Prestigio Ion PC: Co se skrývá za HTPC za 5500 Kč

7. 8. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Prestigio Ion PC – vnější zkoumání

Prestigio Ion PC najdete v obchodech pod různými názvy. Tento miniaturní počítač si totiž formy rády pojmenují dle svých zaběhnutých zvyků a tak jej můžete nalézt např. pod originálním názvem Pegatron Ion, HAL 3000 Ion (od společnosti 100Mega Distribution) nebo třeba jen Ion PC. Vždy ale dostanete jedno a totéž – malou krabičku s množstvím vstupů a výstupů, v níž se ukrývá základní deska s čipovou sadou Nvidia Ion, jednojádrovým procesorem Intel Atom, 2–3 GB operační paměti a 160–400GB pevným diskem. Cena se pak odvíjí od dané konfigurace a použitého operačního systému. Nejlevnější Ion PC (se systémem FreeDOS) pak pořídíte již za přibližně 5500 Kč.

Prestigio Ion PC se dodává ve dvou barevných provedeních – černém a bílém. V obou případech si pak můžete vybrat mezi operačním systémem FreeDOS, Windows XP, Windows Vista Home Basic nebo Windows Vista Business s možností downgradu na Windows XP Professional. Osobně se mi jako zatím jako nejlepší možnost jeví koupit Prestigio bez systému a nainstalovat na něj Windows 7 RC1, které budete moci ještě přibližně tři čtvrtě roku používat zcela zdarma. Tento systém totiž všem zařízením s Atomem svědčí nejlépe.

Rozměry Prestigia Ion PC jsou stlačeny skutečně na minimum. Na snímku vidíte porovnání s běžně velkou skříní. Miniaturní rozměry jsou možné díky vyhoštění napájecího zdroje mimo samotný počítač, to samé platí i o optické mechanice. Tu zastupují všudypřítomné USB porty, kam můžete připojit jakékoli zařízení.

Jedna z mála věcí, která mi na Ion PC vadila, byla konstrukce podstavce. Ten opatřen na spodní straně pryžovou podložkou, takže Ion PC nepřenáší zbytečně vibrace do nábytku. To je jistě chvályhodný počin. Problém ale nastává, když chcete podstavec přichytit pomocí jednoho šroubu k samotnému počítači. Kvůli konstrukci je šroub poměrně špatně přístupný a jde s ním otáčet jen z boku. Šroubek má sice pěkný zářez, ale šroubovák k němu skrz podstavec bohužel nedostanete. K úplnému dotažení tak asi přijdou většinou ke slovu kleště, které mohou ale šroub poškodit.

 

Na USB portech se u Prestigia příliš nešetřilo. Na přední straně najdete pod krytkou dva, vzadu pak další čtyři. Na čele pak narazíte ještě na konektor pro sluchátka a vstup pro mikrofon. Čtečku karet zde ale nehledejte. Zadní strana pak obsahuje síťový konektor, analogový/digitální výstup na reproduktory a HDMI konektor. K němu již ale není dodávána redukce na DVI, což může být pro někoho problémem. Např. má HD Ready televize Samsung nedokáže na HDMI vstupu zobrazit obraz ve formátu 1:1 a v ovladačích nelze nastavit rozlišení 1366 × 768, ale jen 1360 × 768. Obraz je tak na několika místech rozostřen, což vadí zejména při čtení textů. U Full HD televizí vám ale tento nedostatek nehrozí.


Pokud se na Prestigio Ion PC podíváte po stránce parametrl, tak zjistíte, že je v podstatě téměř shodné s dříve testovaným Acer AspireRevo R3600. Počítače se od sebe liší jen rychlostí paměťových modulů a velikostí/výrobcem pevného disku. K prestigiu je také dodáván menší a méně výkonný napájecí adaptér.

Co se skrývá pod kapotou

Zatímco v jiných recenzích se Prestigiu věnují jen po exteriérové a výkonnostní stránce, my nahlédneme i pod kapotu. K tomu budete potřebovat jen malý šroubováček a povolit šest malých šroubků. Pak již nic nestojí mezi vámi a otevřením Ion PC. Jak můžete sami vidět, uvnitř není rozhodně místa nazbyt. Téměř každý centimetr prostoru je využitý, přičemž celkovou velikost z velké části určuje osazený 2,5" pevný disk.

 

Místem se šetřilo i v případě paměťových modulů. Z úsporných důvodů je 1 GB operační paměti přímo napájen na základní desku. K rozšiřování je tak k dispozici jen jeden SO-DIMM slot, v němž většinou trůní další 1 GB paměti, v našem případě Kingston. Jeden paměťový slot pak vysvětluje některé netradiční konfigurace se 3 GB paměti, na něž můžete také v e-shopech narazit.

Kdo by si dělal zálusk na výměnu chladiče u takto malého stvoření, ten bude nejspíš z následujících snímků zklamán. Na procesoru a hlavně čipové sadě leží totiž speciální notebookový chladič, navržený právě pro Ion PC. Pozitivní ale je, že umožňuje regulaci otáček.

 

 

Pod chladičem se již nachází kombinace čipové sady Nvidia Ion a jednojádrového procesoru Intel Atom N230. Všimnout si můžete i baterie, která není osazena přímo na desce, ale plandá na kabelu.

¨

Pokud desku vyjmete úplně, budete se moci pokochat řadou čipů na spodní straně. Mezi ně patří 512 MB paměti Elpida, gigabitová síťovka Realtek RTL2111CL a 5.1 zvukovka Realtek ALC662. komu by vrtala v hlavě velká díra uprostřed desky, tak ta by měla sloužit k lepšímu chlazení pevného disku, který se přímo nad ní nachází.

 

U spouštěcího tlačítka narazíte i na jasně modrou diodu, která je naštěstí trochu tlumena plastem tlačítka. I tak ale Ion PC bude u televize až trochu nepříjemně zářit.

 

BIOS a jeho možnosti

Součástí každého dnešního počítače je i BIOS, a tento model není žádnou výjimkou. Na desce od Pegatronu najdete klasický AMI BIOS. BIOS je poměrně skromný a tak zde žádné možnosti taktování nečekejte.

Ze všech nejzajímavější je záložka Advanced, kde se nachází položka Hardware Health Status. V ní je možné až překvapivě podrobně nastavit chování větráku při různých teplotách, včetně minimálního napětí.

Z ostatních položek by se vám mohlo hodit již jen asi nastavení velikosti přidělené paměti grafické kartě či režimy uspávání (S1 nebo S3).

Kompletní fotogalerie

Spotřeba, výkon, hlučnost, závěr

Při měření spotřeby se bez zátěže wattmetr ustálil na hodnotě 23 W, což přisuzuji i horší kvalitě napájecího adaptéru. Navíc s postupným zahříváním se spotřeba mírně zvedá až k 26 W. Konkurenční Acer AspireRevo totiž ve velmi podobné konfiguraci odebíralo jen 20 W bez zátěže. V zátěži si pak Prestigio řeklo až o 32 W, tedy stejně jako Acer.

Jestliže vás bude zajímat výkon takového malého stroje, tak vás odkážu na podrobnou recenzi AspireRevo, které má v podstatě stejnou konfiguraci. Na několika měřeních jsem si ověřil, že výsledky se liší v podstatě v rámci chyby měření, takže zde není příliš důvod projíždět veškeré testy znova. Pokud byste chtěli vidět výsledky porovnané i s dvoujádrovým Atomem 330, tak ty najdete v recenzi Asrock Ion 330.

Co ale v recenzi Reva ani Asrocku nenajdete, je hlučnost Prestigia. Ta je ve srovnání s Asrockem minimální. Ne že by nebyl počítač slyšet vůbec, to ne, ale oproti Asrocku je to významný krok. Větráček se na vyšší otáčky začne točit až při delší zátěži, což navíc můžete ovlivnit i v nastavení BIOSu.

Hodnocení

Závěrečné hodnocení se ponese v poměrně pozitivním duchu. Prestigio Ion PC je totiž jednoznačně nejdostupnější variantou, jak svůj obývací pokoj obohatit o elegantní a přitom dostatečně výkonné HTPC. Budete ale muset oželet optickou mechaniku (pokud si nepořídíte externí). Po výkonnostní stránce to sice s Atomem není žádná hitparáda, ale naštěstí Ion zvládá akcelerovat většinu dnes nabízených videoformátů. Problém nastává jen u flash videí s nimiž se musí poprat jednojádrový Atom. Zatímco dvoujádrový Atom 330 zvládá s odřenýma ušima a přimhouřenýma očima i HD video na Youtube, s jednojádrovým modelem na ně rychle zapomeňte. Zde se budete muset spokojit s SD kvalitou. Nvidia ale snad již nyní pracuje společně s Adobe i na akceleraci tohoto formátu, takže v budoucnu by vám i na toto mohl jednojádrový Atom stačit. S trochou shovívavosti si na Prestigiu (stejně jako na Aceru) zahrajete i v 720p rozlišení i nějaké ty akčnější hry (a tím nemyslím Solitaire před odkrytím poslední karty).

Po konstrukční stránce odvedli v Pegatronu dobrou práci, Šasi je velmi pevné, plasty pěkně lícují a z počítače zkrátka nemáte dojem, že je to to nejlevnější, co si vlastně můžete pořídit. Škoda jen nešikovného šroubu pro uchycení k podstavci. Trochu mi zde také chyběla čtečka karet, na druhou stranu ale chápu, že už ji zkrátka nebylo kam dát. Prestigio Ion PC je zkrátka otázkou rozumného kompromisu, na který řada uživatelů jistě velmi ráda přistoupí.

Plusy a mínusy

+ pořizovací cena
+ povedený design
+ přední porty
+ nízká spotřeba
+ malé rozměry
+ schopnosti GPU

– pro někoho chybějící optická mechanika
– uchycení podstavce
– chybí čtečka karet
– pomalý procesor a disk
– chybějící multikanálový analogový zvuk

bitcoin školení listopad 24

Za zapůjčení děkujeme společnosti Asbis.