Hlavní navigace

Průvodce po Windows 8: nové kopírování za výrazně mocnější desktop

7. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Navzdory odklonu od desktopového režimu, se v něm povedlo prosadit řadu vysoce pozitivních inovací. Již jsme vám přiblížili předělaného Správce úloh, ale ve Windows 8 narazíte na ještě mnohem vytíženější prvky, které doznaly kompletně předělaného vzhledu a nových funkcí. Kdyby chtěl Microsoft desktop zrušit úplně, podobné zásahy by si ušetřil. Redmondští zkrátka musí dobře vědět, že desktop v současnosti představuje ono vysoce produktivní prostředí, které nemá konkurenci. Alespoň Metro mu v možnostech rozhodně nekonkuruje.

Tip: Průvodce po Windows 8: ohromující přerod Správce úloh v elegána

Nikdo ovšem neříká, že se to v budoucnosti nezmění. Je ale jasné, že budoucnost vám bude ukradená při práci, kterou musíte vyřídit v současnosti. (Nebo že bych tento článek dopsal za tři roky?) Aktuálně seriózní práci vyřídíme v desktopu, tak to také v nejbližší budoucnosti zůstane. Opět, rozebírat, jak se situace změní třeba již za pár let, nyní nemá smysl. Podívejme se na nejlepší vylepšení, které se udála v dialozích desktopového režimu ve Windows 8. Začneme tím, co asi znáte nejlépe, neboť právě tato novinka byla protěžována asi nejvíce.

 

Kopírování je možné pozastavit. Konečně!

Microsoft se naštěstí zaměřil i na ty úplně nejzákladnější činnosti, které ani po několika generacích Windows nebyly dotažené k dokonalosti. Vlastně k ní měly ještě hodně daleko. Můžeme se bavit o tom, že dokonalosti zřejmě dosáhnout nelze, ale výrazný prostor k zužitkování tu bez debaty byl. Člověk se až diví, proč inovace na tomto poli trvala tak dlouho. Proč si Redmondští příjemné změny nechávaly až do Windows 8? Neměli jsme je spatřit spíše už ve Windows Vista?

Možná by si ten neoblíbený systém vysloužil trochu více respektu a ono obdivné „WOW“, jak původně Microsoft zamýšlel. Sedmičky byly mnohem zajímavější, klasický desktop se konečně začal transformovat a vyvíjet. Ne snad, že by průhledné Aero ve Vistě nebylo oproti modré Luně pokrokem, ale například změna v logice fungování hlavního panelu byla mnohem výraznější a příjemnější, nový koncept posunul dále ovládání počítače. Sedmičky začaly desktopem hýbat. A podobně zásadní změny naleznete také ve Windows 8.

Vezměte si kopírování a přesouvání souborů. Kolikrát za den tuto naprosto elementární funkci použijete? Kolikrát jste si říkali, jak by bylo fajn, kdyby se přenosy daly pozastavit? Sice to trvalo nepochopitelně dlouho, ale dočkali jsme se. A co víc, všechny přenosy se nám sdružují do jediného dialogu. I kdyby jich probíhalo pět, všechny budou pěkně pod sebou, takže je nebudete muset hledat všude možně. Microsoft se zde, podobně jako ve Správci úloh, zaměřil na jednoduchou podobu dialogů. Ve výchozím stavu proto spatříte lištu s průběhem akce. Víc běžně vidět nepotřebujete.

Rušivé prvky nebudou odvádět vaši pozornost od práce. Správce úloh ale můžete přepnout do pokročilého zobrazení, takže ukojí choutky náročného uživatele. Úplně stejně je tomu při kopírování. Detailní zobrazení vám ukáže velmi pěkně zpracovaný histogram přenosové rychlosti. Co nám stále chybí? Zařazování přenosů do fronty. Osobně ale trochu pochybuji o tom, zda se kdy Microsoft odváží tuto funkci do svých Windows zapracovat.

 

Konflikt při přesouvání: která data nahradíte?

Možná vás ještě o něco více zaujmou předělané dialogy, které se ukáží tehdy, kdy při přesouvání dat narazíte na konflikt. V cílové složce již soubory a složky se stejným názvem mohou existovat, v takovém případě se tedy vy musíte rozhodnout, jestli si ponecháte starší data, nebo se naopak rozhodnete pro novější. Nebudeme si nic nalhávat, ještě Windows 7 nám v tomto ohledu nenechávala příliš na výběr. Windows 8 pak ukazují, jak by to mělo vypadat. Zdejší možnosti by měly být vzorem, protože si můžete v přehledném a detailním zobrazení všechno pěkně rozmyslet. Bez nátlaku.

V první fázi se vás systém zeptá, zda byste chtěli stejně pojmenované soubory nahradit těmi (patrně) novějšími, které jste se rozhodli do cílového umístění přesunout. Konfliktní data můžete jednoduše buď nahradit, nebo raději přeskočit. Pokud zvolíte druhou možnost, přirozeně budou do cíle dopraveny jen ty soubory, které nebyly konfliktní a jejich název nekolidoval se stávajícími daty v cílovém adresáři. Zbytek zůstane na místě a přesun v jejich případě neproběhne. Jednoduchoučký dialog opět odbourává všechno rušivé.

Přesto nám většinou bude bohatě stačit. Kdyby vám ale nestačil, můžete se rozhodnout pro třetí volbu. Znovu se dostanete do prostředí, které pokryje potřeby pokročilejších uživatelů. Microsoft dva světy – jeden pro nováčky, druhý pro zkušené – skutečně velmi dobře zkombinoval. Vypíchnout musíme zpracování. Ve dvou sloupcích vidíte konfliktní soubory; v prvním z nich najdete zdrojová data, ve druhém zase data obsažená v cílové složce. Pokud kromě stejného názvu soubory vykazují rozdílnou velikost nebo datum, Windows 8 zvýrazní ten větší nebo novější z nich. Díky tomu seznam získává na přehlednosti.

Můžete zajít ještě dále, ve spodní části okna se nachází nenápadný filtrační prvek, který skryje soubory se stejným datem změny a velikostí. V přehledu vám tudíž zbudou pouze ty rozdílné. Kdybyste se raději rozhodli pro ponechání obou verzí, můžete. Systém je pak přejmenuje, přidělí jim číslo, abyste je od sebe rozpoznali.

bitcoin_skoleni

Můžete si protestovat jak chcete, ale i díky těmto vylepšením je desktop ve Windows 8 o tolik lepší než ve Windows 7, že vás posun vpřed zkrátka donutí na nový operační systém přejít. Přiznávám, že osobně jsem již nyní velmi nesvůj, když občas musím výše uvedené obyčejné úlohy provádět v Sedmičkách. A co vy? Necháte se zlákat Osmičkami, nebo raději zůstanete u starší verze desktopu?