Měli jsme tu zprávu o novém a vysoko mířícím ARM procesoru Dimensity 9000 pro telefony od MediaTeku. Stejná firma ale vyhlásila ještě jednu novinku, která nebyla tak nápadná. A sice nový špičkový čip pro pohon tentokrát chytrých televizí. Mohl by to teď být nejpokročilejší SoC pro chytré TV, ale zajímavé je hlavně to, že je to úplně první čip s hardwarovou akcelerací nového video formátu MPEG VVC, tedy next-gen nástupce HEVC.
Procesory (SoC) v chytrých televizích jsou docela podobné těm v mobilech, ale typicky mají starší architekturu – v TV není takový tlak mít to nejnovější a nejlepší – a většinou stojí stranou zájmu. V hodně televizích jsou ovšem různé SoC s architekturou ARM právě od MediaTeku. Ten nyní oznámil nejnovější a nejmodernější generaci těchto čipů, nazvanou Pentonic 2000.
Jde o čip připravený pro 8K televize, a to dokonce pro 8K120, což znamená rozlišení 7680 × 4320 bodů při 120 snímcích za sekundu. MediaTek neuvádí přesně, jaká jsou v něm použitá jádra CPU nebo integrovaná grafika, asi jde o nějaké ARM Cortexy a dost možná grafiku Mali. Jde ovšem o 7nm čip, vyráběný na procesu N7 u TSMC – je to údajně vůbec první čip pro televize, který má takto pokročilou výrobní technologii, konkurence používá starší procesy. Díky tomu by měl být nejefektivnější a také asi nejvýkonnější.
Přímo v SoC je integroaný Engine „MEMC“, což je akcelerátor provádějící detekci pohybových vektorů (Motion Estimation) a dopočítávání snímků (s Motion Compensation) pro zvýšení snímkové frekvence nebo pro její konverzi, což televizory obvykle používají. Televize tak nemusí mít pro tyto účely další čip.
MediaTek také poskytuje jednotku pro akceleraci AI aplikací, takže lze v televizoru použít pokročilé škálování obrazu založené na neuronové síti (jako používá AI upsaling DLSS od Nvidie). Televize by tak mohly mít kvalitnější „SuperResolution“ upscaling videjí s nižším rozlišením (což u 8K televize ale může být i 4K vstup/signál). Dále také tento SoC podporuje Wi-Fi 6E a volitelně (s přidaným modemem) dokonce i 5G konektivitu.
První hardware dekódující VVC
Důvod, proč se tímto čipem zabýváme, je akcelerace přehrávání (dekódování) videa. Čip Pentonic 2000 jako první přináší hardwarové přehrávání videa ve formátu MPEG VVC (Versatile Video Coding) neboli H.266. To je nejnovější formát vyvinutý tradičními průmyslovými/akademickými konsorcii MPEG a ITU a další v linii po H.264 (AVC) a H.265 (HEVC).
Více: Nový standard videa H.266 VVC je tu: dvakrát menší soubory i šířka pásma
Formát VVC má být schopen srazit datový tok videa až na polovinu (nebo lze při zachování stejného datového toku zvládnout vyšší rozlišení, případně dosáhnout vyšší kvality). VVC by také mělo být zvlášť optimalizované pro 8K video, ale také pro prostorové nebo 360° video. Praktické výsledky samozřejmě záleží na všemožných faktorech a schopnostech enkodéru, nějaké nárůsty komprese nelze takto paušalizovat. Z technologického hlediska by VVC mělo být lepší (dosahovat lepší kvalitu/kompresi) než AV1.
Procesor Pentonic 2000 od MediaTeku je důležitý proto, že představuje první vlaštovku a ukazuje, že hardwarový průmysl zřejmě kodek VVC akceptoval a nedojde na někde prorokované scénáře, že v budoucnu už budou existovat jen konkurenční video formáty od Googlu jako AV1. Je sice pravděpodobné, že ty ovládnou internet, kde si je weboví giganti (vedle Googlu také třeba Netflix) protlačí. VVC ale pravděpodobně bude dál ovládat vysílací průmysl a technologie jako je televizní/satelitní vysílání a mohl by se asi po HEVC stát formátem, do nějž budou ukládat video kamery a mobily. Každopádně je asi dobře, pokud bude existovat konkurence proti kodekovým spádům internetových gigantů, minimálně aby je motivovala k lepším výsledkům (a kvalitnějšímu standardizačnímu procesu, který u VP9 a AV1 nebyl nejlepší).
Kterému video formátu fandíte?
Tento procesor by se možná mohl začít v televizích příští rok. Jaký máte v SmartTV procesor, se většinou ve specifikacích neuvádí (i když v podrobnější dokumentaci to zjistíte), ale pokud uvidíte v obchodech přístroje již podporující VVC, dost možná budou mít právě tento SoC. Pravděpodobně to budou dražší modely a dorazit i do těch levnějších novému formátu potrvá déle.
První vlaštovka před dalšími?
Po této první vlaštovce v televizním hardwaru teď tedy budeme čekat, až či zda se podpora dekódování formátu VVC objeví také v mobilních SoC pro telefony a v procesorech, případně v samostatných GPU pro osobní počítače. Prvním takovým kandidátem přirozeně asi budou mobilní ARM procesory MediaTeku (Dimensity a Kompanio pro Chromebooky), takže uvidíme, zda se firma k VVC přikloní i v těch. Je však možné až pravděpodobné, že MediaTek použil v procesoru Pentonic 2000 pro dekodér nějaké licencované IP. To by pak mělo být dostupné i dalším výrobcům, čímž by se otevírala cesta k jeho integrování i v jiných čipech. Ovšem jeho využití bude stát nějaké peníze a také tranzistory a plochu v čipu, takže se hardwarová podpora nových formátů nemusí objevit automaticky.
Zdroj: MediaTek, via: techPowerUp