sice pěkné teorie, akorát hodně pokulhávají ... není to reálná spotřeba, žádná reálně používaná aplikace nevytáhne z těch prosecorů takový příkon ... další věc je, že se o těchto procesorech mluví jako o vyloženě herních a tam ta spotřeba nedosahuje snad ani polovinu .. v reálu méně, než konkurence ... Petyho blafy a hřibovo pochechtávaní nejsou na místě ... ať se pánové laskavě podívají na max spotřeby 5600x, 5800x s PBO v loadu ...
To už je klasika, přijde Holeček a obhajuje nesmysly stále dokola. Stačí si přiznat, že Intelu nadržuješ. Tak si kup do desktopu ten 6W CPU. Jsem zvědavý co s tím reálně uděláš, mimo napsání nějakého výplachu do diskuze na web. Ale jo, já zapomněl, pán je akcionář, takže všemu rozumí. Tímto děkuji redaktorovi, za solidní reakci tomuto trollovitému individuu československé IT sféře.
Gogo ty by sis měl tu modrou nálepku sundat z čela nebo ti praskne cevka.
Ja se s osmijadrem často dostávám do situaci kdy využiji jeho plný potenciál.
V té herní zátěži tam muže být rozdíl klidně 10-50W což není moc ani málo ,ale každý watt dolu se počítá, ani né kvůli účtu za elektřinu ale kvůli odpadními teplu v kombinaci se silnou grafikou. Samozřejmě záleží na hře. Pokud člověk hraje singleplayery tak tam moc náročnost na cpu velká není. Naopak v multiplayeru je náročnost na cpu vyšší a to je můj případ.
Nyni je lepší doba než v případě FX cpu, bo Rocket si sice papne ale má k němu slušný výkon. FX papal a neměl ani ten výkon. Takže si každý muže koupit to své a bude mít podobný výkon jako konkurence.
No tady pokulhává spíš něčí intelekt. Samozřejmě ta spotřeba je pouze pro benchmarky, aby tu tragickou bídu intel pořádně naleštil. Však to ten příkon udrží jen pár desítek vteřin. Takže load screen větší hry a pak se to přehřeje. Proto to má pak poloviční spotřebu, vydejchvává tu příšernou dřinu pak celej den.
Dobře, 5950X default je TDP / TDP 105W
a napadám jen AMD fanatiky kteří si myslí že je to pravda a ani o krok víc, ano, mám zapnuto PBO, a pár fičůr ale jinak je opravdu default cca 140W, a ano jsem příznivcem kvalitního hardwaru a mám AMD, i když srdcová záležitost je pořád pro mě Intel, musím říct že než jsem vyladil tuto platformu tak mě zešedivělo pár vlasů)) ale proč ne, a opravdu je moje tvrzení víc než věrohodné. Ale 5179 je pěkný single boosting.
https://imgur.com/a/qsvwKum
A ty si jeho nabíječka nebo podržtaška nebo jak to mám chápat? Na tebe jsem nereagoval pokud vím. Takže za mě pro spešl trolla: https://youtu.be/C9d3GsaZqe0
No ja nevim, ale usporny CPU na 35W si muze rici az o 115? Ne, to vazne neni v poradku, alespon za me.
Muj pocitac s 6 diskama (3,5") a spoustou USB blbosticek, 2 gigabit sitovek, mel v maximalni zatezi 84W cely! Jednalo se o Teckovy CPU z roku 2012. Ano vykon byl take jinde, ale to i nm a architektonicky. Tyhle Rakety se mi zdaji jako totalni zoufalstvi.
Proč kupovat 250W Intel, když můžu koupit 6W Intel. :-)
Ale jinak má gogo pravdu. Tyhle testy spotřeby jsou vrchol úchylnosti. A bohužel novináři nemají soudnost na to, aby změřili skutečnou spotřebu, ale jen se předhánějí v tom, kdo z nich naměří vyšší peek, protože si tím zajistí vyšší čtenost, tím jak jim to čtenáři evidentně žerou i s navijákem.
To není o nějakém nadržování Intelu. AMD má bezpochyby v průměru lepší efektivitu. Ale ne o 100 %, ale o nižší desítky %. A je i dost scénářů, kdy to ten Intel AMDčku ve spotřebě natře.
"Tyhle testy spotřeby jsou vrchol úchylnosti. A bohužel novináři nemají soudnost na to, aby změřili skutečnou spotřebu, ale jen se předhánějí v tom, kdo z nich naměří vyšší peek,"
To si myslím, že není pravda. Poměrně často se testuje v Blenderu, Povray, a to jsou normální programy. Testování v Prime95 je výjimka. Bylo by naopak blbost měřit spotřebu v nějakém testu, který třeba ani nevytíží všechna jádra jenom proto, aby vycházela nižší, než reálně může být.
Testy spotřeby jsou mimo jiné pro orientaci co do výběru chladiče nebo dimenzování zdroje, takže testovat spotřebu ve hrách, aby tam bylo hezkých 110W (plácám), když z toho uživatel normální regulérní aplikací, kteoru někteří při práci používají, dokáže dostat konzistentní spotřebu 220-230W, tak blbost by naopak byla to.
BTW docela dost webů testuje spotřebu v Cinebench (včetně toho Hardwareluxx co testoval Rocket Lake) a to je na Intel ještě trošku mírnější zátěž, berou v něm míň než v některých jiným all-core zátěžích (u AMD žere typicky stejně jako ostatní, protože jejich řízení usiluje o cílenou spotřebu a ne o cílenou frekvenci).
Tak zrovna v tomto bych se do Tynyta nenavazel. Z jeho prispevku soudim, ze ma zkusenosti pomerne velke. Navic vetdinu toho mohu potvrdit z vlastni, ktere se shoduji. A kdyz odhlednu od ciste desktopovych CPU, tak admini doslova plakali z nabidky intelu pred prichodem Ryzenu, ktera se doted prakticky nezmenila.
OK, na dřeň by asi znamenalo ledničku a podobné srandy. To ale neznamená, že nesrovnáváš úplně jiná zvířátka. Zatím co tys zapnul PBO na 16C cpu a dostal ses na 260W (o tuto hodnotě se nebudu přít), tak u toho Intelu je těch jader prostě půlka, výkon v MT to má nesrovnatelně nižší a defaultně, bez OC, to na těch 250W prostě dostaneš - pokud to vůbec adekvátně uchladíš (jinak totiž v zátěži ani nedosáhneš na v testech deklarovaný výkon.)
S těmi chladiči je to přesně opačně. Právě to, že recenzenti nasadí pořádný chladič, zvedá těm procesorům spotřebu a to výrazně více, než to zvedne výkon.
A měření spotřeby přeci není o tom, jaká může být maximálně, ale právě by mělo být spíš o tom, jaká je běžná spotřeba při různých typech zátěže. Málokdo provozuje počítač v permanentní zátěži všech jader a čím víc je těch jader, tím spíše to platí.
Ale schválně počkejme, jak to dopadne v těch oficiálních recenzích.
Recenzenti zvyšují spotřebu?
To je nesmysl. Kdyby to Intelu vadilo a nepovažoval to za dobré, tak by ten boost zastropoval níž. To by bylo řešení té divné situace. Měnit kvůli tomu metodiky recenzí? To je šťourání na špatném místě.
Idea, že má recenzent cílit na nižší spotřeba (i výkon, ale) má zásadní problémy. Už jenom třeba ten, že podle čeho se mám jako rozhodnout, jak silný ten chladič má být? A když už si na nějakém základě vymyslím uměle takovou úroveň omezení, tak to pak ani nebude nijak srovnatelné s ostatními testy.
V čem bych viděl smysl: testovat CPU s doporučeným tau, tj. tak, že turbo vydrží jen těch 56 nebo 28 sekund a není nekonečné. To je docela dobře definový scénář na rozdíl od náhodné manipulace s chlazením.
Potřebovalo by to ovšem ohlídat metodiku aby v ní třeba testy enkódování nebyly kraťoučké, což někdy je. U takto se chovajících CPU by bylo ideální věnovat pár testů čistě rozdílu mezi tím vysokým boostem a trvalým výkonem, třeba dát tam srovnání frekvencí, FPS v enkódování, MB/s v zipu a tak podobně, aby člověk měl představu.
Radek Holeček:
Vždyť ta maximální spotřeba je údaj, který je samozřejmě potřeba vědět. Asi bych se nechtěl dostat do fáze, kdy by mi náhlá zvýšená spotřeba shazovala kompl.
Nicméně mě je ta spotřeba tak nějak jedno. Ale co se týče toho, jak to uchladit, tak v tom má zase intel navrch. Ono chladit 90W CPU a 290W CPU stejným chladičem na stejné teploty je fakt úlet.
Ja si myslim, ze bavit se o spotrebe jednoho typu by bylo pomerne kratkozrake. Navic vetsina hracu nejakou spotrebu neresi, pokud vubec vi, co to je. Objektivni recenzenti by meli ctenari dat prehled a co nejpresnejsi charakteristiku, aby si ten mohl vybrat produkt co nejlepsi pro jeho pouziti.
Takze pokud se chcete bavit ciste o hernim vykonu, na to jsou jine specializovane HERNI weby.
Pane Holecku, v tom vasem scenari s chlazenim, napadlo vas, ze nekteri uzivatele treba chteji co nejchladnejsi komponenty, tak instaluji to nejlepsi? Chapu sice, ze si muzu treba v biosu pohrat s voltazi a jinyma omezenima, aby ten CPU nemohl jit na 250W, ale proc? Proc? Proc jako uzivatel, ktery si koupil CPU s cislem 105W mam najednou spotrebu treba 160W jen na CPU? Nebo si koupim dobry chladic a stejne mam teploty kolem 80’C, protoze trash si tam zere 250W?
Alich:
S těma teplotama bych tak nerozhazoval. Stejně tak si koupíš dobrý chladič na 90W CPU a uchladíš to stejně jako ten 250W CPU...
S úpravami biosu jsi to trefil přesně. Stejně jako u AMD musím upravit v biosu voltáž a takt, abych se dostal na normální provoz. U intelu to bylo trochu jednodušší. Tam stačilo nastavit max 200W a bylo vyřešeno. Nicméně u obou byl potřeba zásah do biosu, aby to bylo v nějakých normálních hodnotách
BASE clock pro všechna jádra s HT ... ukaž mi běžný režim, kdy cpu jede na 16 vláknech na max boost ... ono u těšěchto procesorů existuje i něco jako "effective clock", kdy například monitorovací aplikace ukazuje, že jede 8 jader na 4800Mhz, efektivně ale jede většina na 50, 10, 150 Mhz ... ale komu to vůbec vysvětluji ...
gogo1963 27.3.2021 at 14:25
Beznych pripadu vsech vlaken (16) na max boost tolik nebude. Beznych. My se tu ale bavime o "low power" CPU s 12 vlakny. Navic ja dokazu zamestnat vsechna vlakna konstantne (virtualizce, IO) s obcasnou vysokou zatezi (napr. kompilace, IO). Pokud to jeste propojim s prehravanim videa, kde zamestnam i GPU, doufam efektivne skrz HW akceleraci, tak mam v zatezi i GPU.
Tedy kdyz si na toto koupim CPU, co ma mit TDP 35W, tak spotrebu 50W jen na CPU asi zvladnu, ale napr. 90W uz ne.
Jeden z duvodu je spotreba, druhym je chlazeni (pasivni / maly nizkootackovy ventilator) a relativne mala bedna.
Gogo, pokud se chete bavit o velkych desktopovych CPU, tak tam by mi spotreba 250W za urcitych okolnosti nevadila. Navic ve hrach si tato CPU oprevdu berou treba kolem 80W, to me ale moc nezajima, protoze na PC tolik nehraji. Ke vsemu, usporne relativne nizkofrekvencni CPU si asi na hry nebudete porizovat, na tom se asi shodneme.