Profesionální GPU od nVidie: podtaktovaný Kepler se spoléhá na Teslu v záloze

8. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Po té, co své portfolio profesionálních grafik občerstvilo AMD, přišla s vlastním 28nm želízkem v ohni také Nvidia (mimochodem, obě firmy se současně pocholubily výkonostním prvenstvím). Ta by teoreticky měla být ve vzájemném souboji grafických čipů znevýhodněná. Její Kepler byl totiž na rozdíl od čipu Tahiti od AMD koncipován coby GPU specializované na herní grafiku. Nvidia to však s kartami Quadro na profesionálním trhu vždy uměla, a tak papírové výhody karet FirePro nemusí ještě nic znamenat. Navíc na to tentokrát jde Nvidia trošku jinak.

Nvidia možná trošku neočekávaně uvádí kartu, která má daleko do spotřeby obvyklé u highendových GPU. Nové Quadro K5000, založené na jádru GK104, má TDP stanoveno na pouhých 122 W. Oproti herním kartám GeForce GTX 680 má proto Quadro snížené takty. Jádro tiká na pouhých 700 MHz (namísto frekvencí kolem 1 GHz) a paměť GDDR5 na 5,4 GHz je o 10 % pomalejší. Počty stream procesorů, texturovacích jednotek a ROP  ovšem zůstávají neořezány, stejně jako 256bitová paměťová sběrnice. Co se týče paměti samotné, karta jí má k dispozici 4 GB a nechybí ani ECC.

Karta podporuje připojení čtyř monitorů, dva přes DisplayPort 1.2, další dva přes porty DVI-D a DVI-I (oba podporují dual-link). Maximální zvládané rozlišení je 4096 × 2160 přes DisplayPort, při obnovovací frekvenci 60 Hz vám ale bude muset stačit 3840 × 2160 bodů. Karta podporuje obvyklé technologie karet Quadro, novinkou je však například integrovaný enkodér video NVENC. Nevýhodou oproti Quadrům založeným na čipu Fermi je však absence ECC u pamětí cache.

Profesionální grafická karta Nvidia Quadro K5000

Výpočetní výkon udává Nvidia na hodnotě 2,1 TFLOPs. Jak ale možná víte, jádro GK104 trpí poměrně hlubokým propadem výkonu (pokles na 1/24), pokud je vyžadována dvojitá přesnost výpočtů. Oproti kartám AMD jde teoreticky o značnou nevýhodu – FirePro W9000 dosahuje při dvojité přesnosti na 1 TFLOPs. Nvidia si však myslí, že taková výpočetní kapacita v grafické kartě není nutná. Pro obecné výpočty má totiž speciální, na míru ušité řešení. Je jím technologie Maximus, nyní již v "druhé generaci".

Maximus je vlastně obdobou technologie Optimus, kterou znáte z notebooků. Zde však nejde o přepínání integrované a dedikované herní grafické karty. Místo toho jde o rozložení úloh mezi kartu Quadro, která se stará o zobrazování, a kartu Tesla (konkrétně model K20, tedy „velký Kepler“), která na svá bedra přebírá obecné výpočetní úlohy. Výhodou by měla být efektivnější práce zobrazovací grafiky (viz nízké TDP Quadra K5000) a vyšší výkon dedikované výpočetní karty. Nevýhoda pak je jasná: nutnost koupit (a živit) dvě drahé karty.

Technologie Nvidia Maximus

Nvidia to vůbec nemá špatně vymyšlené. V ideálním případě si totiž nyní movitý profesionál pořídí nejen grafickou kartu Quadro, ale navíc také patřičně drahou výpočetní kartu (pokud ne rovnou dvě). Na druhou stranu je možné, že právě v zájmu tohoto „paktu“ došlo k ořezání taktů Quadra K5000. Vedle poměrně žhavé karty Tesla už by v pracovní stanice bylo docela těsno, doprovodná grafika by tedy neměla sama spotřebovávat 200 W či více. Nechci však Nvidii jen tak hanět. Specializace akcelerátorů pro jednotlivé úlohy může být docela dobrou strategií a je možné, že se v budoucnu prosadí v širším měřítku.

 

Zatím ovšem ještě tato kombinace karet není k dispozici. Quadro K5000 by mělo na trh dorazit v říjnu (októbri), Tesla K20 bude ale k dispozic až v prosinci (decembri). Na nasazení si tedy ještě chvíli počkáme. Maximus rozhodně nebude levná záležitost: Za Quadro dáte 2249 USD a Tesla K20 coby garde z vás vysaje dalších 3199 USD.

ICTS24

Na straně zelených grafických karet každopádně stojí tradiční silná pozice řady Quadro, S tou jde ruku v ruce i solidní softwarová podpora v profesionálních aplikacích. Minimálně v tomto ohledu má tedy zřejmě firma před kartami AMD FirePro příjemný náskok. Uvidíme, zda se jí podaří učinit ze systému Maximus podobný standard, jakým je dynamické přepínání grafických karet v noteboocích, které Nvidia nabízí pod značkou Optimus.

Zdroje: Nvidia (1, 2) AnandTech