parada, cinani moc chteji vykonny CPU a AMD64 kompatibilita je urcite super, ARM si muze licencovat kde kdo, navic ty restrikce proti cine, jestli do toho nalijou hodne penez, lidi tam maji taky dost, muze za par let opravdu vzniknout zajimava konkurence .. nevite nekdo jestli cinani nezkouseji tvorit i GPU?
Po nedávných kauzách bych měl velký strach, jak na tom bude z bezpečností. Nemyslím teď typ bezpečnosti, který se rozebírá u Huawei, ale návrh CPU z hlediska odolnosti proti chybám typu Meltdown a Spectre atd. Nemyslím, že by to v této oblastí Číňané nějak přeháněli a investovali do bezpečnosti moc $ a tyto typy chyb už jsou "vyšší level".
Linux 5.3 releases with support for AMD Navi GPUs, Zhaoxin x86 CPUs and power usage improvements
zdroj: https://hub.packtpub.com/linux-5-3-releases-with-support-for-amd-navi-gpus-zhaoxin-x86-cpus-and-power-usage-improvements/
Já bych takto expresivní nebyl, ale už před půl rokem jsem psal o tom, že tyhle mamutí korporáty jsou extrémně setrvačné. V podstatě fungují jako tanker, kterému zatočit trvá taky několik desítek kilometrů. To vše je umocněno tím, že Intel aktuálně nemá žádné leadery ve vedení, jen pouhé udržovače a patolízaly akcionářů. Bude ještě pár let trvat, než se vrátí na výsluní, ale šance, že by Intel upadl navěky moc pravděpodobná není - stále ještě mají spoustu kapitálu a taky knowhow a lidí, jen to řízení je aktuálně vidět, jak je urvané ze řetězu a namísto důrazu na technický pokrok a uznání vlastního nezáviděníhodného postavení, se stále ještě plácají v marketingu a podpásovkách.
KamilZ & KamilZ
Nechcel som reagovať, ale v prvom rade si treba uvedomiť, bez toho aby som zachádzal do právnych vzťahov tj. čisto zjednodušene, R8D x86 microarchitektúry už 24 rokov dizajnuje USA spoločnosť Centaur Technology Inc. z toho cca 20 rokov ako dcérska spoločnosť Taiwanskej VIA Technologies Inc., pričom od 2013 si ju adoptuje aj join venture čínsky Zhaoxin (a prosím zamyslite sa z hľadiska bezpečnosti nad tým aká tam musí byť po vecnej stránke dôvera a kontrola ...).
ad. Meltdown a Spectre (2018.01.11)
„Vysoko riziková zraniteľnosť“, ktorá vypukla v spoločnosti Intel, predstavuje pre používateľov platformy Zhaoxin takmer nulové riziko. „Naši inžinieri vykonali veľa porovnávacích testov na svojich vlastných čipoch a čipoch Intel. Teraz je zrejmé, že v Zhaoxine neexistujú žiadne takéto zraniteľné miesta a domáce čipy sú z hľadiska informačnej bezpečnosti veľmi spoľahlivé.
zdroj: http://www.zhaoxin.com/InCenterContent.aspx?id=171
ad. Zombie Load (2019.05.30)
V reakcii na túto zraniteľnosť Zhaoxin vykonal analýzu architektonických princípov a usúdil, že náš procesor nebol súčasnou zraniteľnosťou ovplyvnený a súčasne vykonal simulovaný test útoku a tento problém sa zatiaľ nenašiel.
Zhaoxín bude naďalej analyzovať a venovať pozornosť tomu, či existujú nové typy variantov zraniteľnosti.
zdroj: https://translate.google.com/translate?hl=sk&sl=zh-CN&u=http://www.zhaoxin.com/InCenterContent.aspx%3Fid%3D233&prev=search
@tynyt
.. ja bych jeste doplnil, casto neochota jit do rizika, kdyz se naskyta pohodlnejsi cesta. Potazmo najit nekoho, kdo z te sede, 'vzajemne si polacavajici' masy vystoupi, a riziko vezme na sebe.
K tomu jeste nutnost dodrzovat prebujele procesy, ktere casto zdrzuji nebo uplne blokuji jakekoliv trochu inovativnejsi rozhodnuti...
"V podstatě fungují jako tanker, kterému zatočit trvá taky několik desítek kilometrů."
Tohle je dobré přirovnání.
Důležité ještě je, že my vlastně nevíme, jestli ten tanker už otáčí - jestli už někdo ty povely k nápravě vydal, pracuje se na nich, jak dávno to bylo - já bych počítal s tím, že ano, ale holt se to teprve projeví s tím zpožděním. Klidně je možné, že teď už to vedou všechno mnohem líp, akorát na nás to bude mít efekt až za čas a budeme překvapení.
Mám-li být upřímný, tak si myslím, že kormidlem se ještě nehnulo - a myslím si to proto, že Intelu sice klesá tržní podíl, ale prodá prakticky vše co vyrobí a zároveň má vysoké marže. Z pohledu akcionáře je vše OK, tudíž pro stávající vedení je jakákoli odchylka od kurzu pouhým riskem, který může podseknout příjmy. Je dost možné, že v hloubi Intelu už nějaká skupinka kutí na nástupci Core architektury, ale než jejich řešení "vybublá" a než (a zda vůbec) si jej někdo z hlavounů všimne a dá mu zelenou, to je další velká neznámá. Stačí se kouknout na stav 10nm procesu. V podstatě se to dá označit jako klid na frontě, nepadají hlavy, ale ani se nic zásadního neděje, přitom IMHO už promáchli další termín a celé se to sune dál a dál do budoucnosti a žádné přehnané emoce to nebudí.