Pokud si dobre pamatuju, tak CoffeeLake na 10nm meli dorazit v roce 2016 - a ted se zase, ze v roce 2018 bude porad na 14nm. Zda se, ze Intel uz o Zenech vi svoje a dava AMD sanci se dorovnat - resp. necha AMD na Zenech trocha "zarobit", aby se dostalo z financnich problemu a nezbankrotovalo.
Rekl bych, ze Zeny budou velmi zajimave pomerem cena/vykon, se spotrebou to ale bude horsi (novy 14nm GloFo/Samsung vs uz dlouho vy/ladenej 14nm u Intelu). A kdyz v roce 2018 AMD na "vylepsenem" 14nm dorovna spotrebu, tak je Intel zase tukne lepsim vykonem. Mezitim bude probihat mala cenova "valka", kde bude AMD prubezne slevnovat tak, aby udrzelo prodeje a Intel po cas vzdy trochu dorovna, aby zachovalo tvar.
Takhle svět nefunguje, pokud má intel strach, tak jedině o marže, nová a nová CPU jsou stále dražší a dražší. Vývoj CPU se hodně zpomalil, i malé vylepšení je hodně drahé, žádné velké skoky v litografii jako dřív. Snaha o zmenšení na současných 10nm probíhá už víc jak desítku let. Dojná kráva se vyčerpává. Dokud měl intel prakticky monopol, nemuselo ho to trápit, poměr cena/výkon/spotřeba měl stále lepší a mohl si dovolit sypat nehorázné částky do vývoje. Pokud teď AMD skočí do rozjetého vlaku, byť někam do posledního vagonu, ušetřila ty tuny peněz na postupném vývoji "kolejí a lokomotiv" a poměr cena/výkon/spotřeba by se mohl nebezpečně přiblížit intelu. Pro intel tak zůstává lepší variantou vyždímat co si vyvinul a o něco zpomalit. Možná se i zaměřit na svoje monopolní smlouvy s OEM výrobci o odběru výhradně jejich CPU do notebooků, desktopů a jiných. Samozřejmě mít absolutní monopol je nevýhodné i pro samotnou firmu, hrozí větší riziko, že ji někdo o monopol náhle připraví, takže je lepší mít nějakou dvojku a vlastně se o ni starat jako o bonsai, když někde začne růst, tak ustřihnout, když začne schnout tak zalejt. A zalitím je i zvednutí vlastních marží. V tuhle chvíli bere intel do ruky nůžky a je připraven střihnout.
Argument drahého CPU (výrobně) při plýtváním místem na nevýkonnou iGPU se těžko akceptuje. Stávající úroveň cen/marží je holt důsledkem déle trvajícího monopolu ve vyšší výkonostní třídě x86_64. Neschopnost za x-generací CPU přidat nativní podporu (HDMI 2.0x/HDCP) samotným (spolu)autorem těchto standardů také o něčem vypovídá.
Ceny jakehokoli produktu je odviji mimo jine i od inflace - takze pokud nejvyssi model v dane rade stoji pri uvedeni to stejne, co nejvyssi model v rade minule, tak se vlastne malinko slevnilo.
Navic jednotlive rady jsou vzdy o neco (byt malo) vykonejsi, takze stejny vykon je mozne casem dostat za levnejsi investici (at uz snizenim absolutni ceny nebo vlivem inflace).
Jsem presvecen, ze kdyby Intel chtel mit na trhu 10nm cipy, tak uz je uvedl v minulem roce.
"... AMD ... , ušetřila ty tuny peněz na postupném vývoji ..." zapominas na trzni (a tedy i financni) pruuuser jmenem "Bulldozer architektura" - stala mraaaakky penez a prodeje mizerne. Dopad na trhy a na Intel uz ani nekomentuju.
Ano, Intel ma prave takovou "dvojku" - AMD. Pokud se nemylim, tak AMD bylo zalozeno za ucelem vytvoreni "soupere" pro Intel, aby nemel monopol. A do doby Phenomu II se to docela i darilo. A pak prisel Intel s Core architekturou a v AMD zkusili jit uplne jinou cestou (Bulldozer) a jsme tam, kde jsme ted.
Intel rozdhodne jeste nebude strihat, protoze by AMD nedal vubec zadnou sanci "nezbankrotovat". Takze Intel ted bude jen velmi pozorne sledovat prodeje Zenu a velmi opatrne naslapovat kolem tak, aby AMD nezbankrotovalo a zaroven Intel neztratil moc ze svych zisku. Tedy - rozjede s prodeju Zenu a: kdyz slevni prvni Intel, bude to znamka, ze tady je hranice. Kdyz zlevni prvni AMD, bude to znamka, ze potrebuje vetsi prodeje.