Já mám v těch budoucích Intelech strašný bordel. Místo nějakého normální značení se vymýšlí všemožná jezera, navíc různá pro laptopy, servery, desktop, IoT a bůh ví co ještě, bordel dále prohlubují všemožné přidané refreshe a nové generace posouvané či dokonce rušené. Jsou tu i články o jezerech tři generace dopředu. Bylo by hezké mít pod každým Lake-článkem nějakou infografiku/mapu, aby člověk vůbec tušil, o jaké generaci je vlastně řeč. Zlaté číslované Zeny, tam je hned jasné, o čem je řeč.
Alder Lake vypadá úžasne, IPC Golden Cove, hybridná architektúra, výbava, proste luxusný notebookový procesor. Mobilný trh osobných počítačov je obrovský, údajne až 2/3 všetkých PC tvoria prenosné mašinky. Intel si je tejto skutočnosti veľmi dobre vedomý a špičkovými procesormi ako spomínaný Alder Lake svoje dominantné postavenie v tomto mimoriadne dôležitom segmente posilní.
@JO
precetl jsem si original clanku na noteboocheck a ten clanek vyzniva trochu jinak, nez to co pisete ve smyslu, co bude kde co nahrazovat.
https://www.notebookcheck.net/Intel-Tiger-Lake-H-Alder-Lake-P-and-Alder-Lake-S-detailed-Alder-Lake-to-offer-up-to-8C-16T-configs-with-Xe-LP-DDR5-4400-RAM-Wi-Fi-6E-and-PCIe-Gen5-support.496197.0.html
V clanku se jako o notebookove platforme mluvi o AL-P, ale neni tam uvedeno, jestli se jedna o dnesni "H" nebo "U" radu. U AL-S je receno, ze se jedna 'mozna' i o notebookovy chip. Viz tady
"An interesting aspect here is that ADL-S MAY ALSO be coming to laptops. We are NOT QUITE SURE of this as currently the S moniker is only used for the desktop-class chips with TDPs 65 W or above."
To jen, ze mne ta diskrepance trochu prekvapila..
Někoho snad zajímají tyhle šmejdy, co přijdou na trh teprve za rok (rozuměj na podzim 2024) a Windows si s nimi nebudou umět poradit?
I kdyby jednou výjimečně něco od Intelu přišlo na trh ve slibovaném termínu, tak PCI-E 5 stejně nebude na nic (ona je na nic dneska ještě i verze 4, protože rychlé čtení ze SSD brzdí procesory) a Intel ani tu verzi 4 ještě neumí - jak by mohl umět verzi 5?
Nejsem zastánce ani podplacená vopice ani jednoho táboru, kupuji co má pro mě nejlepší poměr cena/výkon/whatever.
Nicméně "(takže by Intel opět získal značný náskok v jednovláknovém výkonu před AMD)" tohle mě dost tahá za voči a nutí křičet "námitka, spekulace" ještě ani nevíme, jestli ZEN3 utrhne ST výkon jako zlatou medaily a už víme, že GC ji získá zpět? A to ještě se značným náskokem? WTF
Co se týče těch klastrů a divných keš velikostí pro různá jádra, to bude úchvatná práce pro firemní benchmarky, optimalizovat výpočty tak, aby všechna jádra jela na plno. To zase klasická konstrukce CPU dostane PR HELL. Ještě, že se tohle moc neřeší v ARM světě, kde jsou taková zvěrstva jako 1x big 1x medium a 6x little.
Olé, olé, článek pojednáva o luxusnom procesore pre notebooky a už tu máme aktualizované úniky informácií
o ďaľšej kremíkovej fajnovosti pre desktop - páni nič menej ako Rocket Lake - 5GHz all core, podstatné navýšenie IPC, vyšší výkon AVX512 :
https://www.hardwareluxx.de/index.php/news/hardware/prozessoren/54337-rocket-lake-s-nutzt-sunny-cove-kerne-in-14-nm.html
On ten binec má Intel zřejmě schválně, aby si běžný člověk, co tu firmu nesleduje jako Holeček :-) připadal, že tam stále něco nového a skvělého kutí. ????
Druhá věc pak ale je jak to vše dopadne, vyhypovaný Tiger Lake skončil neslavně jako bloatware a se zmanipulovanými "testy" dirigiovanými Intelem.
Třeba na PCIe5.0 jsem zvědavý, zejména na to, jak Intel vyřeší spotřebu - i když v rámci interconnectu čipletů by to asi tragédie být nemusela. Nicméně mi to stále připadá jako horší a pomalejší řešení proti konkurenčnímu infinity fabric (až 512GB/s obousměrně), která by měla zvládat dvojnásobek maxima PCIe5.0 (tj. 128GB/s při použití 16 linek).
Ono to bylo v pohode to Intelovo pojmenovani az doted: Sandy Bridge a vylepseny Ivy Bridge, potom vetsi vylepseni Haswell a nova architektura Skylake a potom dalsi jezera, ktera rikala, ze jsou to vylepsena jezera architektury Skylake. Nechapu ale, proc pokracuji Rocket Lake, Alder Lake, kdyz uz to se Skylake nema nic spolecneho. Proc nedali pojmenovani treba po sopkach, ty varej podobne, takze by to bylo i trefny a hned by uzivatel vedel. :-)
Parametrově (včetně např. toho že "P" má čipset integrovaný v pouzdře) to prakticky přesně sedí na dnešní rozdělení U a H notebookových procesorů, takže myslím, že je to nejlepší hypotéza.
To esko by teoreticky mohl být i desktop, pokud se opustí socket a bude se pájet na desku. Ale vzhledem k tomu, jak blízké jsou si až na BGA pouzdro a TDP desktop a řada H, to je skoro jedno a pro desktop by snad měl být ten socket LGA 1700.
Ted jsem videl test TL notebooku na Hardware Canucks. Vedel nekdo, jaky je rozdil mezi 1165G7 a 1160G7? :))
pokud je uprostred misto "5" napsana "0", tak se jedna o nize konfigurovatlne TDP 7-15W. Samo o sobe to neni spatne, aspon se da rozpoznat CPU, ktere bude dost silne brzdeno TDP. Na druhou stranu pro tenhle druh hieroglyfu je potreba prevodni tabulka, kterou si clovek musi nosit sebou :))
Pokud by z jedne "P" rady pokryli densni jednak "H" tak "U", tak dost dobre nechapu, proc u TL Intel neudelal z TL-H aspon par modelu pro TL-U. Chapu, ze by tam byla slabsi grafika, ale s 8jadry a 28W by to mohlo byt dost jiny kafe, nez to co na konec z TL-U vylezlo. Takhle se jim AMD 'smeje' a s vydanim Cezanne se jim bude smat jeste vic.
@PDSFab, v linku máš spotrebu Intel 8-jadrovej Kométy 5GHz všetky jadrá v stress teste FPU/AVX :
https://mirovl.rajce.idnes.cz/AVX_5GHz_Comet_Lake/1450242503
Jestli narážíš na ty smazané posty, tak mi přišlo že se vaří taková ta typická offtopic hádky, kde si lidi jenom navzájem něco vyčítají +- z minula - tady a pak taky u toho CK příspěvku (sranda, dvakrát to samý akorát první příspěvky co to provokovaly jsou z opačných fanatických pozic :), tak jsem to promazal,
Možná to vidí tak, že to prostě není třeba a že notebooky, kde lidi chtějí 6-8 jader, prostě kryje ta řada H. Podobně jako se AMD rozhodlo že nebude v mainstreamovém APU (Renoir, Cezanne) tlačit na výkon iGPU.
Mezi TGL-U a TGL-H může být technická bariéra v tom, že pouzdro řady U není dělané na konektivitu řady H a procesor řady H nemusí mít rozhraní pro připojení LP čipsetu řady U.
Zatím se spíš směje Intel, protože Renoirů je všechno, jen ne dostatek. A jak to bude s Cezanne, to je taky otázka. Už v minulosti jsem tu psal, jestli se AMD tak trochu nestává obětí vlastního úspěchu. Má teď fakt pěknou nabídku, ale je řekl bych na štíru s výrobními kapacitami u TSMC. To sice pořád slibuje, jak navýší kapacity u 7nm, ale asi to nejde tak rychle.
o tohle mi zrovna nejde, ale ten výdrb, co napsal evidentní oblíbenec redakce Pety (dle projevu a zvracení na Intel bych řekl, že to je petr z pc help) tady nikomu nevadí a nikdo ho nekomentuje ... to, že se do debaty zamíchal retard hřib, už taky nikoho nepřekvapuje, protože ten si umí jenom kopnout a hned stáhne ocas a brečí, že je na něj někdo sprostý ...
"Možná to vidí tak, že to prostě není třeba a že notebooky, "
.. to je samozrejme mozne. Je to ale skoda. Ja byl fakt zvedavy co Intel vybali a z TL-U jsem vicemene zklamany. Dneska kdybych potreboval novy notas, tak pujdu z duvodu mobility jenom do placky, jelikoz hry mne moc uz nezajimaji. Pritom Renoir mi je schopen nabidnout vykon 6C "H" tridy Intelu. U 4800U modelu, ten dokaze ve spouste uloh konkurovat i jejich 8C tride.Cili ULV dneska uz nenahrazuje jen desktopovy office. Podle mne je to nejvetsi posun v ULV kategorii, srovnatelny s dobou pred 3 lety, kdy Intel vydal prvni 4C/8T a ULV se dostal z vykonostniho outsidera na uroven beznych vykonych office desktopu.
"Zatím se spíš směje Intel, protože Renoirů je všechno, jen ne dostatek."
.. to mate nejspis pravda i s tou 'obeti vlastniho uspechu' a Intel je stale za vodou tak jako tak. Ale ten punc "Goliase, ktery prohrava s Davidem" je neco, co taky ma svoji vahu, alepson u treba odbornejsi verejnosti, kteri potom skrze media ovlivnuji dale.