli vás zajímá, co o Mozilly uvidíme ještě v tomto roce, přečtěte si náš starší souhrnný článek. Psali jsme i o tom, s čím se letos Firefox vytasil.

Tip: Co letos chystá Firefox? Sociální funkce, chat a webové aplikace

Vzhledem k tomu, že budoucnost patří dotekovým zařízením, bude velice zajímavé sledovat, jak si výrobci prohlížečů poradí s hranatým prostředím. Staré známé značky mohou selhat, zatímco se na vrchol vyškrábe mladá krev. Jak to vypadá na desktopu, všichni víme. Již delší dobu se zde žádné dramatické zvraty neodehrávají, jako by nám tento příběh již neměl co nabídnout. Každý prohlížeč si drží svůj tržní podíl, málokterý má ještě nějaké unikátní vlastnosti či vzezření.

Firefox pro Metro

 

Jeden jako druhý, druhý jako první

Metro má bohužel jistý sklon k monotónnosti. To je jeho prokletí a kouzlo současně. Aplikace vypadají velmi podobně a musí se hodně ohánět, aby něčím zaujaly. Ostré hrany a nízký počet ovládacích prvků spolu s jednoduchou grafikou nedovolují, aby se designéři zrovna odvázali. Co si budeme nalhávat, prohlížeče budou v Metru více než kde jinde značně zaměnitelné. Tedy, Chrome se rozhodl nerespektovat zdejší grafický styl, takže ho poznáte na sto honů daleko.

Tip: Premiéra Chromu pro Metro: první dojmy ze staronového prohlížeče

Současný Firefox ale naproti tomu má co dělat, abychom si ho nespletli s Internet Explorerem. Když budete aplikaci chvíli používat, jistě párkrát zažijete pocit déjà vu. Zdejší nosný grafický prvek, a sice adresní řádek, zavádí do praxe vizi Mozilly. Ta by ráda sjednotila vzhled aplikace napříč platformami. Firefox pro Metro nebude žádnou výjimkou, i on bude obsahovat oblé tvary, byť ne úplně všude. Proto i on může evokovat dojem, že do Metra tak docela nepatří.

 

Nám se zdá současný adresní řádek dobrý, především jde o změnu. Tu v dotekovém prostředí uvítáte. Stejně jako v IE, se i zde setkáte se skrýváním grafiky. Celý prostor prohlížeč věnuje samotnému webu. Na tabletu to zřejmě oceníme, na počítači zase tolik ne. Jak bývá u Firefoxu zvykem, máte naštěstí na výběr. Můžete si zvolit stálé zobrazení nabídky panelů, jenže v takovém případě se připravíte o nezanedbatelný kus prostoru.

Firefox pro Metro

Prohlížeč je zkrátka připraven na doteky, proto se ovládací prvky musely pořádně nafouknout. Ve srovnání se zobrazením uživatelského prostředí v desktopovém režimu se jedná až o komický rozdíl. Jenže na pumpu se šlápnout musí, malá tlačítka by se prstem strefovala špatně. Zapumpoval si i Google. Na oteklé prohlížeče si budeme muset prostě zvyknout.

 

Zlobivé prostředí

Podobnosti s IE si všimnete mj. při zadávání adresy. Výsledky z historie se zobrazují v dlaždicích, k tomu můžete vybírat z několika vyhledávačů. Pokud zadávaný text patří do Googlu, jednoduše ho vyberete. Na rozdíl od desktopu se zde nehraje na oddělený adresní řádek a vyhledávací pole. Unifikované políčky slouží spolehlivě. Podobně napovídá adresy nový panel. Ten nezeje prázdnotou, ale úplně standardně vám nabídne několik seznamů.

Kromě záložek vám bude k ruce historie a přehled stažených souborů. Možná, že bychom něco podobného ocenili také v desktopovém Firefoxu, kde se po letech teprve objevila síť políček s často navštěvovanými weby.

Zejména na předvolbách je vidět, že má vývojový tým ještě kus práce před sebou. Nevzhledná stránka v tuto chvíli pouze plní účel, trpní z estetického hlediska. Prozatím je důležité, že můžete hýbat a nastavení, dokonce můžete zapínat Do Not Track. Aplikace prozatím hodně chybuje, občas odmítá provést to co po ní chcete. Načítání stránek pracuje spolehlivě, ale uživatelské prostředí občas revoltuje. Od první ukázky ale nelze čekat o moc víc.

Naprosto nefunkční je stahování souborů. Podobně jako v IE se vám při pokusu o stažení ve spodní části okna nabídne lišta s akcemi. Samotné stahování zahájíte, ale v místním správci se neukazuje název souboru, ani průběh přenosu. Ke stažení dojde, pokud soubor aplikace nedokáže zobrazit. Pokud si chcete do počítače přidat nějaký instalační program, musíte jej místo spuštění uložit na disk. Ke stažení reálně dojde, avšak jak akce dopadla, ve Firefoxu nezjistíte.

Podobné chyby nicméně nemá valný smysl rozebírat, týkají se pouze prvního vydání, vývojáři je opraví. Firefox pro Metro nám chce nyní především předvést, jak se bude chovat a vypadat. A to první seznámení víme, byť nic není vytesáno do kamene. Upřímně, mezi IE a Firefoxem ve verzi pro Metro zase tak velký rozdíl není. Každý z prohlížečů využívá jiné vykreslovací jádro, ale jinak pracují na velmi podobných principech. Uvidíme, kam se Firefox posune ve finále, nesuďme ho příliš brzy.

Chybějící lišty pro posouvání na stránce proto nehodláme komentovat. Firefox čeká ještě kus cesty – a to počítáme jen základní práce.

Našeptávání při psaní Nabídka ke stažení souboru Zlobivý správce nezobrazuje, co stahujete Neuhlazené předvolby aplikace Nový panel mj. obsahuje přístup k nejdůležitějším webům

Jak zprovoznit Firefox pro Metro

Pokud vás neodrazuje nevyzrálost prvotní ukázky, můžete si ji ve Windows 8 sami vyzkoušet. Stáhnout musíte zvláštní noční sestavení z MozillaWiki. Můžete využít též přímý odkaz ke stažení, ale u něj vám nemůžeme zaručit dlouhodobou funkčnost. Grafické rozhraní pro Metro obsahuje Firefox 18. Až si prohlížeč nainstalujete, musíte jej nastavit jako výchozí. Jedině výchozí prohlížeč lze používat také v Metru.

Po prvním spuštění v desktopovém režimu by se vás aplikace měla na nastavení výchozího prohlížeče dotázat. Aby vám však nezpůsobila trable s aktuálně využívaným profilem, doporučujeme si uživatelská data zazálohovat, pak případně vrátit. Můžete též aplikaci poručit, aby otevřela jiný profil.

V takovém případě klepněte na zástupce na ploše (jmenuje se Nightly, nikoli Firefox) a vyberte Vlastnosti. V kolonce Cíl na závěr připište -p. Tento přepínač způsobí, že vám aplikace při spuštění dá na výběr mezi profily. Běžnou relaci Firefoxu ukončete, spusťte Nightly a klepněte na Create profile. Nějak si ho pojmenujte a posléze ho označte a prohlížeč spusťte (Start Nightly). Nastavte ho jako výchozí, dlaždice v Metru se promění. Teď můžete nastartovat Firefox pro Metro.

bitcoin školení listopad 24

Po ukončení hrátek se přesvědčte, že se vaše standardní instalace Firefoxu spouští s vaším běžným profilem. Zástupci, označeném Firefox, můžete opět dočasně přiřadit přepínač -p, při výběru profilů pak vyberte ten svůj původní. Posléze přepínač klidně zase smažte. Aplikace se pak nebude ptát na výběr profilu, ale budete se spouštět v naposledy vybraném.