když jsme u těch limitů ... https://www.tomshardware.com/news/ryzen-burnout-amd-board-power-cheats-may-shorten-cpu-lifespan
Trocha fyziky.
Pokud si koupíme 35W procesor a osadíme ho nějakým hliníkovým pasivním chladičem (v Alze koukám, že mají půlkilový ARCTIC Alpine 12 Passive za 329 korun), tak ho ten 123W boost po dobu 28 sekund ohřeje o (123*28)/(896*0,5), tedy necelých 8 °C. Kdybychom do toho započítali to, že ten chladič těch 35 W uchladí v pohodě, tak by ten nárůst teploty byl jen 5,5 °C.
35W alias 123W aneb jak zmast nepritele (uzivatele) :))
Pro bezneho uzivatele, ktery tyhle veci nesleduje, je toto mimo jeho chapani, kdyz ma na krabici v online shopu napsane TDP 35W nebo TDP 125W a ty hodnoty v maximech jsou 124W a 250W. Kdyz se k tomu pripocte, ze defaultni nastaveni desky bezne prekracuje "doporucene" Intel specifikace a cele se to zacne chovat jako "dynamicke TDP"..tak je to takovy chaos, ze se divim, ze to v US jeste nekdo nevyuzil k podani zaloby.
Intel (a AMD taky) by meli zacit udavat minimalne zakladni TDP a pak to maximalni, jenomze to zvlast u Intelu bude marketingove spatne vypadat...
Intel predstavil Lakefield - nové procesory s extrémne malým príkonom v pohotovostnom režime, mobilná budúcnosť štartuje :
https://www.laptopmag.com/news/intel-lakefield-cpus-arrive-ushering-in-the-next-generation-of-laptops
Běžnému uživateli je to putna, protože to funguje. Funguje to s jakýmkoliv chlazením a uživatel nemusí nic řešit. Jakou mám aktuálně teplotu procesoru netuším ani já, natož aby to tušil nějaký obyčejný uživatel. On obyčejný uživatel nemá pravděpodobně ani žádný nástroj, kterým by to mohl zjistit.
Minimální a maximální TDP by už nebylo TDP. TDP je údaj kvůli tomu, aby bylo navrženo odpovídající chlazení. A že to odpovídající chlazení zvládne uchladit krátkodobě výrazně vyšší výkon, to je jen bonus navíc. Podobně to funguje třeba v autě. Mám tam chladič, který dokáže motor v pohodě uchladit při běžných otáčkách. Ale já můžu vytočit motor na 6 tisíc otáček. Pokud ho takto vytočím krátkodobě, tak to chlazení zvládne. Pokud bych na těch 6 tisíc otáček jel delší dobu, tak to nezvládne a začne se mi vařit voda (nebo dneska už možná řídící jednotka omezí ten motor sama). U procesoru se o to uživatel nemusí vůbec starat, tam ten procesor dneska neuvaří, ani kdyby se snažil.
Problem je v tom, ze kdyz ten pocitac stavite, musite mu nadimenzovat chlazeni a napajeni. V opacnem pripade jednak riskujete, ze Vam muze odejit treba zdroj, muzete mit blackouty a hlavne se pak budete divit, ze mate mensi vykon, nez deklarovany treba v testech. Kdo neresi vykon, tak si muze koupit notebook.
To ze to Franta neresi, protoze mu ten pocitac nekdo poskladal nebo si jej koupi v tescu je hezke, ale porad jsou ty informace stejne zavadejici a je to chybne.Pokud by jsme se bavili o prekroceni udavaneho TDP radove 10-20% mozna 30%, tak nereknu nic, ale tady se bavime v radu stovek procent.
Hmmm, zajímavá ojebávka od výrobců desek. Mám MSI B450 Tomahawk. Všechno v biosu na auto, pouze cpu core voltage mínus offset 0,05V. Nainstaloval jsem tu poslední betu HWinfa, projel R20, pak v biosu nastavil mínus offset 0,1V a znova projel R20. Výsledky: pro -offset 0,05 mám power rep. deviation 85%, pro -offset 0,1 pak 78%, přičemž výsledek v R20 byl navíc o 70 bodů lepší...
Napadá mě, že to asi může být problém v momentě, kdy ta deska a DC napájení nejsou jeden integrovaný produkt. Třeba když běžný domácí uživatel vezme normální desku, koupí něco lepšího, aby to bylo sichr, a chce to napájet přes picoPSU. Tam by teoreticky mohla nastat situace, kdy se to bude přetěžovat víc, než čekal. Ono teda CPU by se mělo napájet pass-throughem přímo z 12V externího zdroje. A tudíž by to správně ten DC-DC měnič, který je tam pro ostatní větvě, nemělo ohrozit (doufám). Ale přece jenom by asi bylo dobrý, aby takovej uživatel tyhle hodnoty PL2/možných výkyvů spotřeby znal a podle toho to použité pPSU dimenzoval.
Když si něco takového člověk staví, tak holt musí mít nějaké znalosti. A nejde jen o procesor, musí se vzít v úvahu osazení pamětí, musí se vzít v úvahu maximální možný odběr na USB portech, musí vzít v potaz maximální odběr disků a dalších věcí. U toho procesoru se to alespoň nechá dohledat v datasheetu, případně i omezit v BIOSu. Kolik žere třeba deska, se člověk nedozví nikde.
"on ani ten Intel neběží nonstop na 250ti wattech a pokud to tak chceš provozovat, musíš tomu pomoct"
..no... ne :) Docela hodne desek ma prednastavene hodnoty "tau", kde z defaultnich "58s" je treba "nekonecno". Takze je to spis naopak, ze se casto musis jit podivat pro jistotu do biosu a povypinat optiony, aby se to vratilo k "normalu". A i pokud mas normal, tak porad si to je schopno ve spicce cucnout o 100W vyse..takze zase..potreba dimenzovat zdroj.
Když to neumím, tak to holt nedělám, případně riskuju, že se mi to nepovede.
Pokud se spoléhá na údaje výrobce, tak problém nemá, protože Intel tu specifikaci uvádí. Koukne na ark.intel.com, zjistí, že jeho procesor má TDP 35 W, u TDP je otazníček, ten si rozklikne, dozví se, co je to TDP, a že pro přesné specifikace si má nastudovat datasheet.
Když to budete brát tak jak to berete, tak rovnou můžete říkat, že chudák užvatel si myslel, že mu stačí 35W zdroj, když je na procesoru napsáno 35 W. Ostatně výrobci grafik dost často neudávají, kolik jejich grafika žere, ale doporučenou wattáž zdroje.
"A u aut byste byl pro, aby se uváděla maximální spotřeba? K čemu by to bylo dobré?"
.. ja netusil, ze se dneska auta jeste skladaji po domacku v Garazi ;)
Jinak samozrejme, ze je potreba znat max. spotrebu u CPU. Jestli chcete takove veci rozporovat, tak mi neprijde smysluplne v dalsi diskusi pokracovat...
"Až pochopíte, co je TDP, tak pochopíte, proč ho udávat."
.. ja jej chapu, ale u Vas je to na povazenou :D
Clovece, zacinate mi pripominat jiste trollske diskuse, kdy jste se snazil mne prevedcovat, ze prekrocovani zakladniho TDP u Intelu maji na svedomy vyrobci desek, protoze v high level specifikacich na netu (blue printech), ma Intel napsano neco jineho... a tim bych to radeji ukoncil :)
navíc auto si neskládám, ale kupuji hotové - tím neříkám, že Tesco PC taky neprodá jako hotové, ale pak je uživatel ochuzen, protože nikdy nebude mít deklarovaný výkon, který si přečetl v recenzi.
Všechno je to na hraně zákona - šedá zóna.
Osobně bych chtěl, aby všichni uváděli i max. TPD - protože i když PC stavím, tak bych se orientoval podle TPD uváděné na krabici. Není povinnost hledat info na WEBu, že je to jinak, je to povinnost výrobce uvést reálná TPD
tombomino:
Na bojovou výpravu proti Intelu jste se tu vydal vy. A je zajímavé, že vytahujete zrovna naše diskutování o TDP u minulé generace, kde jste pořád pindal o tom, jak neplatí to, co je v datasheetu, ale Intel tajně neveřejně nabádá výrobce, aby se tím neřídili.
A teď máte opět problém, ale tentokrát už jste alespoň pochopil, že výrobce desky se ne vždy drží doporučení Intelu.
Hele Holecek..vy mate dneska spatny den, co?
Aspon by jste nemusel lhat. Ja si nasi diskusi pmanatuji velmi dobre a snazil jsem se Vam vysvetlit, ze Intelovsky blueprint na webu nejsou specifikace, ktere maji od Intelu vyrobci desek k dispozici a proto jsou hodnoty jine, nez to co Intel verejne deklaroval. To ze Intel neco deklaruje jako "doporucene" neznamena, ze nepovoluje i neco jineho. Neco, co slo mimo vasi kapacitu chapani a z ceho vy delate vase oblibene "konspiracni teorie", kdyz nejste schpny pochopit, jak to v realite funguje, protoze nemate z dane oblasti vlastni zkusenosti.
Ja jsem se na zadnou "vypravu proti Intelu" nevydal. Ja jen konstatuji veci, ktere jsou spatne. A stejne pisu, ze ma AMD udavat max TDP...ze by modre bryle Holecek?
Není třeba se přít. Oba máte pravdu ve své podstatě. Je pravdou, že Intel i AMD by měli udávat TDP pro maximální požadavek na chlazení. Nikdo přeci nemůže vědět, jak bude který CPU vytěžován. Takže pakliže osadím chladič podle udávaného TDP, tak samozřejmě CPU fungovat bude do maximálních limitů. Jakmile jsou limity překročeny, CPU se zpomalí.
Obě firmy to mají špatně. Principielně je jedno, jestli je to o 10% nebo o 500%. Obě firmy to mají kdesi schované to maximální číslo, takže napadnutelné to v zásadě není.
Ten příklad s autem asi není zrovna ideální příklad. Nicméně je pravdou, že zde je uváděna průměrná spotřeba ve třech režimech provozu, ale není udávaná maximální možná spotřeba vozu na každý převodový stupeň při maximálních otáčkách. Každej tomu občas šlápne a neřeší, potažmo počítá s vyšší spotřebou. U CPU to TDP chápu podobně. A to kombinací užívání v různých režimech.
Zákazník - Dobrý den, koupil jsem si Vaše auto a v tabulce bylo napsáno, že spotřeba je 3,5l/100km. Ale ve městě a na dálnici dosahuju spotřeby 7l/100km respektive 12l/100km. Asi bych chtěl to auto vrátit nebo nějak opravit.
Výrobce auta - Aha, aha...no a jak rychle s tím autem jedete.
Zákazník - No podle předpisů. v obci 50 a po dálnici 130.
Výrobce auta - Tak to odpovídá.
Zákazník - Ale vždyť vám říkám, že to auto nejede za 3,5l/100km jak uvádíte v tabulce.
Výrobce auta - Podívejte se do té tabulky. Tady za spotřebou máte malý otazníček/hvězdičku. Když si to přečtete tady dole, tak je tam napsáno, že si máte rozkliknout odkaz, kde se dočtete podmínky ke spotřebě. A když si ho rozkliknete, tak se dočtete, že Váš vůz bude mít spotřebu 3,5l/100km pokud pojedete rychlostí 25km/h. Za předpokladu, že teplota vzduch bude 20°C a vlhkost bude 30%.
Zákazník - Ale na většině silnicí v této zemi se jezdí 50-130 km/h podle zákonů.
Výrobce auta - Jo pane, že musíte jet rychleji, za to mi přece nemůžeme. Asi se teda budete muset přestěhovat, pokud vám o to tolik jde.
Zákazník - To je podvpod ! Já chci to auto vrátit!
Výrobce auta - Ale není to podvod, vždyť to tady vidíte. Jasně napsáno. Nic jsme netajili.
Zákazník - Prosím Vás teda....kde se dají tedy dodržet takové podmínky, aby to auto opravdu bralo 3,5l/100km?
Výrobce auta - Jo pane, to už je na Vás. To mi přece nemůžeme vědět.