Nech sa na mna nikto nehneva ale mal som tu cest skladat minuly tyzden pocitac s tymto cpu. All core boost 5ghz je realita asi tak vo sne pretoze pri vychladenej skrinke a chladici Noctua NH-D15 pri zapnuti zataze ci uz len v instrukciach SSE alebo aj AVX teplota okamzite vyletela na 89 stupnov celzia (chladic bol uplne studeny) a hranicu 5ghz to videlo len z dialky. Maximum co bol schopny si cpu udrzat bolo 4,7GHz a to som skusal default BIOSu ale aj vypinat setriace mody a nastavit to na vyssi vykon.Bohuzial jedine coho procesor dosiahol po takomto nastaveni bola vyssia teplota a vyssia spotreba.A na to aky to je zberatelsky kusok nam to na predajnu prislo v papierovej skatulke ako Core i7. Stare 9900k nam vsetky prisli v tom ozdobnom plastovom obale tak som nemal ani zakaznikovi co dat aby sa potesil doma.
je potreba o tom neco vedet, predevsim PL1=PL2. Nastaveni powersave modu je nesmysl, to se dela pri OC.
doporucuju postupovat dle instrukci zde
https://www.anandtech.com/show/14979/the-intel-core-i9-9900ks-review/3
coz nic nemeni na tom ze kupovat tento cpu v teto dobe kdy cela platforma konci, je nesmysl.
/ziiiv, uz ty "diry" nekdo zneuzil? nebo jsou to porad jen recicky? odpoved: nikdo. zadny in the wild malware to nepouziva, ani jednu z mnoha nalezenych zranitelnosti.
meanwhile predevcirem nasli zeroday chybu v Chrome
https://www.zive.cz/clanky/chrome-ohrozuje-vazna-bezpecnostni-chyba-google-vydal-zaplatu-zkontrolujte-si-aktualizaci/sc-3-a-202653/default.aspx
ktera se uz pouziva, miliarda bezdratovych zarizeni maji chybu v zabezpeceni
https://www.svethardware.cz/miliarda-zranitelnych-zarizeni-s-wi-fi-chyba-kr00k-pomaha-prolomit-wpa2/51401
WPA2 je neopravitelne prolomena davno, a protoze se s tim neda nic delat, je ticho.
Ale neposkytne tolik výkonu na jádru a pokud někomu o tohle jde tak si to koupí. Když člověk koukne na prodeje, třeba HW Unboxed měli nedávno pěknou statistiku, tak právě tyhle 9700/9900 procesory Intel si drží celkem slušnou (přes 40% podílu) proti 3700/3800/3900/3950 od AMD.
17k za CPU, no bože, jsou lidi co dávají 30 tisíc za mobil, 1M+ za auto... pro vyšší příjmové skupiny jsou to drobné
Tak jsou lidi, kteří si kupují zlaté kliky na záchod. Pro naprostou většinu kupujících je poměr cena/výkon jedno z nejdůležitějších kritérií, ne-li nejdůležitější. Prosil bych odkaz na statistiku z HW Unboxed.
Našel jsem jen https://youtu.be/92o3lmKeR5M?t=226 . A tam mi nesedí to zaokrouhlení z 30,3% na "přes 40%" :)
Jak to mám vědět, jestli je někdo zneužil. Stačí, že tam jsou v daleko větší míře, než u konkurence a tím pádem se nebudu dobrovolně vystavovat riziku jako potenciální zákazník. Když si můžu vybrat, tak si nevyberu bezpečnostní šrot, ikdyby měl o 5 FPS víc, než konkurence :).
Osobně mám delidlé 8700k, na custom vodě jsem držel 5GHz při 1.36V a v AIDA stresstestu nešly jádra přes cca 80 stupňů v peaku, průměrná teplota po hodinovém běhu byla asi 73
Po přechodu na vzduch jsem dal právě Ninju 5. Bohužel to na těch 5GHz začlo být nestabilní, stresstest to absolutně nedává, ne kvůli teplotě ale napětí, teplota leze rychleji nahoru a je třeba tomu přiložit LLC což jsem na vodě nepoužíval a pak to tam cpe i 1.44V a to už je zase neuchladitelné protože se to zahřeje rychleji než ten chladič absorbuje teplo a shodí to ochrana.
Snížil jsem to na 4.7, prostě jen all core při napětí 1.26V (a níž jsem to nepokoušel, vím že 4.4 all core dává 1.20, takže asi prostor ještě je) a při běžné zátěži (hraní, let. simulátor) se teploty pohybují mezi 50-65 stupňi a konstantních 500 otáčkách na ninjovi (i systémových ventilátorech)
Nemám ale evidentně ideální kousek, bude tam velký leak při vyšších taktech. Ale těch 300MHz už mě fakticky nevytrhne, za dobu co to mám se X-Plane trochu vyladil. Když to obenchmarkuju tak výkon co jsem měl před 2 lety při 5GHz mám teď u těch 4.7GHz. Výhoda je že ve finále je to tichší, přecijen, když se vzduch dere radiátory generuje nějaký hluk navíc, když teď to nemá de fakto žádnou velkou restrikci.
Jo to si pamatuji :-) A tehdy tu z těch fanatiků padaly krásné nesmysly :-D Tyhle procesoty jsou dobré na vodě... Vzpomínám si, ale že tu byli maniaci co psali 5GHz jak z praku a bez potíží na vzduchu... Taky jsem tu tehdy dával screeny... Ty ale tyhle fanatiky nezajímaly...
Já asi opravdu doma opustím poslední Intel... Na čistě brouzdacím/pracovním PC v ložnici mám Pentium G4560. No už to kulhá na všechny končetiny... I na blbé brouzdání po netu a základní práce je to prostě slabé. Půjde místo toho Ryzen 5 1600AF. Před pár dny jsem na něm skládal PC a příjemně mě překvapil. Na brouzdání, psaní a pod bude výkonný dost a dost.
Odkaz vede na srovnání i7 vs R7. kde je to 70 vs 30 pro AMD, ale o kousek dál v tom videu je i9 vs R9 a tam je to 80 vs 20 pro Intel. Tzn u top spotřebitelských CPU, kde typicky nakupují entuziasté a nároční uživatelé, kteří tu cenu toliko neřeší dramaticky vede Intel. Taky ty CPU jsou celkem běžně párované s RTX2080Ti, s vyššími třídami monotorů, se spoustou věcí estetického charakteru, custom vodníky apod... tak jestli pak dá člověk za sestavi s 9900k 100k nebo dá 95k za 3700X/3800X je už kosmetický rozdíl.
Já mluvil o grafu i7+i9 vs R7+R9, což je zde: https://youtu.be/92o3lmKeR5M?t=280 tady je to nějakých 45% pro Intel, což sedí na mé tvrzení "přes 40%"
Tzn ten "diravý, žravý a předražený" Intel si na svou zjevnou nevýhodu v poměru cena/výkon drží velice dobrou pozici, v případě top i9 a R9 trhu dokonce dominuje.
Ano, taky říkám, že bude dobré počkat na 10. generaci, zvláště u i5 to může být zajímavý souboj s 3600/3600X, když dostanou HT.
Nicméně jasný termín tady není daný, a pokud to člověk chce/potřebuje právě teď, tak si to koupí, čekat nemůže/nechce.
To že 9900KS docházejí a dál nebudou svědčí o tom že ten křemík se už nevyrábí a není zdroj pro binování. Což jen potvrzuje to že tady už je nová generace za dveřmi.
Nemyslím si ale že ten rozdíl výkonu, pokud nedojde k nějaké interní optimalizaci bude citelný. Ano v čistě single threadu asi posun bude, ale jde hlavně o all core boost. Mnohé hry, nebo ty mé letecké simulátory sice závisí na výkonu jednoho jádra, ale to neznanemá že další jádra nejsou využitá. Rendering sice probíhá v jednom threadu, ale například workeři loadující scenérii, počítající letové modely, AI traffic apod běží bez problémů v samostatných vláknech které odbavují další jádra, tudíž load je dostatečný aby se uplatňoval násobič pro all core.
Kdyby ty CPUčka uměly samostatně taktovat jedno/dvě jádra, třeba na těch 5.3 nebo i vác a zbytek mohl běžet na nižších frekvencích, třeba 3-4GHz, bylo by to ideální. To tu ale nemáme.
A jeje Komplik tradičně demagogicky zavádí..
To není statistika Amazonu proboha. To je statistika pouze malého okruhu lidí co sledujou HW Unboxed a kliknuli na jejich referal link v popisu videa a něco si přes něj koupili. Tzn to je statistika úzkého spektra uživatelů-fanoušků HW Unboxed, která o celkovém trhu cpu absolutně nevypovídá.
Ano R9 vyšly později, zvláště 3950X. Ale dost zájemců o tyhle AMD si na ně taky počkala a odkládala nákup. Nicméně kategorie R7 obsahuje i ultralevné R7 2700/X a v součtu je to pořád těch 45 vs 55 pro AMD.
A statistika v low endu.. tam Intel v podstatě neexistuje, to jen potvrzuje to co říkám. Intel si kupují lidé kteří kupují vyšší segment, kde cena nehraje takovou roli jako v low endu.
Proč si koupit 2c/4t Pentium, když je tu jen o 20% dráž 6c/12t, případně stejně drahé 4c/4c APU pokud jde i o grafiku. i3 bez grafiky stojí jen o 10% méně než to 6c/12t, zase ty i3 končí daleko více v OEM segmentu, ale o tom ta statistika nebyla.
Tak jak tak za top produkty se připlácí, pamatuju můj oblíbený citát šéfa stáje F1 Minardi v roce 2003/4, bývali všude suvernenně nejpomalejší. Tehdy říkal že mají 97% výkonu nejlepších týmů ale mají 10x nižší rozpočet.