Tím, že MS omezil upozornění na vypršení předinstalované crapware licence se jim asi krátí zisky. Antiviry jsou ohromný byznys, si pamatuji na brigádu v PC prodejně. Tam se jednalo o Eset, na který byly naprosto šílené marže. Takže klasika = předinstaluje se tento crapware, zákazník po 30 (nebo více) dnech přijde "co s tím". No a nabídne se mu plný produkt za plnou cenu, nebo :DDD superhypervýhodný bundle na až 3 PC a mobil k tomu. No nekup to, je to jenom tři stovky navíc! Marže se poté pohybuje podle toho, kolik distributoři takto prodají (mohou nakupovat od Eset licence levněji, cena pro koncáka stále stejná). Marže přes 150%. Takhle dobře je na tom už jenom spotřební materiál :P
Jinak W10 by se dal používat jako generátor náhodných čísel. To, že někde se Defender zapne sám a u spousty dalších ne je cílené zmatení nepřítele. Tedy pardon, uživatelů :D Nikdo si není jistý, jestli nebude další v řadě těchto "náhodných" omylů. Když se ozve, je umlčen ostatními, kterým to zrovna funguje OK. W10 kasíno, kdo bude další šťastlivec? ;)
Mě hlavně baví, jak tihle lidi stále útočí na Microsoft, když stejné a horší praktiky se odpouští Googlu, Applu a dalším. V momentě, kdy veškerý počítačový prostor ovládal Microsoft, mělo jistě smysl snažit se o rozproudění konkurence. Stalo se. Microsoft byl sesazen z trůnu a konkurence už existuje. Desktopy zdaleka nyní netvoří většinu počítačového vybavení běžného uživatele. Není tedy důvod Microsoftu nadále měřit speciálním metrem jenom proto, že se ještě drží alespoň na trhu desktopových OS. Jděte raději kopat do Googlu a Facebooku, kteří v současnosti představují mnohem větší hrozbu pro svobodu v kyberprostoru.
Řeknu to jinak: koupil jsem si zařízení dva v jednom. Předinstalovaný byl pochopitelně McAfee. Nechal jsem doběhnout trial, odinstaloval ho a zjistil, že mi Defender vlastně pro moje tamní potřeby stačí. Na stolním počítači mám Avast a k němu ještě další firewall. Microsoft mi nijak nebrání používat konkurenci, pokud si myslím, že je lepší. Defender se v tomto případě poslušně vypne a neotravuje.
Stejně tak brojit proti tomu, že Microsoft mění svůj operační systém tak, aby byl bezpečnější, to může fakt jen někdo, kdo má vlastní finanční zájem na děravém OS, pro které by pak poskytoval (úplatně) zabezpečení. Uživateli je to jedno, resp. spíš ocení, když jsou samotné Windows více bezúdržbové, bezpečnější a stabilnější, jak je zvyklý ze svého jáFonu nebo Droidu.
Osobně se domnívám, že antivirové firmy sice nevypouštějí do světa viry, jak se leckdy tvrdívá, ale chovají se ve vlastním zájmu tak, aby operačním systémům pořád něco hrozilo. Tedy schválně sem tam něco pustí. Například takový ransomware je pořádné svinstvo, ale odchytit ho je naprosto stejná práce, jako odchytit jakýkoliv jiný malware. Tak proč právě s ním mají antiviry pořád takový problém?