Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte.
Aorus Gen4 5000E je NVMe SSD s rozhraním PCIe 4.0, jak naznačuje ono „Gen4“. Označení 5000E se nevztahuje k PCIe 5.0, jak by asi někoho mohlo napadnout, ale spíše asi má udávat rychlost těchto SSD. Sekvenční rychlost čtení je totiž 5000 MB/s. Jde tedy o jedno z relativně pomalejších SSD generace PCI Express 4.0, dalo by se srovnávat s první vlnou těchto modelů s řadičem Phison E16. Na tom ale není Aorus Gen4 5000E založené, pravděpodobně má novější a energeticky efektivnější řadič.
Podle ComputerBase by to mohl být Phison E21T. To je DRAMless řadič využívající místo samostatné mezipaměti technologii HMB (psali jsme o ní například zde), což snižuje výrobní cenu za cenu potenciálně horšího výkonu v těžké zátěži. Nicméně v poslední době se díky HMB tato SSD dost zlepšila a DRAMless design má možnou malou výhodu i ve spotřebě. Naopak na paměti NAND Flash se nešetřilo, SSD nepoužívá QLC NAND, nýbrž 3D TLC NAND. Má to explicitně i ve specifikacích, takže by nemělo dojít k tiché výměně za horší paměť později (dokonce je uvedené i to, že jde o čipy s rychlostí 1600 MT/s).
Že půjde asi o relativně levnější SSD, nasvědčuje i to, že bude nabízené jen v nižších kapacitách – 500 GB a 1000 GB. 1TB verze má plný výkon, který má dosahovat 5000 MB/s v sekvenčním čtení a 4600 MB/s v sekvenčním zápisu (v rámci pseudoSLC cache). Menší 500GB model má pomalejší zápis 3800 MB/s, ale čtení zůstalo na 5000 MB/s. Bohužel nejsou uvedené výkony v náhodném čtení (IOPS).
Gigabyte moduly prezentuje jako energeticky efektivní. Spotřeba při aktivitě je jen 4,2 W během čtení a 4,3 W při zápisu. Mimo zátěž má spotřeba být jen 20 mW s použitím úsporných režimů ASPT. Firma uvádí, že tato spotřeba (ta v zátěži) je asi o 30 % lepší, než typicky SSD s touto úrovní výkonu mají. To je ale samozřejmě otázka toho, s čím se srovnává (Gigabyte uvádí „běžné PCIe 4.0 ×4 SSD“ se spotřebou 6,2 W, výkonnější moduly ale někdy jdou i výš).
Každopádně důraz na nižší spotřebu (a tím nižší teploty třeba při delší práci typu aktualizace Windows nebo her z knihovny Steamu / Epic Store atd.) je pozitivní, stejně jako podpora úsporných stavů pro eliminaci zbytečné spotřeby během nečinnosti. To doufejme do budoucna už bude standard a nebudeme potkávat SSD, které berou pár wattů nepřetržitě (a také kvůli tomu mají nepřetržitě vyšší teplotu).
Zatím není nikde uvedeno, kdy se toto SSD začne prodávat, takže ještě neznáme ceny. Záruka na ně bude pětiletá s celkem standardní garancí zápisu odpovídající 600 přepisovacím cyklům (500GB model oficiálně garantuje 300 TB zápisu, 1TB model 600 TB zápisu).
Zdroje: Gigabyte (1, 2), ComputerBase