Procesory Intel Meteor Lake už mají ne dvě, ale tři velikosti jader: LP E-Core v SoC čipletu

8. 7. 2022

Sdílet

 Autor: Intel
Na internet prosákly dokumenty k mobilním procesorům Intel Core 14. generace „Meteor Lake“, používajícím 3nm a 4nm čiplety. A ukazují velmi pozoruhodné věci.

Tento týden jsme tu měli únik dokumentu popisujícího nadcházející platformu procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“. Krátce na to přichází nášup. Web igor'sLAB získal podobné schéma platformy a procesoru pro následující 14. generaci „Meteor Lake“. Ta bude mít novou architekturu, poprvé bude na 4nm a 3nm procesu, a navrch ještě tyto procesory budou složené z čipletů. Možnost podívat se na jejich detaily je tedy hodně vítaná.

Dokumenty se týkají procesorů Meteor Lake pro notebooky a potvrzují existenci variant U, P a H, tedy stejných, jaké Intel nabízí od mobilních procesorů Alder Lake (není uvedená verze HX, ta je totiž založená na desktopové verzi „S“, která by od Meteor Lake měla také existovat, ale bude mít odlišnosti).

Řada U s 12 jádry, řady P/H se 14 jádry

Podle dokumentů budou mít mobilní procesory řad P (28W) a H (45W) maximálně 14 jader, což je asi 6 výkonných P-Core a 8 úsporných E-Core. V tomto tedy nedošlo ke změně od Alder Lake, a také mobilní Raptor Lake (Core 13. generace) asi tedy bude mít stejný počet jader. Změna je ale u procesorů řady U (tradičně měly 15W TDP), které mají mít až 12 jader, zatímco Alder Lake-U má jen 10 jader, 2 P-Core a 8 E-Core.

https://twitter.com/OneRaichu/status/1535550611206598657

Víme však již, že křemík Meteor Lake-U má stále jen 2+8 jader, protože jeho snímky už prosákly ven. Buď tedy Intel u některých procesorů řady U použije křemík pro řadu P/H a povolí jim 4+8 jader (což je technicky proveditelné), nebo je tu ještě jiné vysvětlení.

https://twitter.com/Locuza_/status/1524441315441786881

Místo big.LITTLE rovnou tři velikosti jader?

Asi nejzajímavější věc na dokumentu jsou informace o jádrech CPU. Jednak je uvedeno, že procesor má „novou architekturu jader“. Zejména je ale řečeno, že procesory budou obsahovat jádra P-Core, jádra E-Core a nově ještě třetí variantu „LP E-Core“. Pod zkratkou LP se obvykle míní Low Power, takže jde asi o jádra s ještě nižší spotřebou, než mají běžná E-Core (která Intel neoptimalizuje na co nejnižší spotřebu, ale spíš na relativně vysoký výkon na malé ploše křemíku).

Není jasné, zda toto budou stejná jádra jako normální E-Core (ta mají mít architekturu Crestmont), nebo odlišná. Rozdíl by teoreticky mohl být jen v jiné optimalizaci obvodů, knihoven, nižších taktech a napětích a podobně.

Schéma platformy mobilních procesorů Intel Meteor Lake Schéma platformy mobilních procesorů Intel Meteor Lake (zdroj: igor'sLAB)

Detašovaná úsporná jádra pro nízkou spotřebu, always-connected PC?

Podle některých dalších zdrojů jsou tato jádra větší zvláštnost, než by se mohlo zdát. Údajně totiž nejsou přímo v CPU čipletu (ten obsahuje, jak už bylo řečeno, 2+8, případně u výkonnější varianty 6+8 jader), ale mělo by jít o jádra separátně implementovaná v SoC čipletu. Možná tedy ani nejsou připojená na hlavní prstencovou sběrnici procesoru a L3 cache, ale stojí osamoceně. Byla by to podobná situace, jako kdyby na dnešní platformě Intel byla separátní jádra CPU – vlastně lze skoro mluvit o separátním CPU – v čipsetu (PCH) nebo u AMD v IO čipletu procesorů Ryzen.

Smyslem tohoto uspořádání by asi bylo snížení spotřeby v nečinnosti, anebo možná dokonce hlavně v režimu spánku nebo „always connected“ úsporném režimu (také nazývaným Modern Standby, Connected Standby). Procesor by byl schopen vypnout kompletně CPU čiplet a aktivní procesy by se přesunuly na jádra LP E-Core přítomné v SoC čipletu. Spotřeba celého notebooku by tím mohla být výrazně snížená. Jádra LP E-Core zřejmě mají být dvě a patrně budou mít relativně nízký výkon.

Dokumenty k mobilním procesorům Intel Meteor Lake 2 Dokumenty k mobilním procesorům Intel Meteor Lake (zdroj: igor'sLAB)

Že jsou LP E-Core takto „detašovaná“, přímo dokumenty od igor'sLAB neříkají, takže to je zatím třeba brát s trošku větší rezervou. Nicméně mohla by tomu nasvědčovat formulace, že Meteor Lake poskytuje „Low-power island CPU offload“, což by mohlo sedět na před chvílí popisovaný design.

Pokud jsou tato LP E-Core opravu dvě, pak je asi obsahují jen 15W úsporné procesory řady U (a od nich odvozené 9W modely). Zřejmě by tak mohly vysvětlovat, proč se u těchto procesorů uvádí počet jader 12, ačkoliv jejich CPU čiplet má dle reálných fotografií jen 2+8 jader. Ale protože pro řadu H a P Intel uvádí pořád jen 14 jader (6+8, která jsou přítomná přímo v dotyčném CPU čipletu), znamená to asi, že procesory řady H a P již v SoC čipletu žádná LP E-Core mít nebudou.

Konektivita a paměti: LPDDR5X, ale bez PCIe 5.0 pro SSD

Podle schématu platformy přinese Meteor Lake podporu rychlejších pamětí. Mobilní verze bude podporovat DDR5-5600 (to mají v desktopu umět už Raptor Lake), LPDDR5 a LPDDR5X-7466, která by s dvoukanálovým řadičem měla dosahovat teoretické propustnosti 119,5 GB/s.

Dokumenty k mobilním procesorům Intel Meteor Lake 1 Dokumenty k mobilním procesorům Intel Meteor Lake (zdroj: igor'sLAB)

Řadič PCI Express bude poskytovat 24 linek PCI Express 4.0. Z toho může notebook poskytovat až tři sloty M.2 po čtyřech linkách pro NVMe SSD. Pro ta zatím tedy Meteor Lake nebude poskytovat konektivitu PCI Express 5.0. Procesory řady H a U budou poskytovat PCIe 5.0 ×8 pro přídavnou grafiku, řada U toto rozhraní mít nebude. Doplňkově čipset procesoru stále podporuje dva porty SATA.

Vedle PCIe bude opět v procesoru řadič Thunderbolt 4 / USB4 s rychlostí 40 Gb/s pro až čtyři porty. Obrazové výstupy budou podporovány eDP 1.4b pro interní displej notebooků a pro externí monitory HDMI 2.1 a DisplayPort 2.1.

Grafika: jen 1024 shaderů? Nebo 1536?

Podle dokumentů mají procesory integrovanou grafiku s architekturou, která je označená „Xe LPG“. Snad by mělo jít o nějakou odvozeninu Xe HPG z grafik Arc, ale optimalizovanou na nízkou spotřebu pro potřeby integrovaného GPU. Kupodivu ale dokumenty uvádějí, že toto GPU bude mít až 128 EU, což by znamenalo 1024 shaderů. Přitom Intel už před časem veřejně sdělil, že u procesorů Meteor Lake máme očekávat až 192 EU (1536 shaderů).

Je možné, že slajd je již zastaralý a pochází ze starší doby. Například uvádí, že procesory Meteor Lake používají 7nm výrobní proces, ale Intel ho mezitím (před téměř rokem) přejmenoval na proces „Intel 4“, protože by měl být spíše srovnatelný s 5nm či 4nm procesem TSMC.

Procesor Intel Meteor Lake Procesor Intel Meteor Lake má mít GPU s až 192 EU (zdroj: Intel)

Je tedy možné, že Intel od vytvoření těchto slajdů plány změnil (pak by byly poměrně staré, což se nám moc nehodí, protože se mohly změnit i další věci). GPU je ovšem na samostatném čipletu (který by měl být vyráběný 3nm technologií TSMC). Intel nejspíš může vyrábět více variant tohoto čipletu a měnit tak počet výpočetních jednotek.

Desktop má jiné iGPU

Mimochodem, toto prý neplatí pro desktopovou verzi. Proslýchá se, že desktopové Meteor Lake je sice také čipletové, ale chybí mu GPU čiplet a místo něj má GPU přímo v SoC čipletu, který snad bude používat 6nm nebo 7nm proces. Konfigurace této integrované grafiky desktopového Meteor Lake má prý být 512 shaderů (64 EU), což není špatné, jde o dvojnásobnou šířku proti iGPU desktopových procesorů Alder Lake.

Tip: Desktopové procesory Intel Meteor Lake mají nový socket, LGA 1851

Meteor Lake vyjde v H2 2023

Podle dokumentů Intel v době jejich vytvoření plánoval vydání procesorů Meteor Lake pro notebooky v druhé polovině roku 2023. Pokud Core 13. generace Raptor Lake vyjde na podzim letošního roku, Meteor Lake by mohlo přijít o rok po něm.

ICTS24

Procesor Intel Meteor Lake U ukázaný na akci Vision 2022 Procesor Intel Meteor Lake-U ukázaný na akci Vision 2022 (zdroj: PC Watch)

Ovšem na podzim Intel možná vydá jen desktopové Raptor Lake a čipy pro notebooky až v Q1 2023. V takovém případě by notebooková verze čipletového Core 14. generace „Meteor Lake“ přišla vlastně dříve, než by se normálně čekalo, s jen dejme tomu šesti- až devítiměsíčním odstupem.

Zdroje: igor'sLAB, Raichu, David Bepo