Nerozumim ti, co je pro tebe standardni Ice Lake?
Vsechny informace, ktere Intel zverejnil jsou k notebookovym procesorum. Jestli je to v clanku mysleno jinak, tak je to spatne. Cannon Lake tedy nadchazejici generace procesoru bude jen pro notebooky, desktop zustane u Coffee Lake. Ice Lake se vi plany Intelu na notebookove procesory, ktere by mely prijit prvni, ale o desktopu se nevi vubec nic. Sice muzes uvazovat, ze kdyz to bude v notebooku, tak ta grafika bude i na procesoru, ale ve skutecnosti to nevime, treba i najmuti Koduriho Intelem muze znamenat urcitou zmenu v pristupu i kvuli nutnosti cenove konkurovat RyZenu od AMD a dockame se v desktopu i beznych procaku bez grafiky.
"standardní Ice Lake GT2 grafika" myšlena je grafika GT2 generace Ice Lake, ne standardní Ice Lake.
...Normal i5 a i7 mají grafiku třídy GT2, tak to bylo a je po dlouhou dobu. GT2 se taky strká do notebookové řady U (logicky, když řada U i desktopové S jsou stejné čipy). Takhle to platilo roky, a zatím není důvod myslet si, že to Intel změní.
Takže víme, že Ice Lake řady U má 48EU (pokud neselhala detekce čipu). A jelikož řadu U má grafiku GT2, známe konfiguraci GT2. A jelikož ta se používá i v S čipech pro desktop, máme s největší pravděpodobností konfiguraci grafického jádra Ice Lake.
Pořád sice existuje možnost, že se jedná o nějakou speciálku s extra velkým GPU, ale taková GPU se vidí málo často.
A jestli Koduri za ty dva měsíce zvládl změnit cokoliv, určitě to ještě nebude vyjíždět ven z továrny a už vůbec unikat ven na web. Bude to maximálně někde na papíru. Vývoj čipů chce čas, Ice Lake už teď musí být hotové a maximálně se ladí drobnosti, pokud už teda není ve fázi tape out. Takže na něm Koduri asi těžko něco změní.
Tak ja souhlasim s tim, ze priplatek za integrovanou grafiku jsem byl ochoten Intelu tolerovat v dobe, kdy kupovat procak od AMD pro me nedavalo zadny smysl, nebot core i7 nedokazali nicim konkurovat. Ovsem s nastupem RyZenu se situace srovnala a pro priplatky neni prostor a ani vyhledove to nevypada, ze by se neco melo menit.
V takove situaci rvat do desktopoveho procesoru drazsi grafiku a navic tak udelat procesor jeste problematictejsi na provozni parametry, to prilis smysl nedava.
Takze bud to bude tak jak pises a Intel si kope vlastni hrob nebo to bude jinak a napadaji me hned tri moznosti:
1. Ice Lake zase vykonem Zen 2 pohrbi, asi malo pravdepodobne.
2. Ice Lake bude uz druha generace v rade jen pro notebooky a Intel po Coffee Lake ukuchti neco jineho, treba uz na tom pracuje.
3. Uz nebude platit, ze grafika v Ice Lake U = Ice Lake S a bude to jine alespon v ramci nekterych modelu.
Taky se mi nezdá, že zrovna v době, kdy se objeví konkurence, Intel začne plýtvat křemíkem a ničit si marže.
1. By byla možná, kdyby se Intelu vážně povedl 10nm proces. Mají do vodivých cest přidat kobalt, což má způsobit velký nárůst ve frekvencích, jenže zatím to vypadá, že mají problém na tom procesu vyrobit cokoliv, natož že by to mělo potenciál dosáhnou výše než dnešní 14nm Intely.
3. Je dost možná, s rozpočtem Intelu si můžou dovolit navrhnout a používat pro S a U jiné čipy.
2. Já vždycky považoval Ice Lake za hlavně desktopové produkty, kdyby šel jen do notebooků, tak nevím, co by použili do desktopu (i když těch kódových jmen Intel CPU je tolik, že je v tom težké se vyznat. Ice Lake, Tiger Lake, Cannon Lake, Whiskey Lake, Cascade Lake...).
Bych rekl, ze Intel trosku tusil, ze by mohlo byt zle, ale kdyz AMD odhalilo Zen, zjistili v Intelu, ze je to horsi nez byly jejich nejcernejsi obavy. Proto sice dokazali pomerne rychle vydat Coffee Lake, se kterym jsou schopni konkurovat Zenu a Zenu+, ale se Zenem 2 uz bude problem.
Kde problem zatim neni, jsou notebooky, takze Cannon Lake (prvni 10nm) zrusili pro desktop a nechaji ho na notasech a je tu i sance, ze podobne se povede i Ice Lake rade (druha 10nm). Samozrejme ty problemy budou souviset s nutnym prechodem na 10nm, protoze bez toho je zrejme, ze Zen2 neporazi. Vidim teda tak 50 na 50, ze druhych 10nm Ice Lake bude take jen notasy a az treti 10nm Tiger Lake bude teprve na desktop.
AMD zatím vypadá, že se Zenem 2 dost spěchá. První serverové CPU by měly být vydány letos v Q4 (byť to na 99,9% bude paper launch) a consumer CPU by měly být v Q1 2019. Jak to vůbec má být s 7nm GF procesem? Má to být konečně high performance proces (snad by mohli využít inženýry a výzkum IBM, které před pár lety získali), nebo to pořád má být nějaký low power proces orientovaný pro smartphonové CPU, stejně jako současný 14nm?
Jestli na tom bude 10nm proces tak tragicky, že Ice Lake bude muset jít do notebooků, tak se už nebudou muset vést diskuze o tom, jestli Intel má nebo nemá před ostatními nějaký náskok ve výrobních procesech.
Tiger Lake má být refresh ve stylu Kaby Lake (Optimalization, jak se to oficiálně nazývá). nebo se očekávají nějaké změny v jádře?