Potřeboval jsem pořídit počítač s ECC a IPMI. Nový by stál řádově 7000 deska + 4000 CPU + 4000 RAM = 15000 Kč. Měl bych čtyřjádro i3. Po zralé úvaze nad bezpečnostními chybami a katastrofálními propady výkonu v I/O operacích jsem radši koupil starší i3 dvoujádro Haswell s C224 deskou a 8GB RAM za 2500 Kč. Dokud bude Intel recyklovat architekturu plnou chyb, nepůjde to jinak.
Silicon Lottery už má výsledky binnig AMD 3950X - na 4.15GHz dosiahne 19% procesorov:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/e8cbve/silicon_lottery_3950x_binning_percentages/
AIDA64 dostala aktualizáciu, databáza benchmark už údajne obsahuje 3950X a optimalizáciu testu SHA-3 pre nové AMD procesory, ktorý testuje inštrukcie AVX, AVX2, AVX512.
https://www.legitreviews.com/aida64-v6-00-released-with-sha3-512-benchmarks-and-amd-matisse-optimizations_211975
Hm, meltdown, ktery zpusoboval nejhorsi propad v I/O by uz v novych i3 mel byt fixnuty, nebo ne? Souhlasim ale s vam, ze perspektiva vlastnika intelovskeho procesoru je nevedet ani dne a hodiny, kdy se neobjevi dalsi velmi podareny utok. Z tohoto pohledu ted koupit +- stejne diry za 2.5k ve srovnani s 15k dava smysl.
Tak ano, 3950X je už v databáze. V linku je výsledok testu AVX, AVX2 a AVX512 Intel 16-jadro proti AMD 16-jadru 3950X, zmysel pre humor AMD nechýba:
https://mirovl.rajce.idnes.cz/sha3/#AVXAVX2AVX512.jpg
Hele, ty jsi nejspis nikdy SW nevyvijel, protoze jinak, by jsi se k tomu nestavel tak laxne. Zkusim ti ale dat jiny priklad.. kdyz budes kupovat barak nebo byt a u jednoho budes vedet, ze tam je vic "skrytych" chyb u kterych neznas aktualne jejich dopad a ktere se mohou/nemusi projevit. U druheho to neni..tak ktery si vyberes?
ad1/ to ano, ale tam muze AMD uvest 8C APU. Uvidime v lednu, potazmo, tohle co jsem napsal muze platit az po vydani ZENu3
ad2/ to neni treba uplne jiste. Dneska valcuji retial vzhledem k nabidce Intelu. Pristi rok, uz to s Comet Lake tak jednoznacne byt nemusi a pokud by vyslo 2021 14nm Tiger Lake, tak tam se jim nebude ASI konkurovat tak uplne snadno. S urcitosti vime, ze 8C chiplety jsou podstatne mensi plochou, nez predpokaldanych 250-300mm 8C Rocket Lake, takze proc to nevyuzit. AMD to uz udelalo s uvedenim Ryzenu, kdy prebili Intel prave poctem jader.
Takze nejake "eso" v rukave mit schovane mohou.
Moc nevim, v cem by si ten rybnik meli vypustit. Chiplety budou mit 8C stejne jako dneska. APU je pak jina story.
Jelikož jde primárně o fileserver, týká se mě především I/O operace s diskem a síťové operace (přístup k NIC). Tady je test propadu výkonu v I/O operacích na různých Linux distribucích, typicky jde o snížení výkonu o desítky procent, někdy i o 50 %:
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=spec-melt-8way&num=2
I jako uživatel zaznamenávám zásadní snížení výkonu při intenzivním I/O, kdy v některých momentech, které dříve šly úplně bez problémů, je teď CPU tak zahlcený, že multitasking prakticky není možný. Tohle pozoruju na strojích s Nehalemem, Haswellem i Skylake.
Jinak každou chvíli se objevují nové díry, zrovna teď je nová díra v SGX.
Tím si nejsem vůbec jistý. Co jsem hledal, nikde žádný přehled neexistuje. Je známé, že Intel opravil Meltdown u 6-jádra (čip U0) a další bugy u 8-jádra (čip P0 a další opravy v čipu R0).
Čtyřjádra Kaby Lake měly revizi B0 (viz záložka Ordering and Compliance):
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/97129/intel-core-i7-7700k-processor-8m-cache-up-to-4-50-ghz.html
Aktuální i3 čtyřjádro Coffee Lake má také revizi B0:
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/129942/intel-core-i3-8300-processor-8m-cache-3-70-ghz.html
Domnívám se, že dnešní čtyřjádra jsou jen recyklovaný Kaby Lake se všemi bezpečnostními chybami. Vícejádrové modely jsou do nějaké míry opravené, ale bohužel ECC RAM podporují jen i3 a pak Xeony, i5 a i7 mají ECC zakázané. A Xeony čtyřjádra jsou také na B0.
Jinak tady je k tomu článěk, který více méně potvrzuje, co si myslím:
https://www.cnews.cz/intel-diry-meltdown-foreshadow-ktere-procesory-9-generace-maji-bezpecnostni-opravy
Uvést 8C APU zcela jistě může, ale moc tomu nevěřím. Leda, že by uvedly dva rozdílné křemíky, jeden 4C APU a druhý 8C APU. Kdyby měli jen 8C APU a chtěli tím pokrýt celý segment notebooků a kancelářských PC, tak se nedoplatí.
Nebo nám vytřou zrak a místo 8C APU udělají na 7nm nový centrální čiplet s integrovanou grafikou a budou ho párovat se současnými 8C čiplety, čímž by rázem dostali až 16C APU.
S tím vypouštěním rybníka je to o tom, že dneska prodávají 6, 8, 12 a 16 jader. Když by to o úroveň zvedli, tak za cenu dnešního osmijádra (a tedy jednoho čipletu) by prodávali 12jádro (a tedy dva čiplety).
Ak sa pánkovi tynytkovi nepozdáva SHA3, môže mrknút na výsledok 3950X Ray-Trace :
https://mirovl.rajce.idnes.cz/sha3#Ray-Trace.jpg
Je mi jasne, ze ten komentar, stejne jako vsechny ostatni nepoberes..ale koho zajima nejaky synteticky test z AIDA? V principu nikoho. AIDA ma smysl tak aby jsi zjistil propustnost pameti a mozna otestoval trochu stabiltu a to ne nijak vyrazne.
Vzdyt se podivej, i fandove Intelu, a ze jich tahla sita ma, ti na tve prispevky s prominutim prdej, protoze se nechteji zesmesnovat, jak to delas ty. Fungujes tady akorat jako sasek, ktery kazdym svym postem rika, ze netusi, ktera bije.
Ale komu neni dano...
Tak na ray tracing jsou ale míň syntetické testy (které zrovna Zenům jdou hodně dobře).
Ten SHA3 je zajímavý, protože mi přijde, že zdvojnásobení výpočetní propustnosti AVX mezi Zen1 a Zen2 tam přináší mizivý nárůst IPC, takže jako by to nebylo závislé na výkonu AVX2. Ale zase současně tam je +50% nebo tak nějak nárůst IPC mezi normálním Skylake a Skylake-X, takže jako by tam AVX-512 dělalo velký rozdíl (kvůli 1MB L2 to IMHO nebude), což intutivně odporuje tomu předchozímu. No ale je to jeden konkrétní test, takže důvody můžou být všelijaké.