Už zase mluvím o retail a vi o OEM.
Ale nevadí. Nová generace přidává jádra. A v kanceláři 2 jádra stačí. Nevidím valný přínos těchto nových CPU ani pro kancelář. Ekonomicky to už vůbec smysl nedává. Protože CPU s více jádry na stejném procesu je dražší.
Od Vás bych čekal pádnější argument.
Něco jako že nová generace přinese oživení trhu. A nebo že prodeje jsou teď mizerné, protože všichni čekají na novou generací.
@casper
Sam mam pretoceny Ryzen i tedka, presne pro ten "pocit", o kterem jste psal. Mam to o nejakych cca 11+% co jsem z toho pri pouziti 'normalniho chlazeni a desky' vytahl navic ve svem malem buildu, oproti defaultu. Presto ze mam sam OC, tak s klidem reknu kazdymu, ze z hlediska zmeny vykonu je to de-facto zbytecna prace. Jen ten pocit, ze "neplytvam" potencialem tam zustal.
Ja chapu, ze je to konicek a nikde jsem nepsal, ze kdo taktuje je vul. Zaroven ale porad plati, ze cca 10% OC nema skoro zadny smysl. Kdyz se k tomu pripocitaji naklady na chlazeni, komponenty, atd, tak je to skoro 'mrhani prostredky', ale tim nerikam, ze to nekdo nemuze mit jako konicek. OC dava nejvetsi smysl mozna jeste u levnych moddelu jako R5 1600, 1700, mozna nejaka R3 od AMD.
V kancelářských počítačích většinou K modely nenajdete, tam se naopak objevují téměř výhradně neK modely. Tedy vydání neK modelů samozřejmě smysl má. Ekonomicky dokonce větší smysl, než ty K modely pro pár (milionů) nadšenců.
Navíc ty K modely budou opravdu výběrové čipy, které mají dobré provozní vlastnosti. A ty nevýběrové je potřeba taky prodat, aby bylo dost peněz pro akcionáře. :-)
Pro kanceláře stačí 2 jádra? V dnešní době?
Nevím, jestli v kanceláři máte puštěný jen Excel, pak ano, ale já mám asi 8-12 různých programů a prohlížečů a jen blbý přehození dvou textových slidů v PPT mi na chvíli vytíží procesor na 80% a to nic nepřehrávám (video a pod.). Když jdu na něco složitějšího, tak si prostě musím pár sekund počkat.
Mám na práci Intel 2 jádro + 2 HT
Takže 4+4 jádro by se hodilo. Jasně, není to nutný a člověk to přežije, ale když ta možnost je, tak proč to nezrychlit?
Tohle nadseni je dobry v urcite fazi. Vzpominam, kdyz jsem mel AthlonXP, tak jsem taky kupoval tu "spravnou" serii, abych z toho vymackal o par Mhz navic u OC a byl zklamany, kdyz jsem mel nizi vysledek :)) Casem tak nejak clovek dojde k tomu, ze to necha tem mladsim...
Ten OC u K modelu Intelu nedava dneska v principu zadny smysl. Prida to par framu navic, u MT to vystrli spotrebu nahoru jako raketa. Pokud OC nedava normalne bez "atomoveho chlazeni" aspon 15+% tak se s tim nema cenu ani zabyvat..
Nevidím důvod proč by AMD mělo chodit s cenami dolů, když mají lepší nabídku, než přihřátá kometa? Technologicky je taky lepší, tudíž až to Intel dorovná a zároveň bude výkonově lepší, pak prosím, bude řada na AMD.
Zatím to ale vypadá jako propadák pro fanoušky a do OEM sestav pro neználky.
https://www.notebookcheck.net/Intel-drops-PCIe-4-0-support-for-upcoming-Comet-Lake-desktop-CPUs-postpones-launch-to-April.451046.0.html
https://wccftech.com/intel-core-i9-10900f-10-core-comet-lake-desktop-cpu-65w-tdp-224w-power-consumption/
Taky mám přetočený Ryzen 3600. Ale ne kvůli výkonu. Ale kvůli teplotám. Protože na default jsou ty teploty katastrofa. Strašne to kolísá. Takže já lidem, co mají stejný problém s Ryzenem jako já, doporučuji upravit takt a napětí. Já samozřejmě souhlasím s tím, že taktování CPU z hlediska výkonu nemá význam. U starších kusů možná ano. Ale v nových procesorech je toho výkonu dost. Ale chápu to taky jako zálibu. Já sám jsem taková divná existence. Byť nemám peněz na rozdávání, páč živím rodinu, tak si rád koupím to, z čeho budu mít radost. A pak mi někdo řekne, že jsem idiot, když mám bednu za 5,5k. Já z ní mám radost. Mě se líbí a jsem s ní spokojen. Druhý by si to nekoupil a vzal radši bednu za 2k a za ušetřené peníze vzal lepší kartu, větší disk, víc RAM atd.
Akcionáři pobavili. A máte pravdu.
Vydání pouze K modelů může naznačovat to, že 14nm proces je tak vyladěný, že kritérium pro výběrový kus splní každý druhý. No uvidíme jak se to vyvine. Z mého pohledu intel na retail kašle. Ty 9700K a 9900K se válejí skladem, takže nedostatek kapacit retail neovlivňuje.
Jenže ono nejde o to, jestli to má smysl nebo ne. Jde o vnitřní pocit. Někdo to má jako koníček. Baví ho to. Výkon to nepřinese, provozní vlastnosti jsou třeba i horší, ale proč ne? Každý se věnujeme něčemu jinému.
Mě celkem udivuje, jak pořád soudíme jeden druhého. To si nemůže člověk koupit to, co chce a dělat si co chce?
Důvod, proč by AMD mělo jít s cenou dolů je prostý. Aby si jejich procesory někdo koupil. Řada Ryzenů 3000 tu s námi za pár měsíců bude rok. Prodává se celkem dobře. Ztrácí hlavně v segmentu firemních počítačů, které z velké části jedou na integrované grafice. Získává hlavně v segmentu domácích počítačů, které naopak na integrované grafice nejedou. Hlavním důvodem, proč na těchto domácích počítačích získává, je cena. Jestliže dneska stojí 8/16 AMD čip necelých 9 tisíc a Intel o 50 % více, je volba domácího uživatele celkem snadná. V okamžiku, kdy Intel uvede 8/16 za stejnou cenu jako AMD, už tak snadná nebude. A ano, ve většině aspektů bude stále to AMDčko výhodnější, jeho prodeje ale půjdou dolů. Jediný způsob, jak docílit, aby prodeje nešly dolů, je zlevnit. Tedy ještě existuje druhý způsob a to masivní reklamní kampaň, ale u té by byl výsledek nejistý.
nebo kódování videa či další mediální práce, kde se hodí velký počet jader. Hráči to asi budou mít jinak, ale tam zase stačí koupit R5 3600 nebo dokonce 2600/1600AF za legračně nízkou cenu a výkonu bude v drtivé většině případů habakuk. A to vše v příjemných příkonových relacích a poměrně vydařených box chladičích. To zase sebou nese možnost koupit lacinou desku v relaci okolo 1700Kč.
"Pre teba bambinko je špičkového 10900K vyložená škoda"
..a vis Vladarko, ze se jednou s tebou na necem shodnu?
Ja si myslim to stejne a rad ho prenecham jinym Misto toho si treba jednou upgradnu CPU na 3900X, ktery ma celkove vyssi vykon, je levnejsi a jeste k tomu zere podstatne mene a v mATX jej se svym 12'' chladicem v klidu uchladim :D
To je nesmysl. Proč bych si měl kupovat Intelův šmejd, který jde přes 220W (bez OC), když konkurence se nedostane se 16jádrem přes 145W?
V dobách, kdy Radeony měly "brutálních" 60W rozdíl v příkonu proti nvidii - a podotýkám že to byl rozdíl spíše teoretický, tak to byl jeden z hlavních důvodů proč upřednostnit nvidie. Tady doslova prožírá CPU o 80W více (tj. více než o 50%), ale AMD má z nějakého nesmyslného důvodu zlevňovat. Ptám se proč? I tak prodávají vše, co vyrobí, jejich procesory jdou na dračku.
V OEM segmentu by snížení cen vedlo k dalšímu kolu uvádění laciných a ošizených sestav s AMD, které by (nejen) modrozelené fanoušky jen utvrdily v tom, že AMD je lowend. Proto znova opakuju, že ty šíleně nesmyslné ceny Komety jsou určeny pro lidi co bezmyšlenkovitě kupují Intel a lze říct, že AMD je dnes prémie, která se cenou podbízet nemusí - toto je naopak nyní role pro Intel.
Víte, problém u vás vidím v tom, že komentujete furt a všechno. A také jakým stylem to komentujete.
Takže borec si rád potaktuje pro zábavu, že mu toto AMD nenabídne.
Vy mu sice napíšete, že to necháte mladším, že vás to taky dřív bavilo.
A pak mu napíšete, že to stejně nemá smysl se tím zabývat.
Borcovi jde prostě o to číslo. Magických 5GHz. Proč mu nenapsat- Jo no. AMD má nižší takty. Takže v honbě za taktem nemůže konkurovat.
No nevím teda, ale na mě to působí trochu jako- ty vole neblbni, taktování je nesmysl.
Jinak je pravda, že jsem se citově v tom příspěvku nechal ovlivnit tynytem. Na to jsem neměl co napsat :)
Vite Vas problem je zase v tom, ze si domyslite veci, ktere v tom komentari nebyli a naopak v tom nevidite veci, ktere tam jsou.(nejste jediny) . Za to ze nechapete smysl "necham to mladsim"..za to Vam opravdu nemuzu a ze se to neoplati je pravda. Doby kdy se treba taktil Bulldozer bezne o 30+%, nebo Core2 jsou pryc. To ze komentuji veci, Vam muze byt sprominutim jedno..mate stejnou moznost komentovat "vsechno". Pokud to nedelate, je to opet jen vas problem.
Zbytek mi vysvetlovat nemusite, ja jsem driv taky "ladil" a to jak AMD, tak Intel.
Zkuste se nad veci trochu povznest a tuhle nesmyslnou debatu si muzeme usetrit.
V BIOSech bývá možnost nastavení otáček větráku podle teploty. Záleží na desce. Většinou tam jde nastavit něco jako "Silent mode" místo "Standard mode". Některé desky dokonce mají možnost nastavit si několik úrovní otáček na určité teploty.
Mé znalosti ladění větráků jsou sice již trochu zašlé (nepoužívám je:) ), ale z nekultivovaného chodu BOX větráku bych spíš vinil výrobce desky. Asi by bylo potřeba znát konkrétní typ.
gi:
Samozřejmě ventilátory mám poladěné. Řídím si je přímo v BIOSu tak jak píšeš. Mám to na manuální PWM. Souvstažnost k CPU teplotě. Jen narážím na to, že to údajně fixluje program. Jenže otáčky se řídí BIOSem. Takže podle otáček na bedně (resp i na CPU, ale tam není takový hlukový rozdíl) poznám, že CPU přelezl přes 70C, protože se roztočili z 500RPM na 1500RPM. A to už je hukot.
u Ryzenu mas TDC,EDC,PPT ... pokud ty hodnoty snizis tak ti procesor bude boostovat jen tak, aby se do tech hodnot vesel, takze ano, normalne muj boostuje kolem 4Ghz vsechna jadra, kdyz ho limitnu na 45W tak boostuje kolem 2150Mhz pri zazezi vsech jader, hodnoty se budou lisit podle toho kolik ma CPU jader, min jader, vyssi frekvence, vic jader nizsi frekvence .. proste tak aby se vesel do limitu co mu nastavis
Řekněmež, že kdysi bylo taktování větší výzva :-D Kdo tu taky válčil s jumpery? :-D To byly časy :-) A na jedné desce se dalo vydržet mnoho let od začátků P2 až po konec P3... Tohle teď trochu nabízí AMD s Ryzeny.
A jsem už sic starší kousek, ale stále taktuji :-) Sice ne na krev, ale to já vlastně nikdy.
@Kochren
Ja mel doposud kazdy desktop OC, pocinaje prvnim AthlonXP, pres Athlon X2 Core2, CoreQuad, Steamroller az Ryzen. Dokonce jsem driv zkousel i OC u notebooku, ale nemel jsem stesti na podporu SW. Takze neco malo o OC taky vim :)
U 3xxx rady, "K"cek Intelu (vyjma mozna 3100) ale smysl v OC uz nevidim. Aspon pokud se nebavime spis o nejakych "optimaliacich", ktere tu zminujete. Turbo je dneska tak vyladene, ze tam neni moc co ladit na vic.
casperdeluxe: BOX chladič by se řešit měl. Místo "na default jsou ty teploty katastrofa. Strašne to kolísá." se dostáváme k tomu, že za to může dodávaný málo účinný Stealth chladič a nevhodně nastavené ovládání větráků od výrobce desky způsobující "hukot" na 100% otáček.
Uživateli nevadí, že mu lítá frekvence a napětí (TDP) nahoru/dolu, když má chladič s dostatečnou tepelnou kapacitou (ne Wraith Stealth) a vhodně nastavenou politiku ovládání otáček (ne výchozí podle výrobce desky).
me naopak vyhovuje kombinace setricich funkci a maximalniho jednovlaknovyho i vicevlaknovyho vykonu, litani senzoru mi nevadi, tak proste ryzen funguje, na vetracich mam prodlevu 1 sec a v nicem se to neprojevuje, proste ty merici programy pusti dotaz a cpu to bere jako ulohu, takze podle toho nastartuje jadro a zvysi frekvenci ... nevim co by me na tom melo trapit, krom toho, ze treba hwinfo mam pusteny jen kdyz si neco overuju
gi:
Asi jsi mě nepochopil. Ty teploty kolísají i na jiným chladiči. Aktuálně mám Kraken X73. Na default teplota kolísá od 40 do 58. BEZ ZÁTĚŽĚ! V zátěži jsem na 74. Když upravím tu voltáž a takt, tak jsem bez zátěže konstantně na 37. V zátěži nejdu přes 63.
Co se týče nastavení CHA_FANů, tak je pravda, že v Qfanu nejde nastavit maximální teplota CPU pro žízení otáček nad 75C. Takže pokud CPU dosáhne 75C, tak jedou ventilátory, které mají nastavenou souvstažnost k CPU, na 100%. Nastavoval jsem hodnoty na 35C - 30%RPM, 55C - 50%RPM, 70C- 100%RPM(tato hodnota jde zvednout na 75C)
Poukazuji na komentář, že monitorovací program fixluje. Což není pravda, protože to odpovídá teplotám, které jsou v BIOSu
Je zajímavé, že na povídání o tom, že AMD musí zlevnit šesti a osmijádra mi začnete vykládat o tom, že šestnáctijádro porazí desetijádro. Ano, šestnáctijádro porazí desetijádro a má i nižší spotřebu. Jen to trochu zabíjí tou o 50 % vyšší cenou.
V OEM segmentu je to o té integrované grafice, ať se vám to líbí nebo ne. Podívejte se, jaké se dneska prodávají repasované počítače z kanceláří. Nejčastěji jsou to i5 generace Sandy či Ivy Bridge. Co si myslíte, že ty firmy místo toho do kanceláří daly teď? Zase nějakou tu i5. A co proti nim nabízí AMD? Nic. Vůbec nic. Tady to není o ceně, tady je to o tom, že AMD na tenhle segment zvysoka kašle. Ovšem lidi jako vy neustále překvapuje, že AMD v tomto segmentu nic neprodá, když nic nenabízí.
Jinak s povídáním o spotřebě, raději važte slova. Ono by se totiž mohlo ukázat, že ty Intelácké procesory ve skutečnosti žerou méně. Je hezké, že ukazujete, kolik dokáží žrát po dobu pár desítek sekund, ale je to asi stejné, jako bych vám vykládal, že moje auto žere 20 litrů na 100 km, když jedu na trojku 160 km/h. Se skutečnou spotřebou to nemá nic společného.
casperdeluxe: Možná teploty opravdu takto kolísají. Důvody proč tomu tak je mě napadají dva a ty se mohou i kombinovat.
- Malá tepelná vodivost mezi heatspreaderem CPU a chladičem, což by mohlo být způsobeno špatně usazeným chladičem (tlustá šedivá "žvýkačka", chybějící teplovodivá pasta, malý přítlak).
- "BEZ ZÁTĚŽĚ!" neznamená bez zátěže. Nepředvídatelné běžící služby (indexování, antivir) popř. neefektivní Javascript kód v prohlížeči dokážou výchozí CPU governor z W10 donutit aby CPU vytočil na max (AMD nabízelo nějaké upravené profily - možná, že už je toto vyřešeno aktualizací přímo od MS).
Těžko se věří tomu, že se znenadání zvedne teplota ze 40 na 58 (včetně základny chladiče) bez toho aniž by CPU cokoliv dělal. To je prostě krajně nepravděpodobné.
Aha tak pardon ZYBEX :-D ne Zibex. Super bylo, že to byla hra pro 2. Ale byla prča to nahrávání z kazeťáku a ladění hlavy :-D
https://youtu.be/tegHcKx5FNM
Bavíme se o hiendu, tam rozdíl 100-200 babek nehraje roli. A nic lepšího Intel pro neworkstationy nemá. A koneckonců lze vzít taky 3900X (tedy 12C) za 450 babek.
V OEM by, pokud stačí Sandy, mohl bez potíží fungovat APU od AMD, třeba 3200G, takže možnosti tu jsou (a nikoli, že AMD nic nenabízí), ale zřejmě není vůle, a ten důvod není cena, ale setrvačnost a konzervativita trhu. Tudíž tohle pindání o slevách je akademická diskuse nad nesmrtelností chrousta. Jediný, kdo tak trochu dělá AMD desktopy a laptopy, je HP, což jsou v mnoha ohledech tragédi. Lenovo i Dell se zcela očividně AMD straní a jejich dosavadní pokusy s AMD nesou zcela jasné a očividné snahy udělat tyto produkty co nejméně atraktivní.
Já bych třeba chtěl místo dosluhujícího Latitude E5450 s prašivým Intelem stroj s 4600U - ten procesor existuje, ale Dell v nabídce žádný takový Latitude nemá. Jejich nabídka končí Inspirony pro smallbusiness s o generaci staršími CPU. Jediný zástupce byl Latitude 5495 (tj. už zastaralá generace), který ovšem byl velmi špatně nakonfigurován a bylo vidět velké šetření. A i kdybych ho nakrásně mohl koupit (což je v korporaci taky tak trochu fikce), tak narazím hned vzápětí, protože image deployment process vůbec nepočítá s takovou platformou (a její doplnění stojí peníze, úsilí, které nikdo nebude chtít vynaložit). Ale to teoretici jako jsi ty vůbec neberou v potaz.
O té spotřebě se netřeba držet zpět, recenze poměrně jasně ukazují, že bez řádného chlazení tyhle stroje nedokáží pořádně fungovat ani na definovaných taktech (natož pak s boxovými chladiči). Takže ano - možná kvůli throttlingu a omezení kaskády žerou míň, ale pak taky nepodávají očekávaný výkon. Podotýkám, že Intelem proklamované TDP platí pro base frekvenci a specifickou, nikoli 100% zátěž, nikoli pro turbo a torture testy.
Jooo 286 a 386... To jsem byl v 6. třídě :-D A zažil jsem je v PC kroužku. Tehdy to ještě nikdo neměl doma. Byla to éra ATARI, Didaktik a později i Comodore. Dodnes si pamatuji, že jsme s kámošem rád hrával Zibex :-D
Osobně jsem se poprvé vrtal až v Pentiu 166MMX, které jsem měl doma.
Až do příchodu P4 jsem byl čistokrevný Intelák :-) Tehdy ale moje P3 mělo vyšší výkon jak P4 a tak se mi do P4 nechtělo. No a ukázal se Bratránek, který mě přesvědčil, že mám zkusit AMD Duron. To jsme přeskočil a šel do atholonu s jádrem Barton které jsem přetaktoval a měl tak AMD Atholon 3200+. Od tý doby už používám obě značky.
gi: on to právě ani tak moc hukot nebyl. :-) Zejména u té i286 to byla taková v podstatě jen kratochvíle na lovení co nejvyššího skóre v CheckIt. V té době v podstatě ani nebylo moc adekvátních aplikací, kde by se ten výkon dal měřit - snad AutoCAD, ale kdo měl na licenci, velký 17" monitor, myš a rychlejší grafiku než nějakého základního Tridenta, ten měl i na 386DX. :-)
U té 486DX2/DX4 se dalo, při troše štěstí udělat z DX2 66MHz rovnou DX4 100MHz, jen se muselo mít štěstí na AMD a lowpower (3,3V ... LOL) verzi. (DX2 byly převážně na 5V). Další varianta/cesta ke zvýšení výkonu byl klasický OC sběrnice z 33MHz na 40MHz, a tím se dalo dostat na 120MHz - za předpokladu, že to zvládla deska a karty. A to už byl pak hukot, takový Descent pak už opravdu lítal. :-)
gi:
Bez zátěže beru to, že na PC nic nedělám a jen čumím na plochu. Jediný, co můžu porovnat je to, jak se to chová na default a jak se to chová po úpravě voltáže a taktu.
A chová se to prostě takto.
Na default teploty bez zátěže skáčou, v zátěži jsou 74C
Po úpravě teploty bez zátěže neskáčou, v zátěži jsou 63C.
To je asi tak vše, co k tomu můžu říct a na co jsem přišel.
Ještě ti sem hodím aktuální výsledky měřený před chvilkou v Cinebench R20:
Default:
Single Core 455b
Multi Core 3229b
4.1GHz 1.15V:
Single Core 467b
Multi Core 3525b
casperdeluxe
Podle všeho jsme si spolu psali přes messenger na FB že :-)
Jinak Mittare opravdu mi poslal screeny kde měl výsledky z CB . Ptal se mě , proč mám tak vysoké napájeni. No asi má lepší čip a nebo já mám blbě nastavený BIOS . Je ale fakt, že on to optimalizoval na 4,1 zatím co já vyhnal všechny jádra na 4,2. Nicméně já se fakt hůř orientuji v BOSu ASUS a tak věřím, že to mám blbě nastavené, a ještě to poladím.
tynyt:
Článek není o žádném hiendu, ale o normálních procesorech.
S tím Sandy Bridge jste to evidentně nepochopil. Ty firmy upgradují své počítače, takže by asi bylo dost divné, kdyby i5 Sandy Bridge vyměnili za Ryzen 3200G a získali totéž, co právě vyhodili.
Že jste nesehnal Dellácký notebook s 4600U, to je opravdu překvapení, když ten Intelácký čip tohoto jména je už 7 let starý a ten AMDčkový jmenovec není ještě nikde k sehnání od nikoho.
S tou spotřebou pořád jen spekulujete a zkrášlujete si to k obrazu svému. Je zajímavé, že chápete slovní spojení maximální spotřeba, ale naprosto nechápete slovní spojení maximální turbo frekvence. Maximální spotřeba je podle vás něco, čeho ten čip nikdy dosahovat nesmí, ale maximální turbo frekvence je frekvence, které má podle vás dosahovat naopak pořád.
Kdybyste se uráčil podívat do specifikací, Intel jasně definuje, co je Base frequency = "Processor Base Frequency describes the rate at which the processor's transistors open and close. The processor base frequency is the operating point where TDP is defined. Frequency is typically measured in gigahertz (GHz), or billion cycles per second."
Takže až se za 14 dní v recenzích dočtete, že ta i9-10900K nedá na svém TDP na všech jádrech 3,7 GHz, tak se do Intelu klidně navážejte a já budu váš názor schvalovat i podporovat.
Jinak, když už jsme u definic, tak Intel se netají, co je TDP, definuje ho jako "Thermal Design Power (TDP) represents the average power, in watts, the processor dissipates when operating at Base Frequency with all cores active under an Intel-defined, high-complexity workload. Refer to Datasheet for thermal solution requirements."
no jedine vysvetleni me napada, ze proste Win nedovoli dosahnout na jednovlaknovy turbo pac furt neco delaji na pozadi, jako je to mozny, ja mam s tim svym jinou zkusenost, nejlepsich vysledku jsem dosahnul proste zapnutim PBO s nastavenim od desky, ktere je bohuzel v mem pripade natvrdo dane na 145W, alespon EDC jde zvednout na 168A a 100Mhz sbernici prehodit na 101Mhz ... tak je to nejrychlejsi a funguji i setrici funkce ... kdyby deska umoznila prekrocit 145W tak i multivlakno pujde z tech 4Ghz vys, ale je to jeste X370, muzu byt rad, ze to tam funguje a porad mam lepsi vysledky nez na defaultu, ale je pravda, ze jednovlaknovy vykon hodne zavisi na situaci co bezi na pozadi
Že u Ryzenů lítají teploty už neřeším ;), je to vlastnost, ne chyba. Zrovna teď koukám na film, v prohlížeči otevřená 3 okna;, za tu dobu, co běží HWinfo, mám průměrnou teplotu/spotřebu u 3700X 40°C/31W. Momentálně je počítač prakticky neslyšný, lehký hluk točícího se plotňáku jde od vedle stojící dvoudiskové Synology. V bedně mám 6 větráků, 3 na předku - jedou trvale na nízkých otáčkách; jeden na cpu chladiči (Fera 3) a dva na odtahu, které jedou v závislosti na teplotě cpu a ještě diferentně (při malé zátěži jeden odtahový nevrtí). napájení cpu offset -0,1V.
JO: OK, ne recenze, ale leaky testů a oficiální materiály Intelu.
Nevím, ale PL2 limit 250W je pro mě jasná známka toho, že od této evoluce fousatého Skylake na průšvihovém 10nm procesu by měl každý dát ruce pryč (tedy až na mmaďara, který ho přetaktuje na 5,4GHz a dosáhne špičkové spotřeby přes 400W).
Holeček: firmám je úplně jedno, jaký ten výkon je. Mnoho korporací nasazuje do desktopů Pentia a výkon mobilních i5-U hravě srovná prakticky cokoli. A ty mi tady budeš věšet bulíky, že 3200G nestačí? To ses už dočista zbláznil?
Spotřeba je jasná, teoretizovat opravdu nemusíš, stačí měřit, nebo si přečíst recenze (až teda vyjdou). Ale možná by ti mohlo stačit to, že samotný tvůj milášek Intel navyšuje všechny myslitelné power limity (protože musí, aby ty Komety byly alespoň trochu konkurenceschopné, a to nejen vůči AMD, ale i vůči předešlým generacím).
gogo1963:
No právě že nebaví. Já jsem na toto chování došel, když jsem čekal na chladič a měl jsem tam BOX. Teď už tam BOX nemám. Ale pravda je, že včera jak jsem dělal ty CB testy, tak mi chvilkama na default stoupala teplota nad 70C, takže bych na to přišel i tak. Protože ty 4 ventilátory v bedně na 100% RPM... To je velkej hukot
KOCHREN
Jojo. Psali jsme si. Jinak čip právě není nic moc. Já mám po čisté instalaci win jen cca 3350b. A kámoš má 3500. A on z toho dokázal vytáhnout 3800+ na 4.2GHz. Já jen 3749 max tuším. Ale zase je fakt, že hodně lidí tam dává 1.3V + mě na 4.2GHz stačí 1.225V. Na toto jsem dosáhl nejlepších výsledků. Zkoušel jsem i 4.4ghz, ale tam už to nepodavalo takový čísla. To bych asi musel jít s napětím hodně nahoru a to se mi nechtělo. Tak jsem to shodil na 1.15 a 4.1... A jsem spokojen. Teploty jsou hodně dole, nekolisaji, PC je tichý. Takže spokojenost. Ale to trápení s tím....
tynyt:
Já píšu někde, že výkon 3200G nestačí? Já píšu, že při výkonu 3200G nedává smysl upgrade z nějaké starší i5. Proč by firma po 7 či 8 letech upgradovala na něco, co přinese neznatelný posun výkonu při stejné spotřebě? Buď jde tou cestou, že si pořídí něco výkonnějšího nebo jde cestou nějakého toho Učkového nebo dokonce Atomového procesoru, aby snížila spotřebu a hlučnost.
Se spotřebou je to evidentně nad vaše chápání. V desktopu vám Intel nabízí cokoliv od 6 W, až po ty stovky wattů.
Spotřebu i základní frekvenci máte jasně definovanou. Že ten 14nm výrobní proces zvládne i frekvence vysoko nad 5 GHz, je bonus, ne chyba. Když vám auto zvládne jet 200 km/h a ne jen 160 km/h, je to taky bonus, byť vás nikdo nenutí ho používat, a naprosto chápete, že když ho používat budete, tak spotřeba nebude ani vzdáleně připomínat tu deklarovanou.
A ano, máte pravdu, že Intel ten bonus používá k tomu, aby dokázal držet krok s lepším konkurenčním výrobním procesem, i lepším návrhem samotného jádra, zvláště pak lepším návrhem SMT proti inteláckému HT. Ale dává vám na výběr. Nemusíte ho využívat. Vy se upínáte k té spotřebě při extrémním zatížení, ale úplně ignorujete spotřebu při dalších scénářích. Už současná generace Intelu dokáže v Idle i v jednovláknové zátěži mít spotřebu dost výrazně pod těmi Ryzeny. Nová generace by to měla ještě vylepšit. Ale tohle vy záměrně ignorujete. Vás nezajímá spotřeba při běžném provozu, vy řešíte jen ten extrém, který nastává jen výjimečně.
Holeček: Aha, takže ty vůbec nechápeš, jak velké firmy fungují. Tam se jede na operák, po definovaném počtu let provozu se staré PC odesílají do scrapu (respektive je prodávají jako refurbished stroje různé recyklační firmy soukromníkům a malým firmám) a dodávají se stroje nové. Takže opravdu, ale opravdu na "lepším" výkonu nezáleží a je zcela běžné, že se nahrazovala jedna i5 druhou, která nepřinášela _žádný_ podstatný výkonový přínos. Upgrady po 7-8 letech dělají možná české firmy, ale standard jsou 3 roky, maximálně 4. Tehdy totiž nevznikají vícenáklady na výměnu baterek v notesech a zároveň pokrývá záruku na ostatní komponenty počítače výrobce.
A na zbytek snad ani nebudu reagovat, tyhle znuzectnosti intelu (aneb jak úplést z lejna bič) mě opravdu nezajímají. Za mě je výběr jasný - AMD.
gogo: https://www.anandtech.com/show/15043/the-amd-ryzen-9-3950x-review-16-cores-on-7nm-with-pcie-40/2
Dávám sem recku pro-intel orientovaného média, aby nebylo pochyb. Těch 145W je při zátěži 10 jader, při vytížení více spotřeba paradoxně klesá (pravděpodobně kvůli překročení teplotního limitu)
... a pak si to dáš do souvislosti s fanatikem Holečkem a můžeš se začít smát.
Kochren: my jsme ve dvou (nejčastěji se sestrou) hrávali několik her, co si vzpomínám Spy vs Spy, Kikstart2, IK+, Wizard of Wor, Trailblazer, BMX simulator, Kettle, nebo Bubble Bobble. A pak jednu vesmírnou střílečku, (klasický scrollovací shoot'em-up - technicky podobná daleko novějšímu SWIV) ale její jméno si už nepamatuju.
@casper
u vas bude nejaky problem nekde, soude podle hodnot v defaultu. Ty hodnoty CB20 neodpovidaji tomu, co byva namerene v testech na webu. Tam je hodnota MT CB20 okolo 3600 bodu, u Vas je to o 10% mene.
https://delta-game.ru/wp-content/uploads/2019/07/CB20-2.png
https://www.techspot.com/articles-info/1966/bench/CB20-M.png
Ja bych od pasu vsadil na nejaky problem BIOSu. Jinak mi nedava smysl, aby stejne CPU melo o 10% pri defaultnich nastavenich mene vykonu. Dalsi moznost by byli vidle, ale tam by jsi mel videt v Task Manageru, jestli ti nejaky process(y) zere CPU navic takovym zpusobem.
Pokud by se mi s tim chtelo hrat, zkusil bych vyzkouset nekolik starsich/novejsich BIOS-u co to udela :)
je to divny, ja mam ventilatory v bedne taky vztazeny na CPU a nic takovyho mi to nedela, i kdyz 100C musi byt na 100% vykonu coz v drivejsich revizich biosu nebylo, tak 95C uz muzu manualne snizit na 60%, tudiz kdyz mi CPU lita k 80C a kdyz se bedna zahreje od grafiky i k 90C treba pri simultanim vypoctu na CPU a grafice .. pri hrach to jde max na 85C jenom kvuli teplu od grafiky tak to mam nastaveny tak aby otacky CPU chladice a bedny byly priblizne stejny a zadny skoky tam a zpet mi to nedela, jak jsem psal vyse, staci nastavit prodlevu na reakci, u gigabyte to je 0-3 sec kdy ma vetracek reagovat na teplotu
tynyt:
Chápání vám moc nejde. Těch 7 až 8 let jsem psal podle toho, jaké jsou aktuálně nejnabízenější konfigurace v repasovaných PC. Ale vy samozřejmě víte, že firmy ta PCčka vyhodily už před 4 až 5 lety a teprve teď je ty repasovací firmy daly k prodeji. Myšlenkový obrat, kdy do toho zase zatáhnete nějaké notebooky, o kterých není řeč ani v článku ani v diskusi, mi nějak uniká.
V MT mám 3814MHz bez PBO. Při zaplým PBO mám 3950MHz. Widle jsem přeinstalovával 2x. Pokaždé stejný výsledek. Takže widle v tom nehrají roli. Teoreticky by mohl bý na vině BIOS. Na redditu jsem taky četl o tom, že se lidi dožadovali nějakých úprav v BIOSu u Asus desek. Nicméně asi je mi jedno, jestli mám 3200 nebo 3500b. Ve výkonu to nijak nepoznám na to, na co PC používám. Ani nepotřebuji tak výkonný počítač. Jediný co mi vadí je prostě to, jak se ten CPU chová. Bez těch úprav, které jsem udělal, jsem byl celkem nešťastný z toho přechodu z I7. Teď jsem celkem spokojen. I když stejných nebo minimálně podobných teplotních hodnot bych dosáhl po delidu na tom Intelu.
No asus má právě tu maximálku na 75C. Třeba MSI to má na 100C. Jinak já mám otáčky ventilátorů na case nastavený na 20% na nejnižší a střední teplotní hodnotě. Na 70C mám 50%. Jakmile přesáhne 75C, jde automaticky na 100%. Ale toto se mi po těch úpravách nestane. Ale když jsem změnil jen takt a voltáž na automatiku a nastavení otáček jsem nechal stejně, tak včera při tom testu CB mi občas otáčky vyskočily na 100%. Což značí přesah teploty 75C. Po úpravě voltáže a taktu jsem na 62C. Takže mám otáčky stále jen na 20%.
Jinak ano. O té prodlevě vím. Můžu tam nastavit klidně 7s. Myslím, že i víc. Ale vyřešil jsem to tak, jak jsem psal. Takže prodleva není potřeba
Holeček: asi koukáš na špatné firmy. :-)
Ta co odebírá naše maximálně čtyřleté stroje je obratem prodává. A je to celkem žhavé zboží, takže je možné, že se ještě jednou otočí v nějaké menší firmě, než je dají do inzerce k volnému prodeji. Z toho poměrně jasně plyne kdo o tom něco ví a kdo nechápe. Psal jsem to už výše, mě čeká výměna E5450 (rok výroby 2016/12).
@Tynyt: "Dávám sem recku pro-intel orientovaného média, aby nebylo pochyb."
Iana Cutresse teď už zcela běžně obviňujou z toho, že straní AMD... takové tyhle charakterizace bych bral s velkou rezervou, to vždycky lidi začnou házet, když se jim nelíbí konrkétní výsledky nebo metodika, ale většinou je to tvrdě přehnané/vycucané. (Ne vždy, třeba takovej Userbenchmark... lol)
Pokud jsi spokojeny, tak je vyreseno :)
Jen na doplneni, ty frekvnece by meli byt vyssi a odpovida to cca tomu nizsimu skore. Pokud se ti nekde "netoci teply divne" vzduch v bedne a mas tam normalni air flow (myslim, ze jsi rikal ze mas dokonce vodnajse), tak opravdu jedine co zbyva je deska. A tady vetsinou bios..
Hlavne at ti slouzi.
Šel dělat marketing nebo co do, ale do Applu. A je pravda, že kdysi když jsem tam četl recenze na notebooky tak jsem pěnil, protože mi přišlo že v každý recenzi jakýhokoli laptopu jakoby musel být v každý kapitole několikrát pod nějakou záminkou vsunutej macbook (nebo ipad u tabletů) :)
Ale to může být klidně zase moje zaujatost proti Applu, kterej moc nemusím (kult, kazítka, přístup k zákazníkovi), tak mi třeba tyhle věci přišly nepatřičnější než ve skutečnosti byly (pro někoho jinýho)...
ještě bych k těm dvěma přidal "no-x" plácala ... není sice takový exhibicionista jako ti dva, ale od nestrannosti má taky hodně daleko ... vid poslední článek o "spící nvidii" který sice předkládá jako "hrubý překlad překladu", pak ale jede, jakoby to byla 100% fakta ... zmiňuje se o tom, jak nVidia usnula při bookování 7nm+, což je pravda, za vším vidí Huangova slova o přechodu nvidie k Samsungu (což nebyla jeho slova, ale něčí spekulace), těžké poškození hodnoty značky nvidia ... na závěr ale takticky vynechá snad nejdůležitější moment, že se nvidie poučila a zabookovala podstatnou kapacitu 5nm hned v následujícím roce ...!