Přichází Windows (Live) Essentials 2012. Ožívá mrtvá značka?

8. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Kde se vzala, tu se vzala – příchod nové sady Windows Live Essentials jsme příliš neočekávali. V souvislosti s ním ostatně vyvstala řada otazníků. Tentokrát nebudou hlavním předmětem zájmu „nové“ programy samy o sobě, avšak spíše snažení Microsoftu. Pro začátek si ujasněme, že produkt není určený pro starší počítače. Pracuje pouze ve Windows 7 a Windows 8. Windows Essentials 2012, resp. Windows Live Essentials 2012, popravdě nepřináší mnoho nového, stávající uživatelé budou akorát rozladěni redukcí, k níž došlo. Především ze hry vypadl Live Mesh, přesně dle očekávání.


Windows Live Mesh odešel do důchodu

Tento nástroj jistě není třeba zdlouhavě představovat, díky němu jsme mohli přímo synchronizovat obsah složek mezi počítači, aniž bychom všechno museli nahrávat do cloudu. Doba se ale změnila a strategie Microsoftu také. Firma si dnes představuje, že si v ideálním případě zakoupíme větší kapacitu v cloudové jednotce SkyDrive. Pár mušek v plánu avšak najdete. Především nám za naše peníze prozatím nabízí nejvíce 100 GB, což na synchronizaci a zálohu dat z velkých disků nestačí. Musíte proto pečlivě zvážit, co do SkyDrive uložíte.

 

Klientu v současné době chybí rovněž selektivní synchronizace, její příchod ale očekáváme. Na druhou stranu máte svá data docela dobře pojištěna, protože i kdyby vám havarovaly všechny počítače najednou, své soubory si můžete kdykoli stáhnout z cloudu zpátky na nové disky. SkyDrive v balíčku Windows Essentials nahrazuje starší Live Mesh, přičemž tentok krok s sebou přináší jasná negativa i pozitiva. Podívejme se na kompletní přehled aplikací, jež si můžete nainstalovat:

  • Messenger,
  • Mail,
  • Writer,
  • Photo Gallery a Movie Maker,
  • SkyDrive,
  • Family Safety (pouze pro Windows 7).

Pamatujete si, co zde všechno bývalo? Vypadl nám:

  • Mesh,
  • Messenger Companion,
  • Bing Bar.

Situace u Family Safety je docela jasná, Windows 8 totiž obsahují prvky pro zabezpečení dětí již v základní výbavě. Formou samostatného programu bude centrum pro rodiče nadále dostupné pouze pro Windows 7. Stávající uživatelé aplikací Essentials by měli být obezřetní. Jestliže si Windows (Live) Essentials 2012 nainstalujete, dojde k odebrání Meshe. Nahradí ho klient pro SkyDrive. Pokud si chcete původní program ponechat, aktualizování se vyhněte.

Windows Live Essentials 2012: instalace Windows Live Essentials 2012: instalace Windows Live Essentials 2012: instalace Windows Live Essentials 2012: instalace

Zmatky se značkou: Windows Live stále žije (na přístrojích)

Nejvíce člověka překvapí, že Microsoft neupustil od použití značky Windows Live. Oficiálně ji přece pohřbil. Nebudeme se zbytečně opakovat, vše potřebné ohledně smrti nepříliš úspěšné značky si můžete přečíst ve článku Značka Windows Live umírá, nyní již oficiálně. Windows 8 jsou smrťákem. Čerstvé Windows Live Essentials se klidně mohlo jmenovat jinak. Zjevení balíčku pro rok 2012 proto napovídá, že takhle nějak vypadá posmrtný život. Pokud počítáte, jak dlouho se s těmito programy od Microsoftu setkáváme, Windows (Live) Essentials 2012 představuje již pátou generaci.

Windows Live Essentials 2012: přihlášení k účtu Microsoft Account Windows Live Essentials 2012: přihlášení k účtu Microsoft Account Windows Live Essentials 2012: přihlášení k účtu Microsoft Account Také Movie Maker vypustil z názvu slovíčko „Live“ 

Interně ji Redmondští označují jako tzv. Wave 5. Balíček měl před sebou světlou budoucnost, jenže pak se objevila Windows 8. Od té doby panuje zmatek, protože součástí Wave 5 je také balíček aplikací pro Metro. Tyto nové dotekové aplikace samozřejmě těžko vyzkoušíte ve Windows 7. Píší úplně novou kapitolu v historii Windows Live Essentials. Pátá generace tak trpí fragmentací. Prográmky pro Metro nelze nainstalovat zvlášť. Stále jde o balíček, takže je musíte mít v počítači buď všechny, nebo žádnou. Desktopová varianta Windows (Live) Essentials vám naopak dává na výběr, instalovat nemusíte automaticky všechno.

Nutno podotknout, že se funkcionalita obou variant překrývá. Jak Metro, tak desktop můžete obohatit o komunikační nástroj. To stejné platí v případě e-mailového klienta. Prakticky máte na výběr mezi jednoduchými a dotekem ovladatelnými kusy a běžnými desktopovými programy, které nabízejí mnohem více funkcí, jen se bez myši špatně ovládají. Když už se Microsoft odhodlal vypustit do světa Windows Essentials 2012, mohl například uživatelům Windows 8 po vzoru Family Safety odepřít také Messenger a Mail.

Mohl by tak více prosadit nové verze programů, které jsou určené pro Metro. Zdá se, že Redmondští mají strach říct všem stávajícím uživatelům Messengeru, že mají smůlu a musí si vystačit se značně ořezanou variantou. Komunikační nástroj v dotekové verzi nabízí velmi málo funkcí, prakticky vám poslouží jen k základnímu textovému chatování. Dobrý bude na tabletu, ale na osobním počítači se s takhle chudým programem nesmíří zdaleka každý.

Jsme proto svědky mezidobí, kdy můžeme používat desktop i Metro. Zatím máme na výběr, Windows (Live) Essentials vlastně pokrývají obě prostředí.

 

Dvě sady programů: jedna je pro Metro, druhá pro desktop

Ještě bych se vrátil ke značce Windows Live. Sada aplikací pro Metro stopy po tomto brandu neobsahuje. Desktopové programy kupodivu tradici nepřerušily, takže se balíček stále jmenuje Windows (Live) Essentials. Podobně se totiž jmenují některé aplikace obsažené ve Windows Essentials 2012. Z nějakého důvodu se staronový Messenger vlastně stále nazývá Windows Live Messenger 2012.

Naproti tomu taková Photo Gallery (Fotogalerie) přijala nové jméno, takže nyní se jmenuje Windows Photo Gallery 2012. V názvu zůstalo Windows, vypadlo Live. Některým programům nicméně zůstalo původní označení, navzdory tomu, že byly formálně povýšeny na verzi pro rok 2012, zatímco jiné programy již značku Windows Live vyměnily za prosté Windows. Dávalo by smysl přejmenovat také celý balíček se všemi programy, nejen některé z nich. Pro zmatky sice máme vysvětlení, není to ale to, co byste chtěli slyšet, pokud se řadíte k fanouškům Windows Live Essentials.

Původní aplikace zůstaly až na kosmetické detaily nezměněné, ovšem se dvěma výjimkami. Dvojice Photo Gallery a Movie Maker pár vylepšení obsahuje, ale příliš se netěšte, k žádným převratným úpravám se vývojový tým neodhodlal. Tyto se dvě inovované aplikace upustily od značky Windows Live, zatímco zbytek nezměněných aplikací stále nese označení Windows Live. Vysloužila si dvojice díky úpravám právo na nový název?

Photo Gallery & Movie Maker: kamarádi do deště

Možná jste čekali, že se Microsoft s nástupci Windows Live Essentials 2011 kompletně přesune do Metra. Nestalo se tak, nástroje na správu fotografií a úpravu videí místo toho dostávají pár nových funkcí a desktop neopouští. Jejich odnože pro dotekové prostředí snad uvidíme někdy příště. (Nebo snad máme brát jako nástupce prostinké aplikace, které Windows 8 obsahují v základní výbavě?) Fotogalerie obsahuje novinek méně, představme si tedy nejdříve ty zdejší.

Automatická koláž vezme pár vašich fotek (vybíráte je samozřejmě vy, nejnižší povolený počet je sedm), smíchá je dohromady a vyplivne docela povedenou koláž, aniž byste se o to museli nějak zvlášť přičinit. Druhý přídavek potěší všechny jedince, kteří své výtvory rádi sdílí na internetu. Vimeo se stalo partnerem Microsoftu, takže do této populární služby můžete nahrávat svá videa rovnou z Photo Gallery a Movie Makeru. Další novinky se týkají čistě editoru videí.

Začínající filmaři mohou využít technologii stabilizace obrazu. Paradoxně ji dokonce dávno obsahuje editor obřího portálu YouTube, Microsoft tedy prohrál s webovou službou. Buď jak buď, nyní si můžete vybírat ze tří stupňů stabilizace, což se bude hodit zejména u roztřesených snímků natočených na mobil nebo lehkou ruční kamerou. Kromě obrazu můžete vylepšit zvukovou stránku filmu. Redmondští nabízí přístup k archivům AudioMicro, Free Music Archive a Vimeo Music. Odtud si můžete opatřit ke svému dílku soundtrack, aniž byste riskovali, že vám pak YouTube zvukovou stopu vypne pro porušení autorských práv.

Navíc hudbu máte pěkně po ruce, takže nestrávíte tolik času hledáním. Dokonce si nyní můžete vedle hudby pořídit mluvený komentář, a to formou třetí zvukové stopy. Vzhledem k tomu, že se stopy mohou přebíjet, můžete u vybrané zvýšit hlasitost. Tím si zajistíte například to, že váš komentář bude slyšet. Drobné novinky naleznete také u textů, které můžete do obrazu vypálit. Především lze písmo zvýraznit barevným obrysem. A konečně, Microsoft došel k názoru, že H.264 bude nejlepší kompresní formát. Ve výchozím stavu tedy Movie Maker ukládá videa v H.264.

ICTS24

To by bylo zhruba všechno. Až na pár vylepšení se Windows (Live) Essentials 2012 ničím zajímavým nepředvádí. Spíše naopak, protože odebírá oblíbený Mesh a nahrazuje ho klientem pro SkyDrive. Navíc mate umrtvenou značkou Windows Live. Je ale jasné, že vlajkový produkt má dny největší slávy za sebou. Vývojáři se mu moc nevěnují, časy zásadních inovací jsou pryč, balíček v klidu dožije a časem pravděpodobně úplně zemře. Stáhnout si můžete kompletní instalační program, případně jen webový instalátor. (Prozatím jen v angličtině.) Ten posléze stáhne pouze požadované součásti podle toho, co všechno se rozhodnete do počítače přidat.

Zdroj: Windows Experience Blog