Procesor Mendocino není obyčejný Zen 2, má „lite“ jádra z PS5. AMD hodně osekalo GPU a I/O

31. 5. 2022

Sdílet

 Autor: AMD
Unikly detaily procesorů AMD Mendocino pro levné notebooky. Grafický výkon moc neoslní, ale detaily toho, jak se AMD podařilo osekat kompletní čtyřjádrový SoC do nějakých jen 100 mm², jsou docela zajímavé.

Minulý týden AMD na Computexu předvádělo nové procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4, které budou na podzim špičkou jeho nabídky. Vedle toho ale také byla oznámena novinka pro změnu pro nejlevnější notebooky – procesor s kódovým označením Mendocino. Teď prosákly podrobnější informace ukazující, co všechno na něm bude „optimalizováno“ kvůli dosažení nízké ceny. Mimo jiné to asi také znamená, že do desktopu Mendocino nepůjde.

Mendocino má být speciální procesor (respektive kompletní SoC) pro levnější notebooky a chromebooky, včetně modelů pro školství. AMD uvádí cenové rozpětí 399–699 $, ale je docela pravděpodobné, že se tyto procesory postupně dostanou i níž. Přes nízkou cenu má v takových noteboocích Mendocino dosáhnout vysoké výdrže na baterii, přes 10 hodin.

Na internet nyní přes Chiphell (kde je našel uživatel Twitteru Olrak29) unikl slajd zřejmě od AMD, který popisuje výbavu a konektivitu tohoto úsporného čipu. Má BGA pouzdro FT6 (24,5 × 24,5 mm²) optimalizované na cenu, přičemž celá platforma má být koncipována s ohledem na to, že bude tvořit levné notebooky.

SoC má mimo jiné konektivitu osekanou tak, že neobsahuje nic navíc proti potřebám mobilního trhu, takže je prakticky jisté, že se Mendocino nebude prodávat na desktopovém trhu. Jeho mobilní verze v pouzdru FT6 by se sice mohla osazovat v minipočítačích a deskách Mini-ITX, ale tento čip se asi nebude dát použít pro procesory do socketu AM5.

Architektura Zen 2 v levnější osekané verzi

Jak bylo řečeno již i oficiálně, AMD Mendocino má čtyři jádra starší (2019) architektury Zen 2 a osm vláken. Podle slajdu a schématu budou patrně v jednom bloku CCX se 4MB L3 cache, což je konfigurace odpovídající Ryzenu 4000 „Renoir“, který ale měl tyto bloky CCX dva (celkem osm jader). Ve skutečnosti ale asi implementace pochází ne z Renoiru, ale z APU určených pro herní konzole.

Ve slajdu se totiž píše, že jsou použita jádra Zen 2 s „2-pipe FP“. Toto zřejmě označuje verzi architektury Zen 2, která má plně zachovanou celočíselnou a load/store část, ale FPU a SIMD jednotka je zmenšená – což zlevňuje výsledný čip. Je možné, že AMD pro Sony chystá 6nm „die shrink“ pro zlevnění výroby a firma práci na tomto projektu znovu využije pro toto APU Mendocino. Volba na Zen 2 místo Zenu 3 možná padla i proto, že od něj má firma vyvinutou tuto levnější verzi, takže se tímto kompromisem ušetří více tranzistorů a plochy čipu, než co byste čekali na základě porovnání velikosti CPU čipletů Zen 2 a Zen 3 z desktopových procesorů.

https://twitter.com/fritzchensfritz/status/1360994406434807809

Co toto osekání FPU znamená? U některých floating-point instrukcí AVX/AVX2 a SSE až SSE4 jádro zvládne místo dvou instrukcí za cyklus jen jednu. U operací AVX/AVX2 a SSE–SSE4 pracujících s celočíselnými hodnotami (ty jsou užitečné hlavně v multimédiích) je pak výkon snížený na dvě instrukce za cyklus, zatímco plnotučný Zen 2 podporuje tři za cyklus. Existence této varianty jádra byla odhalena na „die-shotech“ semi-custom APU pro PlayStation 5. A poté se i experimentálně potvrdila v microbenchmarcích procesoru AMD 4700S, který je na křemíku z PS5 založený, kde byl skutečně změřen onen dopad na výkon SIMD instrukcí.

IPC (výkon na 1 MHz) těchto jader tedy bude v multimédiích (typu x265, x264) a benchmarcích jako Cinebench, Blender nebo WPrime zhoršené oproti IPC standardních jader Zen 2. V běžných úlohách, jako je používání webového prohlížeče, kancelářský software nebo testy Geekbench, by už zhoršení zas tak velké být nemuselo. Řada úloh nemusí využívat SIMD natolik, aby je schopnost vykonat o jednu instrukci SSE/AVX za takt méně významně zasáhla.

Rozdíl v propustnosti SIMD instrukcí mezi bežným jádrem Zen 2 a osekaným Zenem 2 s užší FPU z PS5 Rozdíl v propustnosti SIMD instrukcí mezi běžným jádrem Zen 2 a osekaným Zenem 2 s užší FPU z PS5 (Zdroj: Hardwareluxx)

Podle slajdu by na tomto čipu mohly být založené procesory s označením Athlon až Ryzen 5. Pokud máme hádat, Ryzen 5 by například mohla být plná verze s osmi vlákny / čtyřmi jádry, Ryzen 3 by asi mohl mít dvě jádra a čtyři vlákna a Athlon by byl osekaný na jen dvě vlákna. Toto se ale asi ještě může změnit.

Aktualizováno: vypadá to, že jeden model Mendocina už se možná objevil, podle Tum Apisaka pod označením Athlon Gold 7220U with Radeon Graphics. Tudíž by Mendocina možná mohla nést označení Athlon 7000. Ideální by asi bylo, kdyby se u nich nepoužívalo jméno Ryzen, protože mít jedny Ryzeny 7000 s jádrem Zen 4 a vedle toho další se zenem 2 by bylo vysoce matoucí.

https://twitter.com/TUM_APISAK/status/1531302846750068737

Pomalé GPU

CPU bude mít tedy o něco snížený výkon, ovšem nemusel by to být radikální dopad. Kde bude čip Mendocino slabý, ale bude integrovaná grafika. Ta má sice nejnovější architekturu RDNA 2, ale podle slajdu bude mít jen minimální počet jednotek – je zde jeden WorkGroup Processor (WGP) neboli 2 CU – 128 shaderů. To je jako kdysi u 28nm úsporných APU Kabini s jádry Jaguar, i když RDNA 2 bude mít na jeden shader mnohem vyšší výkon. GPU má obsahovat jeden Render Backend a 128 KB cache.

Mimochodem, stejnou konfiguraci s jen 128 shadery RDNA 2 má údajně také malá integrovaná grafika v Ryzenech 7000.

GPU tedy nebude mít ambice poskytnout nějaký významný výkon pro hraní her a její role bude hlavně čistě zajištění zobrazení pro Windows (nebo Chrome OS). Naopak má být zachována plná schopnost dekódování videa – čip má blok VCN 3.0 a bude podporovat hardwarové přehrávání videa ve formátu AV1 a VP9 (HEVC/H.264 nejspíš také, i když se neuvádí). Enkodér zmíněný není, ale snad bude také přítomen.

Uniklý slajd k procesoru AMD Mendocino Uniklý slajd k procesoru AMD Mendocino (Zdroj: VideoCardz)

64bitové paměti

Paměťový řadič čipu bude podporovat paměti LPDDR5 na celkem 64bitové sběrnici (dva 32bitové řadiče). Je podporována kapacita 4 až 32 GB RAM. Nikde však není zmínka o tom, že by byla podporována i běžná DDR5 (natož DDR4). A protože je šířka pamětí jen 64 bitů místo 128 bitů, je asi prakticky vyloučené, že by AMD vyrobilo verzi tohoto procesoru pro desktopový socket. Kdyby to zkusilo, výsledné CPU by dokázalo použít jen polovinu slotů pro paměti na deskách. Nemluvě o další konektivitě, která mu chybí, jak za chvíli uvidíme.

Je ale zajímavé, že GPU bude podporovat až čtyři video výstupy, v tomto tedy jeho schopnosti nebyly osekané – má podporovat jeden DisplayPort, jedno eDP pro interní displej a dva obrazové výstupy přes USB-C (tj. DisplayPort alternate mode). Proč zrovna zde AMD neřezalo jako jinde, je otázka. Ale možná by to mohlo být proto, že chce tento čip sekundárně používat na embedded trhu v oblasti Digital Signage. Ve slajdu se také uvádí, že Mendocino by mělo podporovat přehrávání audia s nízkou spotřebou.

Konektivita SoC je, jak už bylo řečeno, hodně osekaná. Mendocino bude poskytovat pouhé čtyři linky PCI Express 3.0, na které asi může být osazeno NVMe SSD, ale obvykle nejspíš jen s dvěma linkami (zbylé budou použité pro Wi-Fi a případně Ethernet). Notebooky asi někdy budou opatřeny jen úložištěm eMMC.

Čip bude celkově, zdá se, podporovat šest portů USB – tři USB 2.0 (z nichž v notebooku asi ukousne webcamera a Bluetooth) a tři 10Gb/s USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10Gpbs). Dva z těchto portů budou zároveň poskytovat alternativní mód obrazového výstupu přes USB-C.

Tip: AMD 4700S: v Číně se začalo prodávat převlečené osmijádrové APU z PlayStation 5

Podle odhadů velikosti čipu založených na neostrých snímcích jeho vzorku, který AMD na Computexu ukazovalo, by údajně křemík Mendocino mohl mít plochu jen asi 100 mm². Byl by tedy výrazně menší než I/O čiplet desktových procesorů Ryzenů 7000 vyráběný na stejném 6nm procesu, jenž má okolo 120 mm². A to přesto, že Mendocino obsahuje čtyři jádra Zen 2 a I/O čiplet Ryzenu 7000 žádná.

https://twitter.com/SkyJuice60/status/1529320267574833153

Mendocino tedy bude procesor výrazně přizpůsobený co nejnižší ceně. První zařízení, které bylo s tímto SoC oznámeno, je ale paradoxně herní(?) handheld Ayaneo Air Plus (má stát 289 $). Ovšem jak vidíme, 3D výkon integrované grafiky v Mendocinu bude hodně nízký – má jen šestinu jednotek proti grafice Ryzenu 6000 „Rembrandt“ a to ještě mohou být nižší takty. Lepším určením čipu budou lowendové notebooky a chromebooky, od nichž se hraní neočekává. Zdá se, že tento čip by mohl být konkurencí pro levné SoC Celeron a Pentium Gemini LakeJasper Lake (a v budoucnu asi Alder Lake-N) s malými jádry linie Atom.

bitcoin školení listopad 24

Tip: Alder Lake-N: Intel má procesory s osmi jádry Gracemont bez P-Core. Výkonný nástupce Atomů?

Zdroj: VideoCardz, Chiphell