Za tohle nemůže Microsoft. Výrobci procesorů nemohou čekat, že Microsoft bude bez dokumentace vymýšlet, co je pro který procesor nejlepší. Intel na to má celý tým, který tyhle věci programuje nejen pro Windows, ale i pro Linux. AMD šetří a čeká, že to někdo udělá za ně.
Jinak jako vlastník R9 3900X na Windows 11 musím konstatovat, že jsem zpomalení nezaznamenal. Za těch 14 dní, co jedenáctky používám, všechno šlape dle očekávání. Zrychlení se nekoná, ale zpomalení taky ne. Ale je pravda, že z čipu neždímám maximum (ve smyslu honění ho na frekvenční hraně, kdy bych třeba mohl zaznamenat špatné přidělování jader, které mají schopnost nejlepšího boostu).
Tak predsa bude ten ADL rýchlejší, aspoň zo začiatku ????. A teraz vážne, ten problém pozorujem od prvého vydania Bety a so zvedavosťou čakám ako sa to bude vyvíjať. Včera som nahodil nový Bios a CPPC sa správa odlišne / lepšie (W10 Pro) a samozrejme fTPM zapnuté by default, hneď bolo treba zakročiť. W11 musí ešte dospieť o dosť, aby mohol ku mne.
Hele tak tohle je uz ale divny. Driv, kdyz intel nemel tolik jader, dalo se ocekavat, ze amd cpu s vice jadry nepojede pod win uplne stoprocentne a taky tomu tak bylo.
Ale dneska na win11? _Kdyz uz i intel ma vic jader (stejne jako amd) a zase to u amd nefunguje poradne.
Ja to tipuju na typicky lemplovsky pristup amd ve spolupraci s microshitem. To same delaji s hernim studiem. Pak ta hra ma jit na amd dobre, kdyz vyvojarum neodpovi ani na email (project cars treba).
Zelezo ma amd dobry to joooo, ale stejne jako u telefonu, zalezi i na supportu. A ten u amd ma mezery.
Ten vyrok je kapku jiny. Je potreba spoluprace sw a hw. Tohle same rikal treba Jobs kdyz poprve prezentoval Apple silicon ktery opustil licencovane Arm jadra a zacal si vyvijet vlastni. Dnes Apple silicon nestavi jen na univerzalnim vykonu ale pouziva akceleratory tam kde to jeho sw vyuziva coz vede k vyssimu vykonu a vyssi efektivite.
Tohle prezentoval tedka Intel a nedavno i AMD
Zajímavé je, že takové problémy nepotkávají Linux, který procesory podporuje leckdy měsíce před jejich vydáním. Netýká se to jenom nových mikroarchitektur, ale i architektur: Podpora pro AMD64 (long mode) byla v jádře k dispozici od roku 2001, zatímco první takový procesor byl vydaný až v roce 2003. Tohle přitom není první podobný problém Microsoftu. Z hlavy mě napadá nevhodné chování plánovače úloh (scheduleru) u Ryzenů. Vývoj jádra Microsoftu příliš nejde.
Za výrobek vždy zodpovídá výrobce. Kdo je výrobce windows?
Tímhle mi jenom říkají 11 mají ještě hodně kvalitativních problému a je nerozum je požívat. navíc je to systém vhodný pro procesory Intel které nyní rozhodně nejsou špičkou. navíc mi dali další důvod opustit windows insider program a vrátit se k windows 10.
Mícháš tu hrušky s jablkama, řešíme CPU a ne GPU.
"Lemplovský přístup AMD" ??? WTF? To jako, že Microsoft neměl přístup k AMD CPU a nezkoušel to na nich?
Pochopil bych to u nějakých nových CPU, kde příjdou s novou architekturou, ale Ryzeny jsou tu už několik let, takže za mě chyba na straně MS (na straně AMD částečně taky, ale spíš, že si to nepohlídali před vydáním a neřvali dřív)
Veškeré potřebné informace už Microsoft od AMD má nějaký ten pátek, a pod Windows 10 je i využívá. Ne zrovna ideálně, ale využívá.
Windows 11 má snad na svědomí nějaký jiný Microsoft?!
Informace o výkonových problémech na betaverzích Win11 má Microsoft od AMD již také poměrně dlouho. Jen se jaksi doposud nevěnoval jejich ostranění. Co k tomu dodat?!
Zaujimave, ze taketo problemy nepostihuju chladnicky a kavovary.
//sarcasm off
Zjavne Windows funguje inak ako Linux. Myslim, ze nikto z nas ani netusime, kolko veci, optimalizacii a bezpecnostnych ficur je vo Windows jadre a scheduleri. A netvarme sa, ze na Linuxe vsetko bezi optimalne a vyuziva vsetok potencial HW.
Nechcel som obhajovat Windows, ale musel som reagovat. No flamewar.
Ale uznavam, ze s Windows 11 sa trosku ponahlali. Mohli to viac "vytunit". A aj graficke prvky sa mi vacsinou pacia, ale nepaci sa mi ta nekonzistentnost. Niekde take divne menu, ako prestylovane Windows 10, a niekde pekne dizajnove z Windows 11. Pride mi to take nedorobene.
Opravdu Steve Jobs prezentoval Apple Sillicon, já měl za to že jde o označení až z poslední doby (první tohoto označení je SoC M1)? Steve Jobs prezentoval Apple A4 SoC (vybaveny stale licencni PowerVR GPU, jejiz odvozeniny pretrvaly snad az do A9). https://www.apple.com/sg/newsroom/2010/06/07Apple-Presents-iPhone-4/,
a ktere "Win10" mas hnizdile na mysli? :)
Jeste by jsi mohl i podhalit neco o tom, jak se 'vyvji' SW jako OS...mne to velmi zajima, protoze jsem se ucastnil nekolika hodne velkych projektu
a jsem zveday, kde je teda ten zakopany pes. Treba bych konecne prisel na to, proc se na velkych projektech deji veci, jake se tam deji :D