Procesory, které Intel chystá na rok 2018, jsou stále 14nm, slibuje ale o 15 % lepší výkon

10. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Intel

Intel sice oficiálně prohlásil, že nepovažuje procesory Ryzen, které teď chystá na trh AMD, za velkou hrozbu, a věří, že proti nim budou čipy Kaby Lake stačit, ale přinejmenším na mediální rovině zřejmě tlak cítí. To byl možná důvod, proč se v prezentaci pro investory tento týden rozhovořil o novém pokolení svých procesorů chystaných na příští rok, tzv. „osmé generaci Core“ (následujíc po aktuální sedmé, jak je označeno Kaby Lake).

Nevím, jestli již Intel procesory řady „8000“ před tímto někdy oficiálně přiznal, ovšem o čipech Coffee Lake jsme se již dozvěděli z úniků. To, že příští rok nějaká nová CPU budou uvedena, samozřejmě není překvapení, je však zajímavé, co budou obnášet. Intel totiž nyní oficiálně přiznal, že i v roce 2018 minimálně u části nabídky stále bude používat 14nm proces, nikoliv nový 10nm. Přitom již Kaby Lake byl vloženou „mezi-generací“, původně se měl proces měnit každé dva roky. Nyní je cyklus vývoje oficiálně tříletý, ale Coffee Lake bude čtvrtá 14nm generace, takže nabourává už i tento aktualizovaný model.

Čtvrtá 14nm generace

Na slajdu z prezentace pro investory už Intel o procesorech řady 8000 mluví jako o 14nm čipech. Místo výhod spojených s 10nm technologií slibuje další pokroky realizované stále v rámci 14nm procesu. Je třeba přiznat, že evoluční zlepšení výroby (která lze postupným zráním a odlaďováním výroby během let získat) jsou patrná i v Kaby Lake, zejména ve vyšších dosahovaných frekvencích. Nicméně zde Intel tvrdí, že by se mu mělo podařit z této technologie vytěžit něco navíc ještě i příští rok. Přes nominálně stejný proces je tak údajně stále naplňována idea Moorova zákona.

Osmá generace procesorů Core má být založena na pokračující evoluci 14nm výroby Osmá generace procesorů Core má být založena na pokračující evoluci 14nm výroby

Zatímco u Kaby Lake Intel uvádí, že tento refresh Skylaku z roku 2015 zlepšil výkon o 15 %, Coffee Lake neboli čipy řady 8000 mají přinést minimálně stejné, či ještě lepší zrychlení. Tedy o 15 % navíc nebo více. Zatím jde nicméně jen o odhad dosaženého výkonu a také je třeba říci, že tento slib se týká specifické úlohy, a to testu SYSmark 2014 v1.5.

Lepší IPC, vyšší takty?

Otázka je, jak bude tohoto zlepšení dosaženo. Pokud by za lepším skóre měla stát čistě jen vyšší frekvence CPU, pak by se například Core i7-8700K muselo dostat na takty 4,8 GHz v základu a 5,2 GHz při maximálním boostu, což už je hodně vysoko a patrně nereálné. Intelu by ale mohlo pomoci nějaké zlepšení IPC, tedy vyšší výkon při stejné frekvenci. Je také možné, že skóre SYSmarku posunou další parametry, jako větší cache, nebo podpora pro rychlejší paměti DDR4 (Kaby Lake oficiálně umí jen 2400 MHz). Také je možné, že zde Intel počítá s přínosem jader navíc, jelikož Coffee Lake má prý do mainstremu přinést šestijádrová CPU místo dosavadních čtyřjader.

bitcoin_skoleni

10nm čipy přijdou v noteboocích a tabletech

Pro pořádek je třeba dodat, že tato rezignace na 10nm proces není kompletní. Ač slajd vyzdvihuje vylepšování 14 nm procesu, Intel na něm založí jen část větších čipů. Ona čtvrtá 14nm generace Coffee Lake bude zahrnovat desktopové procesory, čtyřjádra (a údajně šestijádra) pro notebooky a také výkonnější dvoujádra s grafikou Iris/Iris Pro. Základní procesory pro notebooky s dvěma jádry, běžnou grafikou a TDP do 15 W by se přechodu na 10nm proces dočkat měla. Intel zatím stále plánuje tato CPU uvést ve čtvrtém kvartále letoška.

Tato mobilní CPU budou tedy reálnými členy původně plánované generace Cannon Lake, ze které nakonec mnoho nezbylo. Bude poněkud matoucí, že jak Cannon Lake, tak 14nm „záskok“ Coffee Lake budou mít stejné číslování jako řada 8000, ale tak už to chodí.