Recenze jsou už hotové, zákazníci mají vysoký výkon zafixovaný v hlavách, takže už to nevadí. Musíme jen doufat, že při vydání další řady si na tohle recenzenti vzpomenou a budou testovat s nastavením podle specifikací, stejně jako testují Ryzeny.
ted to dá práci všechno znovu přetestovat, ale hodně doufám, že to ty webové magazíny udělají, ať se to pekně Intelu vrátí nazpátek jako bumerang
si predstav, ze si kupis na zaklade oficialnych parametrov zeriav na 20 ton. Drahe to bolo jak rit, konkurencny zeriav na 19ton bol lacnejsi. A vyrobca ti o rok povie, ze viete co? zpetne menim specifikaciu na 13 ton. Budes spokojny? Kupil si 13tonovy zeriav za cenu ako si mohol mat konkurencny 19tonovy. Uplna parada. Procesorovy dieselgate, budu z toho sudy minimalne v USA..
7. 5. 2024, 10:01 editováno autorem komentáře
Tak když si někdo koupí procesor od firmy, která už léta lže o tom že procesor co má mát TDP 95W ale reálně žere 250W, tak nemůže být překvapen ničím.
1: nastuduj si definici TDP
2: když tomu výrobce počítač/domácí uživatel dovolí jít přes limity, není to problém komponety, ale výrobce/stavitele případně uživatele, který si to přenastaví z defaultu.
Mě opravdu žádný Intel procesor nebral víc než jeho TDP, ale možná je to tím, že jsem zkontroloval limity a pokud někde byly vyšší či unlimited, tak jsem je nastavil tak jak mají být.
Koupím si Intel Core i7-11700KF které má v katalogu uváděno TDP 125W. Dám ho do desky a zatížím ho a hle, ono to žere až 275W....
A deska má nastaven limit 125W? Pokud ne, tak je to tvá chyba že si s jako výrobce počítače nenastavil spárvné hodnoty.
Navíc těch 125W je PL1 limit, PL2 může být po omezenou dobu vyšší Kolik a jak dlouho je opět součást specifikace, máš to nastavené na ty hodnoty? Pokud ne, tak opět provozuješ procesor mimo jeho specifikace a jako výrobce počítače za to můžeš ty.
Když si koupíš značkový počítač s takovým procesorem, tak rozhodně 275W spotřebu mít nebude, pokud se v tom uživatel nebude hrabat.
A mimochodem přečti si tu definici TDP. TDP není spotřeba. Byť TDP je typicky rovné PL1. Dokonce Intely mají spotřebu bližší TDP než AMD procesory. Ty mohou mít vyšší spotřebu než jejich TDP dloouhodobě pokud jsou adekvátně chlazené, u Intelu je to jen krátký časový interval.
Pořád to mohou uživatelé nechat běžet jako dosud. Nemusí nastavit nové limity.
Těch kteří si koupili kvalitně sestavený počítač a nehrabali se v tom nebo si sestavili a věděli co a jak, tak jsou v pohodě protože ty limity mají dávno v mezích specifikací, někdy i pod nimi.
Tak jak tak recenze nikomu nic neřeknou dokud daný HW nemá doma a neodzkouší ho jak funguje přesně pro jeho use case. To co naměří jiní je bezpředmětné.
Takže chceš tvrdit, že veškeré testy tohohle klumpu proběhly na nekvalitně sestavených PC a testeři netuší co a jak? No, opět jsi nezklamal Jiřiku... :D
Mě je u zadele kdo co a jak testoval.
Ale povím ti tajemnství, jsou recenzenti produktů, kteří ví co a jak a testují HW v jeho specifiacích a pokud testují mimo specifikace, tak to uvedou. Například TechPowerUp testuje ty procesory se správnými limity i bez nich a uvádí jaký je v tom rozdíl.
Pamatuji si třeba i9-10900. V základu to byl nejefektivnější procesor na trhu, s 65W PL1 limitem... Když tomu dali unlimited tak to sice někde dosáhklo i o 40% vyšší výkon ale s 400% vyšší spotřebou. To že to jiní testovali bez limitů je jejich problém.
Proto taky není dobré koukat na nějaké čísla a ještě bez kontextu, uživateli je úplně jedno kdo co naměřil a za jakých okolností, důležité je jak to bude fungovat jemu.
jo jo, kupovat Intel CPU v dnešní době není moc dobrý nápad, pokud máš na výběr.
Prakticky po všech stránkách horší a když je v něčem lepší, tak se pak zjistí, že to není stabilní a člověk to musí omezit.
Dřív bylo AMD nazýváno "DoDo" - dodělej doma, ale teď to platí pro Intel, kdy si to musíš nastavit, aby to nepadalo. Bohužel pro běžného BFU je to nereálný
presne tak, som rad ze som pred 2 mesiacmi zvolil 7800 X3D najlepsi cpu pomer cena/vykon. Aj ked som to skombinoval s "radiatorom" 7900XTX nestazujem sa, hruby vykon s kombinaciou 34" obrazovky dava vsetko s prehladom. na elektromer sa nedivam.
10. 5. 2024, 08:35 editováno autorem komentáře
Tohle jen dokazuje, jak bídně si Intel v oblasti CPU poslední roky vede. V podstatě už se těším jen na nové Ryzeny a ARM, protože Intel je jen marketingový žvanil, kterému se fakt věřit nedá.
Jj, vede si výborně, v nejnovějších generacích už spotřebou a výkonem předběhl AMD, které má horší spotřebu, zvláště v nízké zátěži a poměr výkon/spotřeba v zátěži je v lepším případě plichta, Intel ale to AMD leckdy překoná.
https://www.youtube.com/watch?v=GnHUmaEjwXU
Jiříčku, běž koupit víc Intelů, ať zachráníš tu svou modrou lásku, a hlavně ať má Pat na odměny.
Ale debila ze sebe děláš hezky, to ti fakt jde, možná by ses tím mohl i živit, protože tak "velkýho" fakt svět neviděl
Já kupuju HW podle toho jak plní mé požadavky. Pokud plní požadavky lépe Intel, kupuji Intel, pokud je plní lépe AMD, kupuju AMD, A nemusíme se omezovat na tyhle dvě značky, aktuálně v domácnosti běží jedno Intel CPU v laptopu, jedno AMD CPU v desktopu, Čtyři Qualcom v dvou telefonech a tabletech a 10 Apple Silicon SoC v tabletech, počítačích mobilech, hodinkách, tv.
Počítám že nějaké další ARM SoC bude ve dvou televizíchm vím i o dalším ARM CPU v kabelu od Apple a možná bude něco dalšího i jinde, třeba v infotaimentu auta...