Ne vždycky Skype uměl vytáčet telefonní čísla. Na počátku pouze zvládl telefonovat ve vlastní síti. Později se na něj nabalovaly další funkce, například skupinové videohovory. Ty se naučil experimentálně až v roce 2010. (Standardní videohovory přišly v roce 2005.) V tom nadcházejícím přidal podporu pro přenášení obrazu ve 30 snímcích za sekundu, ovšem jen na výkonných strojích. Výchozím rozlišení videa před dvěma roky bylo směšných 640 × 480 bodů.
Dokážete si proto představit, jak služba vypadala v úplných začátcích. Prvních 100 000 připojených uživatelů služba zaznamenala v říjnu 2003. Celkový počet stažení se tehdy vyšplhal na 1,5 milionu. V současnosti pomocí Skypu komunikující stovky milionů uživatelů po celém světě. Ačkoli rozvoj videa byl poměrně pomalý, s čímž souviselo i tehdejší omezené připojení k internetu, jednou z prvních funkcí, které autoři do svého produktu přidali, byly konferenční hovory.
Již v roce 2004 jste mohli komunikovat hlasově až s 15 dalšími účastníky. Skype má za sebou docela bohatou historii. Jednu dobu patřil eBay, jenže aukčnímu portálu skoro nic nevynášel. V současnosti je vlastníkem Microsoft, který ho koupil za enormních 8,5 miliardy dolarů. My jsme první betu zkusili stáhnout a i ve Windows 8.1 funguje, jen se s ní už k síti nepřipojíte. Od kdy používáte Skype? Jaké máte vzpomínky na jeho začátky?
Zdroj: Skype
Níže nabízíme tiskovou zprávu, jak nám ji nabídla česká pobočka Skypu. Pouze jsme v případě potřeby upravili formátování.
Skype spojuje lidi po celém světě již 10 let!
10. narozeniny Skypu dnes oslaví také česká pobočka, která se významnou měrou podílí na vývoji nejpoužívanějšího komunikačního programu na světě
Praha, 29. srpna 2013 – Skype již dávno není pouze nástrojem k zajištění základní komunikace. Díky němu dnes můžete absolvovat expedici na Severní pól nebo být svědky podmořského výzkumu. Jeho pravidelnými uživateli jsounapříklad britská královská rodina, Oprah Winfrey nebo třeba Santa Claus. Skypování je dnes běžným výrazem a vyjadřuje, jak moc se stal Skype samozřejmou součástí života téměř 300 milionů lidí na celém světě. Cesta tohoto nejvyužívanějšího komunikačního programu současnosti však započala poměrně nenápadně právě před deseti lety na severu Evropy. A momentálně jsou to právě také čeští odborníci v Praze, kteří na toto dědictví navazují a posouvají Skype k novým výzvám.
Skype založili v roce 2003 skandinávští technici - Nilas Zennstrom ze Švédska a Janus Friis z Dánska. Ti se nechali inspirovat již existujícím programem Kazaa z pera mladých estonských specialistů Ahti Heinii, Priita Kasesalu a Jaana Tallina. Kazaa byl založen na principu sdílení souborů mezi jednotlivými uživateli tak, že čím více jich bylo připojeno, tím větší rychlostí mohli soubory sdílet, aniž by potřebovali centrální server, který by připojení spravoval. Toho Zennstrom s Friisem využili, a místo datového souboru se pokusili přenést po internetu lidský hlas. Vyšlo to - první Skype hovor byl proveden v dubnu 2003 a již v srpnu byl program představen veřejnosti. Zaznamenal okamžitý úspěch – nejen, že bylo možno volat přímo z počítače, ale hlavně byl na rozdíl od klasických telefonních společností hovor zcela zdarma! Skype podporovaly všechny dostupné platformy, a tak mohli lidé na celém světěvolat, kam chtěli a jak dlouho chtěli, a nezaplatili za to ani haléř.
Za nejdůležitější mezníky ve vývoji firmy vzhledem k uživatelům i společnosti samotné se dá jistě považovat rok 2005, kdy Skype nabídl revoluční službu – videohovory. Stal se tedy ještě atraktivnějším nejen pro běžné uživatele, ale především pro firemní zákazníky, kterým výrazným způsobem ulehčil obchodní jednání. Zároveň Skype expandoval jako společnost prostřednictvím nově otevíraných poboček po světě. V Evropě je jich v současné době pět, z nichž jedna sídlí právě v Praze. K zatím nejzásadnější události došlo v r. 2011, kdy byl Skype koupen softwarovým gigantem Microsoft. Negativní předpovědi o pohlcení Skypu se nepotvrdily a naopak Skype hraje v portfoliu Microsoftu stále výraznější roli – nedávno nahradil Windows Messenger a integroval se i do služby Outlook.com (čeští uživatelé si na tuto novinku musí ještě počkat). Díky výraznému přispění právě odborníků z pražské pobočky se stane poprvé v historii Skype integrální součástí nejnovějšího operačního systému Windows 8.1. Zároveň čeští vývojáři kladou důraz na fakt, že téměř polovina uživatelů Skypu se rekrutuje z majitelů tabletů a smartphonů, a proto se také oni podíleli na tom, aby byl Skype bez problémů dostupný jak ve Windows Phone, tak dalších platformách typu Xbox One, Iphone, Android, Mac a mnoha jiných.
Počátek příběhu české pobočky Skypu se datuje do roku 2007, kdy v Praze vznikla kancelář o několika málo lidech. V roce 2011 začala pobočka prudce expandovat. V současné době zaměstnává více než 150 špičkových odborníků a intenzívně hledá další. „Nabízíme jedinečnou možnost stát se součástí rychle rostoucího mezinárodního týmu se zcela unikátní firemní kulturou, motivačním pracovním prostředím a posláním vyvíjet ty nejmodernější technologie, pomahájící lidem komunikovat napříč zeměmi a kontinenty,“ říká Tomáš Vocetka, ředitel Skype Czech Republic, a dodává: „Skype si do dnešních dnů udržel sympatickou kulturu start-upové firmy. To se samozřejmě odráží také na pracovním prostředí, které je v rámci České republiky výjimečné.
Za 10 let své existence se může Skype pochlubit velmi slušnou bilancí: počet aktivních uživatelů dosáhl více než 300 milionů.Za tuto dobu provolali dohromady téměř 1.4 trilionu minut, což je neuvěřitelných 2.6 milionů let soustavné konverzace. V roce 2011 tvořil Skype 14% podíl všech provedených mezistátních hovorů na celém světě, a toto číslonadále stoupá. Uživatelé provolají dohromady asi 2 bilionů minut za den. Počet zaměstnanců vzrostl ze dvou v roce 2003 na téměř dva tisíce. To vše činí ze Skypu jednu z nejúspěšnějších softwarových firem na světě.
Ke svým kulatinám připravil Skype pro své uživatele dáreček – mezi 29. srpnem a 1. zářím mají uživatelé možnost zažádat si o 30 minut wifi připojení zdarma. To pak mohou využít po dobu dalších 30 dní a připojit se v rámci 2 milionů Skype hotspotů kdekoliv na světě.