Ačkoliv většina z vás asi již nepovažuje optická média za nějak zvlášť zajímavou technologii, plastové kotoučky zatím nehodlají kapitulovat. Firmy Sony a Panasonic včera oznámily nový formát optického disku, který má převzít otěže po discích Blu-Ray. Na rozdíl od těch ale tento typ nebude sloužit k distribuci filmů, ale zejména k zálohování a skladování dat. V souladu s tím mu tvůrci vybrali jméno Archival Disc.
Archival Disc má přijít na trh někdy v příštím roce a v této první generaci budou mít média kapacitu 300 GB. Půjde o jednorázově zapisovatelné disky, přičemž data ponesou obě strany a navíc na každé ve třech vrstvách. Na jednu vrstvu i tak připadá 50 GB dat, oproti formátu Blu-Ray tedy jde o dvojnásobné zlepšení. Pokrok oproti současné technologii má jít na vrub užším stopám a také pokročilejšímu zpracovávání dat (metoda „Partial Response Maximum Likelihood“), takže čtení funguje i se slabší úrovní analogového signálu. Použit je také nějaký způsob potlačování přeslechu mezi stopami. Archival Disc tedy bude fyzikální limity bránící dalšímu fyzickému „zmenšování“ zapisovaných struktur přemáhat pomocí robustnějšího digitálního zpracovávání „surových“ dat.
Takto vypadá logo nového formátu optických disků
Sony v tiskové zprávě uvedla i některé technické parametry: Archival Disky o kapacitě 300 GB používají stejně jako formát Blu-Ray laser o vlnové délce 405 nm a dle tiskové zprávy je rozteč záznamových stop 0,225 μm (pokud se nepletu, Blu-Ray má rozteč 0,320 μm). Jeden „bit“ pak má měřit 79,5 nm. Numerická apertura optiky zřejmě zůstala nezměněná (0,85). Pro korekci chyb se budou používat Reed-Solomonovy kódy.
300GB médii nicméně Archival Disc poslední slovo neřekne. Panasonic a Sony mají v plánu poté kapacitu formátu rozšířit nejprve na 500 GB, poté rovnou na 1 TB. K tomu budou ale potřebovat další technologická zlepšení umožňující zvýšit hustotu záznamu. Použity mají být neupřesněné metody k potlačení intereference mezi jednotlivými symboly, pro 1 TB disky se hovoří o „víceúrovňovém“ zápisu, což by snad mohlo znamenat použití ještě více záznamových vrstev na médiu, to ale spíš hádáme.
Příští rok mají být k dispozici 300GB média, poté kapacita naroste až na 1 TB
Tato média budou pochopitelně potřebovat speciální vypalovačky či čtečky, u nichž lze čekat poměrně vysoké pořizovací náklady (zatímco výrobní náklady na média by asi v masovém měřítku nemusely být nějak mimořádně vyšší). Nezdá se ale, že by Panasonic se Sony zatím měli plány na uplatnění těchto disků i na spotřebitelském trhu. Cílovým zákazníkem zřejmě budou větší instituce jako archivy či společnosti potřebující archivovat velké množství dat.
Archival Disc má být médium schopné dlouhodobého uchovávání cenných dat. Obecně bývají optická média považována za spíše nespolehlivý typ úložiště. Vzhledem ke své jednoduchosti mají ale při správném skladování a zacházení v jistých ohledech větší šance než třeba pevné disky (odolnost proti prachu, změnám teplot a vlhkosti; i určitému fyzickému poškození). I do budoucna tedy optické či podobné technologie budou mít význam, i pokud by zcela přestaly sloužit k distribuci audiovizuálních děl.
Zdroj: Sony