Odpovídáte na názor k článku ARM představuje serverové procesory Neoverse V1 a N2. Slibuje o 50 % vyšší IPC a až 192 jader. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
On ARM už moc RISC není, ta 64bitová verze má IIRC dobře k tisícovce instrukcí, leccos je poměrně netriviální, teď když se k Neonu přidá SVE, tak to bude další kopec instrukcí.
Takže už to ta jednoduchá architektura není, ta komplexnost už se na tu úroveň "velkých CPU" dostala.
Co z RISCu v ARMv8 přetrvává, to je hlavně konstantní délka instrukcí (32 bitů). Ta má výhody, protože to, že instrukce vždycky začínají na stejném místě, zjednodušuje instrukční dekodér proti x86, kde jsou různé prefixy a instrukce mají variabilní délku (= problém).
ARMv8 má pak ještě druhou výhodu a tou je, že je to takové relativně čisté, protože to bylo navržené v tomhle tisíciletí (skoro i v této dekádě), není tam moc historických a už zastaralých věcí a zabetonovaných chyb z minulosti.
Takže reálně návrhář ARM CPU bude mít proti návrhářovi x86 CPU za identických podmínek určitou výhodu. Tu fandové/antifandové asi leckdy přeceňujou, ale nějaká tam bude. Na druhou stranu x86 ji může často kompenzovat tam, kde se software léta na něj ladil. Ale když kód optimalizovaný není nebo je nový a prostě se kompiluje, tak to nebude.
Ještě bych řekl, že doteď měly x86 výhodu v silnějších SIMD instrukcích (256bit). SVE to teoreticky může vyrovnat nebo i obrátit, ale taky třeba ne, uvidíme, jestli třeba ta univerzální šířka vektoru nebude mít i své nevýhody a nebude to zhoršovat výkon dosažitelný v ručně optimalizovaném kódu.