si predstav, ze si kupis na zaklade oficialnych parametrov zeriav na 20 ton. Drahe to bolo jak rit, konkurencny zeriav na 19ton bol lacnejsi. A vyrobca ti o rok povie, ze viete co? zpetne menim specifikaciu na 13 ton. Budes spokojny? Kupil si 13tonovy zeriav za cenu ako si mohol mat konkurencny 19tonovy. Uplna parada. Procesorovy dieselgate, budu z toho sudy minimalne v USA..
7. 5. 2024, 10:01 editováno autorem komentáře
1: nastuduj si definici TDP
2: když tomu výrobce počítač/domácí uživatel dovolí jít přes limity, není to problém komponety, ale výrobce/stavitele případně uživatele, který si to přenastaví z defaultu.
Mě opravdu žádný Intel procesor nebral víc než jeho TDP, ale možná je to tím, že jsem zkontroloval limity a pokud někde byly vyšší či unlimited, tak jsem je nastavil tak jak mají být.
A deska má nastaven limit 125W? Pokud ne, tak je to tvá chyba že si s jako výrobce počítače nenastavil spárvné hodnoty.
Navíc těch 125W je PL1 limit, PL2 může být po omezenou dobu vyšší Kolik a jak dlouho je opět součást specifikace, máš to nastavené na ty hodnoty? Pokud ne, tak opět provozuješ procesor mimo jeho specifikace a jako výrobce počítače za to můžeš ty.
Když si koupíš značkový počítač s takovým procesorem, tak rozhodně 275W spotřebu mít nebude, pokud se v tom uživatel nebude hrabat.
A mimochodem přečti si tu definici TDP. TDP není spotřeba. Byť TDP je typicky rovné PL1. Dokonce Intely mají spotřebu bližší TDP než AMD procesory. Ty mohou mít vyšší spotřebu než jejich TDP dloouhodobě pokud jsou adekvátně chlazené, u Intelu je to jen krátký časový interval.
Pořád to mohou uživatelé nechat běžet jako dosud. Nemusí nastavit nové limity.
Těch kteří si koupili kvalitně sestavený počítač a nehrabali se v tom nebo si sestavili a věděli co a jak, tak jsou v pohodě protože ty limity mají dávno v mezích specifikací, někdy i pod nimi.
Tak jak tak recenze nikomu nic neřeknou dokud daný HW nemá doma a neodzkouší ho jak funguje přesně pro jeho use case. To co naměří jiní je bezpředmětné.
Mě je u zadele kdo co a jak testoval.
Ale povím ti tajemnství, jsou recenzenti produktů, kteří ví co a jak a testují HW v jeho specifiacích a pokud testují mimo specifikace, tak to uvedou. Například TechPowerUp testuje ty procesory se správnými limity i bez nich a uvádí jaký je v tom rozdíl.
Pamatuji si třeba i9-10900. V základu to byl nejefektivnější procesor na trhu, s 65W PL1 limitem... Když tomu dali unlimited tak to sice někde dosáhklo i o 40% vyšší výkon ale s 400% vyšší spotřebou. To že to jiní testovali bez limitů je jejich problém.
Proto taky není dobré koukat na nějaké čísla a ještě bez kontextu, uživateli je úplně jedno kdo co naměřil a za jakých okolností, důležité je jak to bude fungovat jemu.