Včera jsem se věnoval tomu, že ve Windows 10 S nebude možné změnit výchozí prohlížeč a kupodivu ani vyhledávač v prohlížečích poskytovaných Microsoftem. Tuto politiku, která je s největší pravděpodobností motivována dodržením stanoveného chování zařízení (tj. aby zařízení na akumulátor vydrželo celý den), jsem přirovnal k Applu. Nový operační systém Microsoftu se bude podobat tomu od Applu ještě v jednom ohledu. Jak upozornil Martin Suchan, dokumentace na MSDN stanovuje, že aplikace přidaná do Storu, která je používána k zobrazování webových stránek, musí pro zpracování HTML a JavaScriptu využívat technologie poskytnuté platformou Windows. Výše uvedené pravidlo pro aplikace (oddíl 10.2.1) bylo do dokumentace přidáno již 17. ledna 2017, jak prozrazuje seznam úprav v pravidlech Windows Storu. Za upozornění na tento fakt děkuji svému kolegovi Lukáši Václavíkovi. [caption id="attachment_111173" align="aligncenter" width="840"] Ve Storu se dnes pár alternativních prohlížečů najde. Monument Browser patří k těm lepším, vlastní vykreslovací jádro mít ale nesmí
Z pohledu webu jako platformy není správně, když je potlačována diverzita vykreslovacích jader. Pro výrobce prohlížečů to pak znamená, že musí vyvíjet úsilí navíc, aby svůj prohlížeč ve Storu uvedli. Jak jsem dnes uvedl, Googlu chyběla motivace už dříve. Bude-li se muset snažit víc, aby ve Storu mohl uvést Chrome, těžko bude více motivován.
Neznamená to, že by ani dnes alternativní prohlížeče ve Storu nebyly. Přítomné jsou, z těch zajímavějších bych vypíchl Monument Browser nebo UCBrowser UWP. Tyto prohlížeče sice s přehledem strčí do kapsy domácí Edge, obávám se však, že publikum vyžaduje ponejvíce Chrome, dále Firefox a další. Bez nich nová platforma těžko přežije.
Nastíněný přístup není zcela nový, už na mobilech s Windows Phonem nemohly mít alternativní prohlížeče vlastní jádro. Windows 10 S má přitom povahou blíže k moderním mobilním platformám.