Licence hardwarového dekodéru umožňuje klidně ten kodek používat z browseru nebo video prohlížeče a ten program už pak nemusí licence řešit, ať už u nás, nebo v USA.
Z hlediska efektivity je asi stejně ideální, když se dekóduje tímhle HW dekodérem, i když teda osobně dost preferuju softwarové přehrávání, protože to mám z dob, kdy HW nebyl nebo měl bugy... (což asi tedy bude mít vždycky) no a pak samozřejmě proto, že si nechci kupovat novou grafiku, když se objeví nový kodek.
Kdyby prohlížeče používaly platformní podporu multimédií na PC (což myslím dělají na mobilech), tak není důvod, proč by třeba Firefox nemohl podporovat HEVC na spoustě novějších PC, které na to ty dekodéry mají. Je třeba nějak bránit možnému napadení té systémové vrstvy útočnými soubory, logicky, což je asi jediný technický argument proti. Ale v mobilech se HW dekodéry v systému používají... třeba ten Firefox se zpřístupnění HEVC brání čistě z ideologických důvodů.
Obecně bych to řekl tak, že ty licencenční důvody jsou sice určitá překážka, nebo bych řekl spíš komplikace, ale určitě ne taková dramatická sekera, jak to ideologičtí promotéři royalty-free formátů malovali. Viz to Cisco, VLC nebo MPlayer/LAV filters/MPC a tak dále. To je pořád strašení, jak ty licenční poplatky zabijou video, ale v praxi se vůbec nic neděje.
IMHO těch už asi 15 let, kdy video kompresi ovládají tyhle ideologické války a pomalu démonizace MPEGu, poškodilo tu reálnou technologickou rovinu vývoje videa.