Nejsem vůbec nadšený z přiliš rychlé evoluce kodeků, považuji to za kontraproduktivní. Problém je s dnes už "zastaralým" MPEG2, ve kterém má ovšem spousta lidí ponahrávaná domácí videa na DVD. Za pár let hrozí, že se takto dropne podpora h.264 nebo h.265. U filmů to až tak nevadí, ale u archivních materiálů, které nemají jiný zdroj/zálohu je to poměrně problém.
Ano, VLC to řeší... ale vysvětlujte počítačovému analfabetovi, že to video, co mu na minulém PC s Win7 chodilo na kliknutí a nemusel nic dělat, teď musí buď převést na jiný formát, nebo si hledat přehrávač.
Můžete prosím uvést zdroj infomace o implementaci H.266(VVC) v M1? Děkuji, mě se to nalézt nepodařilo.
Ve specifikacích to nezmiňují.
https://support.apple.com/kb/SP854?viewlocale=en_US&locale=cs_CZ
Bude to zniet kruto, ale ma smolu a bude sa musiet naucit ako to funguje. S kodekmi priamo v operacnom systeme je vecne problem, nikto nechce platit za licencie. Alebo pockat 20 rokov, nez vyprsia patenty. Kodeky sa moc nedropuju, stale byva aj podpora XviD a podobnych a o h264 by som sa rozhodne nebal.
Odstranění HW akcelerace starých formátů by neměl reálně být problém, protže se většinou dají snadno dekódovat softwarově a ty televize obvykle nějaký ten FFmpeg v sobě mají. Nepřehratelnost teda reálně nehrozí.
Jako je pravda, že je otrava, když to televize odmítne přehrát ve své výchozí aplikaci protože softwarová omezení, ale zase ten stav existuje permanentně. Stock apliakce vám odmítnou přehrát spoustu souborů, na které přitom teoreticky mají podporu - kolikrát třeba kvůli metafatům, nebo se na tom nelíbí kontejnér... nebo nejde dobře čeština v titulcích (s tím jsem měl problémy snad u posledních tří TV). Podle mě dřív nebo později stejně člověk to VLC nebo jiný alternativní přehrávač potřebuje.
Mame doma vsechno a funkcni. Tyhle analogove stroje se totiz konstruovaly na neomezenou zivotnost, tedy bez kurvitek... Gramodesky uz dokazaly prezit spoustu digitalnich medii a formatu :)
Analogovy zaznam je z podstaty veci totiz z principu veci jediny schopny prezit veky vsech prumyslovych revoluci. Desku si poslechnete i za 1000 let a bude vam k tomu stacit primitivni jehla a membrana. Papir drzi tisice let, obrazy na skale desetitisice.
Promítačku mám doma, stále funguje, a 40 let staré filmy neztratily prakticky nic na kvalitě... jen jsem musel lepit jeden přetržený, btw pomocí meopťácké sady na lepení filmů z roku 1978. ????
Naopak DVD už nepřehraju nikde kromě svého PC (a to ještě s 3rd party přehrávačem). Kdybych neměl původní záznam, tak je to dost špatný.
Tomu se ovšem říká digitální demence. Data, která bez "dekodéru" (HW i SW) nejsou daty, jsou dlouhodobě k ničemu. Patenty a licence mě opravdu nezajímají, proto nepovažuji formáty jimi zatížené za vhodné z hlediska jakéhokoli dlouhodobého archivování.
Třeba u PDF to šlo, je to otevřený formát, dokonce s archivním subformátem.
Ne tak docela, pro nás je to víceméně fuk, neb žijeme v zemi, kde neplatí sw patenty. v USA to fuk není, tam mají smůlu. Ale proto my máme původně francouzské VLC, původně maďarský Mplayer->MPV, ale když člověk nainstaluje třeba Fedoru, řeší problém s kodeky. To samý openSUSE, to samý Mageia, prostě všude se řeší, že na tyhle sw-patentovaný věci jsou separé repozitáře. Nejinak tomu bude i u x266, resp. jeho implementaci ve ffmpegu apod. MediaTek by imho taky neřešil licenci, kdyby nepotřeboval své čipy, resp. jeho zákazníci své telefony/TV/atd s MediaTekem uvnitř dodávat na trhy jako USA.
Jinak H.264 je v pohodě proto, že Cisco na své náklady vyřešilo jeho použití na internetu. U H.265 k tomu z logických důvodů (příliš mnoho patent poolů / trollů) nedošlo.
Otázkou je, zda se vůbec formát dočká významnějšího rozšíření. Pokud poskytovatelé obsahu usoudí, že poplatky jsou příliš vysoké (tak jako tomu je u HEVC versus H.264), budou primárně využívat (tam kde to kllient zvládne) bezplatnou alternativu např. VP9/AV1. Možná najde uplatnění u prémiového UHD/8K obsahu, kde typicky vyšší předplatné toto asi lépe pokrývá.
Například HW decodér v RTX3070M zvládne přehrávat cca 300fps u AV1 UHDp25(13Mbps), tj. skoro 14 UHD streamu.
Apple mám pocit nebyl v minulosti úplně nejrychlejší a nejagresivnější v nasazování nových formátů. Mám pocit, že HEVC měli iPhone relativně později (a ze začátku to snad bylo omezené, teď už nevím jestli na jejich analog "skype" nebo na použití v obrázcích HEIF/HEIC, ale akcelerace nebyla zpřístupněná v systému globálně). Měli holt strategii, že není spěch.
Ale je samozřejmě jasné, že strategie v předchozích letech nemusí platit v nadchzejících.
Licence hardwarového dekodéru umožňuje klidně ten kodek používat z browseru nebo video prohlížeče a ten program už pak nemusí licence řešit, ať už u nás, nebo v USA.
Z hlediska efektivity je asi stejně ideální, když se dekóduje tímhle HW dekodérem, i když teda osobně dost preferuju softwarové přehrávání, protože to mám z dob, kdy HW nebyl nebo měl bugy... (což asi tedy bude mít vždycky) no a pak samozřejmě proto, že si nechci kupovat novou grafiku, když se objeví nový kodek.
Kdyby prohlížeče používaly platformní podporu multimédií na PC (což myslím dělají na mobilech), tak není důvod, proč by třeba Firefox nemohl podporovat HEVC na spoustě novějších PC, které na to ty dekodéry mají. Je třeba nějak bránit možnému napadení té systémové vrstvy útočnými soubory, logicky, což je asi jediný technický argument proti. Ale v mobilech se HW dekodéry v systému používají... třeba ten Firefox se zpřístupnění HEVC brání čistě z ideologických důvodů.
Obecně bych to řekl tak, že ty licencenční důvody jsou sice určitá překážka, nebo bych řekl spíš komplikace, ale určitě ne taková dramatická sekera, jak to ideologičtí promotéři royalty-free formátů malovali. Viz to Cisco, VLC nebo MPlayer/LAV filters/MPC a tak dále. To je pořád strašení, jak ty licenční poplatky zabijou video, ale v praxi se vůbec nic neděje.
IMHO těch už asi 15 let, kdy video kompresi ovládají tyhle ideologické války a pomalu démonizace MPEGu, poškodilo tu reálnou technologickou rovinu vývoje videa.
Otázkou je, nakolik limitovaný progres open-source řešení v této oblasti nebyl dán právě pohybem v patentovém minovém poli. Jedna věc je navrhnout řešení z čisté vody a druhá vyvinout řešení, které nebude snadnou obětí patentových nároků. Pokud pool zahrnuje několik tisíc rozličných patentů desítek držitelů asi není při návrhu problém šlápnout na minu.
Ještě teda se k tomu ale musí říct jedna věc.
To, jak rychle bylo nasazené HEVC, nemusí v tomhle případě úplně mluvit jenom o ochotě jít do nového standardu rychle čistě z technologických hledisek.
U HEVC byla nejistota v tom, jaké bude licencování, jestli někteří hráči najednou nepřijdou s novými (vysokými) požadavky a tak. Takže výrobci OS nebo telefonů/atd asi hlavně hleděli, nebo naopak nehleděli na možná finanční rizika a to bylo nejspíš důležitější než technické věci.
Jasně, ono to rozhodně není jednostranný, ale internetoví laici jsou myslím příliš jednostranně (nekriticky) na straně těch free řešení.
Ta situace se dost měnila a někdy byla dost paradoxní, protože v době, kdy žádná konkurence nebyla (H.264) a free/open hnutí jenom dělalo ramena, ale bylo technologicky beznadějně pozadu (Xiph/Theora uměla dělat marketingová dema, ale reálně hrozně málo vývoje a technologicky pravěk) - tak zrovna v těchhle letech byly licenční podmínky za H.264 velmi levné, velmi snadné (jediný patent pool), přesto bylo spoustu křiku a FUDu.
Paradoxně se situace dost zhoršila (tři patent pooly) u HEVC, ted až tehdy, kdy už tu ta konkurence byla (VP9 od roku ~2014). Pravda, zase před H.264 v době MPEG2 byly podmínky taky horší, licence byla dražší asi kvůli úspěchu DVD. Vlastníci těch IP udělali chybu, že místo aby nechali licencování jako u H.264, se rozhádali, chtěli o dost víc...
Teď je zase takový paradox, že se sice dost protlačily ty free formáty, ale upadl vývoj open source enkodérů. Zatímco v době "proprietárního" fuj H.264 mohly webové služby používat open source x264 zadarmo a měly tím technologicky to nejlepší (což pomáhalo malým hráčům, službám zadarmo, startupům), s příchodem toho VP9 a AV1 nějak open source komunita už nebyla schopná vygenerovat fakt dobré enkodéry a zase to vypadá, že nastává čas, kdy jsou nejkvalitnější uzavřené komerční enkodéry stojící těžké peníze, protože prodávají streamovacím a VoD firmám (pro nadšence ani vůbec nejsou dostupné). Takže free formát možná vyhrál, open source zase oslabil a malá firma bez peněz na komerční SW je zase v nevýhodě.
I když u téhle poslední věci těžko říct, jestli to není spíš shoda okolností nebo z jiných důvodů, vůbec to nemusí být tím, že se tak dlouho kladl důraz na ideologii místo na technologii (i když já jak jsem zaujatý, k tomu asi mám trošku takovou zlomyslnou tendenci to tak vidět).
Je možné, že se pletu, teď mi z WP vychází, že hardwarový dekodér HEVC měli prvně v čipu A9 (podzim 2015?). Ale nebylo to tak, že ta podpora dlouho nebyla používaná mimo facetime (jejich videokonference) a obecná podpora byla zpřístupněná v iOS/macOS o dost později? Já si to pamatoval, že to hned nebylo k dispozici.
(Edit: teď mi internet říká, že je to tak, obecná podpora HEVC v iOS/MacOS přišla až v roce 2017.)
Ale je pravda, že hardwarová podpora zpoždění neměla, když na to teď koukám. Qualcomm třeba měl v SoC (Snapdragon 820) HEVC taky v roce 2015, Nvidia v GPU začátkem roku 2015 (GeForce GTX 960), AMD snad v iGPU některých procesorů pro notebooky taky v roce 2015. Pak je samozřejmě otázka, za jak dlouho du podporu může využít software.
Ten Google to na Androidu blokoval ve stock systému asi proto, že tlačili vlastní VP9. Ale myslím, že přidané aplikace buď nainstalované uživatelem typu VLC nebo přidané výrobcem telefonu tu podporu využívat mohly?
Na těch Windows je to jinak.
1) Hardwarové dekodéry v těch GeForce/procesorech normálně mohly využívat aplikace přes DXVA hodně záhy, nebyl třeba dekodér od Microsoftu, o kterém mluvíte. Tohle bylo dostupné myslím hned v tom roce 2015 a hybridní dekodéry které akcelerovaly HEVC částečně nebo používaly GPGPU, byly tuším už v roce 2014, taky přes DXVA.
Tím, jak Windows fungují víc modulárně, tak stačí, když je ze strany operačního systému vytvořené potřebné rozhraní (DXVA v DirectShow). Už v roce 2015 se dalo třeba pomocí těch hardwarových dekodérů v GeForckách přehrávat HEVC video v Media Playeru Classic (kdy to zprovoznilo VLC nebo MPlayer/ffmpeg, to nevím).
2) Ten dekodér od Microsoftu, o kterém mluvíte, je jenom jedna z možných implementací. On je pokud vím na bázi Media Foundation, takže ho stejně nemohly použít programy běžící nad DirectShow. BTW pokud má zařízení hardwarový enkodér, tak ten dekodér od MS (resp. spíš rozhraní, kteér zpřístupňuje ten HW dekodér v procesoru/GPU) je nebo byl dál zadarmo, akorát to byla jiná položka v MS Store, trochu bordel.
Našel jsem v archivu HD vlákna z 14. ledna 2014 na EHW foru debatu s L.V. z dob, kdy se HEVC pouze diskutoval v rámci "anarchistických kroužků". ;-) Mezi první ARM SoC patřil asi RK3288 (vyšel v 8/2014), měl podporovat i decoding HEVC 4K/10-bit.
GTX960 vyšla snad někdy v lednu 2015 a již začátkem února 2015 jsme měli funčnost (v kombinaci se zmíněným MPC) ve vlákně potvrzenou. S tehdejším komentářem "Při 4K(3840x2160) HEVC 20Mbps se GTX960 nenudí, Ath II X4 610e@3,0GHz naštěstí ano."
http://www.monitos.cz/tmp/GTX960_HEVC_4K_20Mbps.png