Bavíme se o hiendu, tam rozdíl 100-200 babek nehraje roli. A nic lepšího Intel pro neworkstationy nemá. A koneckonců lze vzít taky 3900X (tedy 12C) za 450 babek.
V OEM by, pokud stačí Sandy, mohl bez potíží fungovat APU od AMD, třeba 3200G, takže možnosti tu jsou (a nikoli, že AMD nic nenabízí), ale zřejmě není vůle, a ten důvod není cena, ale setrvačnost a konzervativita trhu. Tudíž tohle pindání o slevách je akademická diskuse nad nesmrtelností chrousta. Jediný, kdo tak trochu dělá AMD desktopy a laptopy, je HP, což jsou v mnoha ohledech tragédi. Lenovo i Dell se zcela očividně AMD straní a jejich dosavadní pokusy s AMD nesou zcela jasné a očividné snahy udělat tyto produkty co nejméně atraktivní.
Já bych třeba chtěl místo dosluhujícího Latitude E5450 s prašivým Intelem stroj s 4600U - ten procesor existuje, ale Dell v nabídce žádný takový Latitude nemá. Jejich nabídka končí Inspirony pro smallbusiness s o generaci staršími CPU. Jediný zástupce byl Latitude 5495 (tj. už zastaralá generace), který ovšem byl velmi špatně nakonfigurován a bylo vidět velké šetření. A i kdybych ho nakrásně mohl koupit (což je v korporaci taky tak trochu fikce), tak narazím hned vzápětí, protože image deployment process vůbec nepočítá s takovou platformou (a její doplnění stojí peníze, úsilí, které nikdo nebude chtít vynaložit). Ale to teoretici jako jsi ty vůbec neberou v potaz.
O té spotřebě se netřeba držet zpět, recenze poměrně jasně ukazují, že bez řádného chlazení tyhle stroje nedokáží pořádně fungovat ani na definovaných taktech (natož pak s boxovými chladiči). Takže ano - možná kvůli throttlingu a omezení kaskády žerou míň, ale pak taky nepodávají očekávaný výkon. Podotýkám, že Intelem proklamované TDP platí pro base frekvenci a specifickou, nikoli 100% zátěž, nikoli pro turbo a torture testy.