"prečo nebudú 8-jadrá ale iba 4-jadrá,"
.. odpovedet si muzes zkusit sam. Proc treba nevydali IceLake-S, TigerLake-S...technicke problemy s vyrobou a prizpusobovani roadmap. Taky asi necekali, ze je AMD je dobehne a vyda do ULV 8-jadro.
Kombinace okolnosti a technickych problemu ve kterych se Intel nachazi.
Veď sa jedná o turbo, tak samozrejme, že tú frekvenciu udrží len pri jednom vlákne a aj to len určitý čas. Dúfam, že si nemyslíš, že pri AMD je to iné. Toto sú CPU do tenkých notebookov, keď potrebuješ vysoký kontinuálny výkon, tak si treba kúpiť PC s CPU, ktoré má násobne vyššie TDP.
Toto CPU nevyzerá zle, hlavne sa mi páči IGP, a očakávam že porazí Renoir IGP. Najväčší problém Tiger Lake je, že je to len 4 jadro.
Osmijádra budou, ale časem. Prostě jako první šel do výroby čtyřjádrový křemík. On Intel se chová trochu jinak, než AMD, tedy v jedné řadě vyrábí více typů křemíku. V generaci Coffee Lake vyráběli dokonce 4 různé křemíky - 2, 4, 6 a 8 jádrový.
A proč čtyřjádro jako první, tak tam to bude o tom, že kapacity 10nm procesu jsou menší, než 14nm. Kdyby uvedli osmijádro, tak začnou konkurovat hlavně sami sobě a daleko hůře by se jim prodávali 14nm Comet Lake. S výtěžností asi zásadní problém nebude. Přeci jenom ten Tiger Lake je celkem malý a navíc půlku toho čipu zabírá grafika, která půjde snadno částečně deaktivovat.
Moc nechápu, co si představujete pod pojmem "plně konkurovat". Čemu plně konkuruje Renoir? Když se podívám do Alzy, tak nejlevnější notebook s Renoirem stojí 14,5 tisíce. Nejlevnější notebook s Ice Lake (Tiger Lake by měl být náhradou) stojí 9 tisíc. Jiný počet jader, jiná cílová skupina. Ale chápu, že je vděčnější se navážet do Intelu, že je neschopný dát na trh 10nm osmijádro, než do AMD, že díky rozhodnutí vyrábět na 7nm jen 8jádrový křemík, nejsou schopni pokrýt ten levnější (a prodávanější) segment trhu.
Ale vážně, opravdu si myslíte, že by bylo přínosnější vyrukovat nejdříve s osmijádrovým Tiger Lake za ceny, za jaké se prodává Renoir?
Mimochodem, je celkem zajímavé, jak tu lidi básní o AMD a 7nm čipech, ale v anketě (u článku, že TSMC vyrobilo už miliardu čipů na 7nm) se ukázalo, že 7nm procesor má jen asi 20 % zdejšího osazenstva (včetně mě), takže to vypadá, že většina z těch, co se tu naváží do zastaralých výrobních procesů Intelu, má svůj procesor vyrobený na něčem podobném.
Bude i osmijádro (Tiger Lake-H), ale asi až na jaře (dost možná v dubnu jako Comet Lake). Je možné, že bylo jednu dobu zrušené a pak se vrátilo do roadmapy, ale to není asi úplně jisét.
Ta řada U byla koncipovaná jako čtyřjádrová v době svého vzniku dávno před APU Renoir a taky před Comet Lake-U, považovalo se to za dostatečné (a pro většinu notebooků to asi není chyba).
1. Intel uvedie 8 jadro, ale ja si myslím, že 8 jadrá nebudú mať 96EU IGP.
2. Ice Lake je menší ako Tiger Lake a vieme dobre, že Intel mal problémy s jeho výrobou a nevieme, či je to už úplne vyriešené, takže je otázne, ako veľa Tiger Lake čipov vie Intel reálne vyrobiť. Ja si myslím, že aj naďalej budú predávať 15W 4C8T Comet Lake.
3. Kľudne by mohli uviesť 8 jadro, bez toho, aby výrazne konkurovali sami sebe. Stačí obmedziť TDP do 15-25W a aj napriek o dosť vyššiemu IPC, by boli stále výkonom pod 8C16T 45W Comet Lake vo viacvláknových aplikáciách a súčasne by porazili 15-25W Renoir v CPU aj IGP.
4. Máte pravdu, že Ice Lake Core i3 1005G1 nemá konkurenciu v tejto cenovej kategórií, AMD tu nemá v súčasnosti dobrú ponuku, v budúcnosti sa to možno zmení.
5. Ja som si napríklad kupoval notebook s 14nm i5 9400 minulý rok a nebudem si kupovať po 6-9 mesiacoch nový, len preto, že AMD má momentálne lepšie procesory. Keby uviedli Renoir minulý rok, tak by som si ho pravdepodobne kúpil, ale žiadny nebol, tak som išiel do Intelu.
Bude. Ale je to úplně jiný čip, jehož uvedení není s největší pravděpodobností na pořadu dne. Teď 2. září budou uvedeny modely vycházející ze čtyřjádrového křemíku. Osmijádrový přijde na řadu pravděpodobně až v 1Q/2021. A čím větší úspěch bude mít čtyřjádrový Tiger Lake, tím později přijde osmijádrový, jednoduše proto, že výrobní kapacity nejsou nafukovací.
@RH
zatim ho nikde nemeli v roadmape, ktera se objevila verejne. Osobne bych byl taky pro, aby udelali ULV verzi TL, protoze to vypada papirove hodne zajimave. Ale jak psal JO, jsou to jine chipy a Intel je v "nouzovem" (technickem) rezimu, kdy nevydal uz nekolik jinak slibne vypadajicich navrhu. Viz IceLake-s, Tiger Lake-S a mozna i dalsi.
Ty šestijádra Comet Lake-U jsou hrozně limitované spotřebou (pokud nemají zvýšené power limity...). Ice Lake ještě nemělo moc doboru energetickou efektivitu, aby je dokázalo porazit jen se 4 jádry, ale Tiger Lake to IMHO celkem snadno dá. Nebo by mohlo, doufejme, že tam bude zlepšení v efektivitě a nebude to víc výkonu, ale i víc spotřeby a la Comet Lake-H.
Jo, tiger lake-h bude používat jiný styl napájení než comet lake-h/s, FIVR × SVID.
Proto když se rozhodli nedělat LGA 1200 pro ice lake-s, ale udělat derivát coffee (comet lake-s), museli použít napájení SVID a tím zazdili možnost použít FIVR.
Jako není to asi 100% nemožné, u Kably Lake-X/Skylake-X se jim to v jedněch deskách povedlo rozchodit, ale taky byla zkušenost, že je to hodně problematické a u levnějších mainstreamových desek by to asi bylo příliš.
"by museli mít odlišnou platformu. "
.. tomu uplne nerozumim jak to myslite. Intel stejne s novou architkturou vydava novy socke + chipset, tak proc by s tim mel byt problem? Jako ze Comet Lake a TL by nesel do jedne desky?
IceLake-S byl podle mne odpiskany Intelem uz davno. Podobny osud mohl stihnout i TL v dobe, kdy si nebyli jisti, jak hodne/malo se jim podari spravit 10nm. Takze nechteli riskovaty a sli do backportu na jistotu. Krome toho nevime, jake maji k dispozici kapacity na 10nm a je mozne, ze by to stejne nemohli vsechno na nem vyrabet.
Jinak pokud vidite jako hlavni duvod, ze by mezi Cometou a Ice/TL musela byt zmena patice/chipsetu, tak to mi osobne jako dostatecny duvod u Intelu neprijde.