Ako nechapem Intel, čo nevie ako AMD dopadlo s Buldozerom? Slabe jadra su fajn u serveroch, ale v desktope su na prd. A oni idu robiť hibrid? to myslia že v Desktope vypnu male jadra a ostane im vykonne 8 jadro a pri serveroch vypnu vykonne 8 jadro a nechaju to bežať na tych 16E jadrach o 1/4 rozmere? Ani mačka ani pes. Proste to bude na prd v desktope aj v serveroch.
Zdravím, no já jsem se sem dostal odjinud, od horkýho mobilu (SD 888, SD 8gen1 teda to co jsem se dočetl a viděl měření teploty po extreme stress testech - až 60 stupnu atd)... nehraju hry, na mobilu už vůbec ne a nechápu tu současnou nazi společnost plnou debilních násilných her, ale co už... je naprostý psycho, že někdo dneska může za desetitisíce prodávat mobily který se nedají udržet v ruce, místo toho aby vydržely fungovat třeba tejden... co tu mám oneplus nord s sd765g (7nm LPP asi samsung), tak ten má v klidu 27 stupnu, naproti tomu xiaomi 12x s sd870 (7nm N7FF+ takze tsmc) ma v klidu uz 37 stupnu (nastesti tenhle ve stress testu vystoupa max na cca 45 stupnu, ale i to je dost na neco do ruky, sakra) - a to ty nove 888/8gen1 jsou 5nm/4nm !!! - ZHROZIL jsem se , ze doslova konci mooreuv zakon, ze asi vsechno pod tech 7nm možná už bude realne problem, kdyz to delalo problemy TAKE INTELU (podle me ONI vedi nejlip co jsou to problemy... jsou konzervativni, je to o spolehlivosti u nich celou dobu, nechteji si lisnout nejaky problemy na hranici technologie, to jejich 10nm je vlastne LEPSI nez 7nm tsmc atd... takze chapu to prejmenovavani technologii aby to tem marketingovym parchantum z taiwanu odpovidalo aspon) - chapu, ze to slavny M1 a mobilni cpu od apple a vubec procesory mobilu s kombinovanejma jadrama (to big.LITTLE a DynamIQ atd) dela asi tu hlavni cast uspory resp vykonu proti X86 zatim, takze tohle co dela INTEL ted chapu, ale spis se mi zda, ze VSICHNI maji problem s tim ze se zvysuji ty "leakage currents" diky zmensovani a proste uz se narazi na FYZIKU... takze bych i docela chapal, kdyby intel klidne preskocil nejaky dalsi debilni zmensovani a nechal co jde udelat jinde u toho TSMC, i kdyz oni budou tu samou technologii zmensovat az na "jejich" 3nm (buhvi jak moc lepsi, uz M2 topi mnohem vic nez M1) - a obecne se teda obavam i nejakych tech budoucich spasitelskych 3D stacku, protoze tam logicky bude odspoda teplo stoupat a prohrivat pekne postupne i ty vrstvy nahore ... takze bych chapal, ze tyhle prusery se ted budou snazit vsichni resit, protoze jestlize je nevyresi, tak kapitalismus konci, protoze konci nekonecnej rust a nekonecnej prodej ... jo, a taky me strejc Sam sere, ze uz chce zakazat cinanum i to DUV, a ze vubec spustil tu debilni valku proti vsem (ta uz bezi nekolik let, zadnyho pul roku... a ze za vsechno muze rus, prdlajs) ... lidi by meli VLIDNE spolupracovat pres celou tuhle kouli, jinak se tu z toho co se riti z prirody a od zdegenerovanejch progresivistu vsichni spolecne posereme, tot my 2c... nazdar! jo nemam rad nacky a scientology... sorry
ale prdlajs.
Žádná změna paradigmatu se nekoná. Tohle neefektivní vršení jader je důsledek nezvládnutí powermanagementu v kombinaci se živelným rozšiřováním instrukčního setu. Bylo by vhodné, kdybys přestal zaměňovat příčinu a následek.
Cache (resp. její navyšování) není problém procesorů jako takových, ale nedostatečné šířky pásma I/O subsystému, zejména směrem k pamětem. Šlo by to řešit i jinak, např. rozšířením sběrnice, nebo přidáním operační paměti na CPU die, jenže to by vedlo k zdražení celé platformy (viz HEDT) a/nebo k jejímu uzavírání ve smyslu volitelné konfigurace (jako to je dnes vidět u Apple nebo mobilů)
Čomu nerozumiete, že vo svete x86/x86-64 dokáže Intel integrovať na horšej litografii ako konkurencia veľké a zároveň najvýkonnejšie x86/x86-64 P-jadrami na trhu v kombinácii s malými úspornými E-jadrami a zároveň malými super úspornými LP E-jadrami namiesto unifikovaných jadier s pridávaním cache v štýle nás mnoga. To je zmena paradigmi vo svete x86/x86-64, ktorá prechádza prirodzenou evolúciou.
A k čemu přesně to má u notebooku být? K tomuhle používám daleko skladnější mobil a další vložku jauwajs nepotřebuju.
Always on je naprostá kravina, která nemá žádné opodstatnění. Už jen proto, že dnes je spíše problém ta zařízení uspat, než probudit. Kromě toho, i pár let starý notes vydrží spát v polobdělém stavu týden zcela bez potíží. K čemu tedy další režim, další komplikace?
Opravdu?
Intel je ještě jakžtakž konkurenceschopný v desktopu, a tím to končí. Tam zastává roli procesorů AMD FX z doby nástupu Sandy Bridge.
HEDT je tuhá mrtvola.
Servery poslední rok už beru jen AMD, tam je Intel v prdeli absolutně.
Notebooky v U-řadě válcuje AMD, cenově i výkonově. H-řada je výkonově plichta, ale spotřeba je lepší u AMD.
Dá se tedy říci, že jak low-power, tak hi-perf aplikace současné intelí platformy vůbec neprospívají.
A vůbec tedy nejsem přesvědčen, že to je zastaralým procesem. To jen stávající architektura má nebetyčné nároky na výrobní proces, takže se "nedaří" a spousta lidí mylně připisuje neúspěchy "špatnému" procesu, protože se po něm chce megadie, které musí fungovat na 5GHz.
Rozšíření paměťové sběrnice nesníží latence a v řadě use case může být latence podstatnější než hrubý bandwidth. U 5800X3D byl naměřen i výsledek +300% výkonu což prakticky odpovídá poměru latencí přístupu do L3 a do RAM.
https://openbenchmarking.org/embed.php?i=2204241-NE-RYZEN758099&sha=cd0d8e52ffee&p=2
komplik
8.7.2022 at 10:32
" Opravdu? v telefonech a tabletech je to normalni. "
Nemáte pravdu. V mobilech je big.LITTLE jen marketing.
Velká jádra se zapnou jen při benchmarku.
Prostě bouda na uživatele stejně jak AL.
Stále mám S4 mini a její 2 velká jádra udělají víc práce než 4+4 v jiných mobilech.
Neviem kámo v akej sfére sa pohybujete, ale tam kde ja (čo sú ročne stovky korporátnych PC) si žiaľ konkurencia ani neškrtne.
Desktopy, notebooky len a len Intel a čo sa týka serverov tak tam na rozdiel desktopov a notebookov ani by nikto neskúšal experimentovať byť s výkonnejším riešením,
Súhlas s JulekAssangu ak niečo by mohlo byť lepšie tak je to litografia kde Intel s tou svojou jednoducho nedrží krok.
A to prirovnanie k FX procesorom to už je z dielne čo sa bábe chcelo to sa bábe snilo.
Jak pise dole Tynyt, zamenujes pricinu a nasledek. Intel jednoduse neni schopen vyrobit adekvatni ekvivalent toho, co zacal nabizet Zen2/Zen3 od AMD. Tak si pomohli "E" jadry, aby jejich kremik nemel plochu "400" mm2. To je cely. Ty mala jadra v AL nejsou vubec efektivni. Jsou podobne neefektivni jako ta velka. Proto taky AL zere v plne zatezi jako tank a v mobilni oblasti maji i o desitky procent horsi efektivitu nez Zen3, ktery zadna E jadra nema. Do toho by nebylo spatne se zkusit zeptat sam sebe, jestli nahodou neexistuji ulohy, ktere maji vic jak 8T, ale mene nez je maximalni pocet AL/RL, kde dochazi ke podstatnemu snizeni vykonu v urcitych konstelacich. Jasna nevyhoda B-L konceptu v podani Intelu. Staci se podivat treba na srovnani 1255U (2+8), ktere v MT nestiha ani proti 6C/12T 5600U, nemluve o 6800U a to jeste pri horsi efektivite, nez ma AMD.
Jenoduse tady akorat fantazirujes, co se ti zrovna hodi.
Tohle je IMHO hodně velké zjednodušení. 5800X3D těží z cache jen v určitých typech aplikací a souhlasím, že přínos širší sběrnice nemusí být v těchto aplikacích tak markantní. Na druhou stranu se širší sběrnicí (nebo rychlejší RAM) roste rychlost vybavování dat, a logicky (při použití inteleavingu) tak klesá latence - opět, ne tak drasticky jako u specializované cache, zato průřezově přes všechny aplikace které pracují s pamětí. Vtip je v tom, že pak stačí běžná (malá) cache.
Kdybych to měl shrnout, tak aplikací, kde nestačí malá cache a zároveň stačí ta větší zase až tolik není, prakticky to jsou jen ty hry a možná speciální věci na masivní prosévání malých objemů dat . Tím nijak nesnižuju význam 3Dcache, je to perfektní a chytré řešení pro hráče, ale obecně to zase tak zásadní přínos není.
Korporát samozřejmě nakupuje Intely, to platí i u nás. Ale tam nemám na výběr žádný vliv, nakupuje se to centrálně a v naprosto nepochopitelné konfiguraci. Důsledkem je neustálé patchování vmware a Windows a s tím/z toho plynoucí problémy.
Já jsem ale psal o nákupech, které ovliňuju nebo rozhoduju já. Nakoupili jsme už pár serverových AMD řešení (Dell) a spokojenost je velká. Je to rychlé, spolehlivé a nežere to.
To přirovnání k FX sedí dokonale, jen si musíš trochu vystoupit ze své komfortní zóny a přiznat si surovou pravdu. Intel dnes vyhrává jen v určitých úlohách (stejně jako tehdy FX), ale za cenu vysoké spotřeby (stejně jako FX) a zastaralé koncepce. Dokonce i podbízívá cenová politika se tu dá najít. ???? Chápu, je to pro tebe velké sousto. ????