Procesory Ryzen při uvedení ukázaly jednu nevýhodu, tedy přinejmenším z pohledu nadšenců do hardwaru. Dají se totiž velmi špatně přetaktovat, s modelem 1800X dokonce ani není automaticky zaručeno dostat se všemi jádry na úroveň jeho turba (4,0 GHz). Takto nízké rezervy se často nevidí. Něco o nich už naznačovala i demonstrace extrémního přetaktování před vydáním, kdy osmijádro dosáhlo taktu jen 5,2 GHz pod kapalným dusíkem. Přitom s tímto typem chlazení se obvykle bavíme o sedmi, u Bulldozerů třeba i o osmi GHz. Ovšem pokud dusík bereme jako míru možností přetaktování, pak možná svítá určitá naděje.
Zdá se totiž, že minimálně při extrémním přetaktování se bude dařit frekvenci zvedat. Taktovači s přezdívkou Der8auer se totiž podařilo s kapalným dusíkem trumfnout hranici 5,8 GHz, když se dostal na 5802,93 MHz a validoval ji (viz záznam na HWBotu). Podařilo se to dokonce se všemi jádry běžícími, včetně SMT. Při deaktivaci většiny čipu a SMT by se tedy čistě pro tabulkový výsledek mělo podařit takt zvednout ještě o kousek.
K tomuto výsledku byl použit Ryzen 1800X, ovšem nikoliv sériový. Podle kódu jde zřejmě o kvalifikační vzorek ZD3601BAM88F4_40/36_Y na taktu 3,6–4,0 GHz, který by ale snad měl vlastnostmi sériovému čipu už odpovídat. Frekvence, která je v tuto chvíli rekordem Ryzenu, si vyžádala zvýšení napětí až na 1,97 V, což je daleko za bezpečným maximem 1,4 V, které se pro 14nm čipy Summit Ridge uvádí.
Der8auer použil desku ROG Asus Crosshair VI Hero a 16 GB dvoukanálové paměti DDR4. Chlazení bylo jak již bylo řečeno kapalným dusíkem. Zajímavé je, že frekvence byla dosažena kombinací zvýšeného násobiče (44,5×) a referenčního taktu procesoru, BCLK. Ten Der8auer ze 100 MHz zvýšil na 130,4 MHz. To možná ukazuje, kam bude třeba při přetáčení Ryzenu pod dusíkem napřít síly. Je možné, že vyšší násobiče čip špatně zvládá a je třeba mu pomoci touto cestou.
Pro běžný provoz přetaktování frekvence BCLK není vhodné, jelikož je na ní navázána frekvence rozhraní PCI Express a čipsetu, takže při posunutí jen o pár MHz ztrácí systém stabilitu. Přestává fungovat PCI Express 3.0 a později i 2.0 a objevuje se riziko ztráty dat kvůli nestabilitě řadiče SATA. Nicméně tyto zkušenosti snad ukazují, že architektura Zen nemá frekvenční strop až tak tragický sama o sobě. Možná je toto doklad, že vyšším frekvencím brání spíše nějaké izolované detaily, které by se snad mohlo podařit postupně odstraňovat úpravami samotné architektury v příštích generacích, ale částečně snad i laděním základních desek a BIOSů.
Pro ostatní Ryzeny 7 momentálně HWBot uvádí dosažené rekordní takty nižší. Model 1700X má na prvním místě výsledek 5414 Mhz, model 1700 jen 4116 Mhz. To z části bude tím, že se na ně extrémní taktovači zaměřili méně než na nejvyšší model. Pokud ale bude rozdíl v absolutních dosažených frekvencích trvat, potvrdí se asi, že pro Ryzen 1800X si AMD nechává ty nejlépe se chovající čipy a obě sedmnáctistovky dostávají ty s nižším taktovacím potenciálem.