U prvních prototypů bylo možné měnit displej, akumulátor, síťový modul i blok s čipsetem a pamětmi. Nová Ara všechny tyto komponenty včetně antén obsahuje přímo v rámečku a nebudou vyměnitelné.
Každý telefon může vypadat jinak
Na zádech bude šest pozic pro moduly. Mají jiný design než dřív, v rámečku jsou těsněji u sebe. Komunikují skrz 11,9Gb/s sběrnici. Na fotkách i videu vypadají hodně stylově. V těle je drží elektropermanentní magnety. Modul lze zasunout a ihned používat. Vysunout se musí přes zvláštní nabídku v nastavení telefonu podobně, jako když bezpečně vysunujete microSD kartu z telefonu. Zde se software postará navíc o uvolnění magnetů. Moduly bude možné vysunout i hlasovým příkazem: „Ok Google, vysuň foťák.“
Mezi moduly bude například sekundární e-ink displej, větší úložiště, akumulátor, lepší mikrofony, různé senzory a měřiče (například alkohol tester). Možnost výměny displeje, čipsetu nebo síťových komponent byla nejspíš příliš komplikovaná z hlediska operačního systému. Android na to není připraven a i dva roky vyvíjený prototyp byl stále nepoužitelně pomalý. Takhle bude Ara „normální“ telefon, který bude možné vylepšovat.
Vývojářská verze Ary bude k dispozici již letos na podzim. Lehčí a tenčí verze pro spotřebitele prý dorazí příští rok. Snad už definitivně.
Video
" frameborder="0" height="360" width="640">