V dílnách Google X se tvoří úžasná technologie, která má ovlivnit naše každodenní životy. Reálný svět se totiž spojí s tím virtuálním. Rozšířenou „augmented“ realitu už známe díky mobilům, ale Project Glass všechno to dobré přenese do speciálních brýlí.
O nich zatím nic nevíme. Dle oficiálních fotek vypadají velmi kompaktně (funkční prototypy jsou velké a těžké), na jednom sklíčku mají displej, foťák a stoprocentně i mikrofon a sluchátko. Uvnitř musí být nějaký bezdrátový modul, aby se brýle spojily s internetem, případně jiným zařízením. A v miniaturní nožičce budou také akumulátory.
Se současnými technologiemi si těžko dokážeme představit, jak všechny tyto funkce integrovat do malých brýlí a ještě aby je akumulátor dokázal celý den živit.
V týmu, který brýle vyvíjí, je ale jedna zajímavá osoba – Babak Parviz. Tento profesor z Washingtonské univerzity se zabývá bionanotechnologiemi. Se svými lidmi dokázali vytvořit kontaktní čočky s vnitřní elektronikou, které dokážou promítat obraz přímo do oka. Podobná miniaturizace a spojení živé hmoty s elektronickými obvody tak nejspíš budou klíčem i při vývoji Project Glass.
A jak by chytré brýle mohly vypadat v praxi? Video napoví…
" width="560" height="315" frameborder="0">
Otázkou je, zdali brýle budou fungovat jako samostatná jednotka, nebo budou sloužit jen jako prodloužená ruka chytrému telefonu. Ve skutečnosti asi dojde postupně na obojí, až to výrobní technologie dovolí. Z počátku se brýle nejspíš jen pomocí rychlé bezdrátové sítě s krátkým dosahem spojí s mobilem, který se postará o veškerou inteligenci.
Zdroj: Google