Jsem zvědavý na ten AVX-512, byl by to docela gól, kdyby to bylo AMD, které by širokou podporou tohoto setu zajistilo jeho akceptaci a využitelnost (za předpokladu, že to nebude taková výkonová a teplotní tragédie jako u Intelu). Zároveň je to zcela protichůdný tah vůčí Alděru - bude to velmi zajímavé sledovat, jak se tahle kauzička bude vyvíjet.
Integrace flashování BIOSu do CPU je skvělá zpráva pro spoustu homebuilderů, ale myslím že taky pro výrobce desek. Ubude spousta práce a námahy, rovněž by měly skončit reklamace vadně flashnutých desek. Dřív šlo flash čip vytáhnout a naprgat v programátoru když se něco nepovedlo, dnes už je vše napevno v SMT (a často je balíček i zašifrovaný), emergency reflash poskytovaný kódem BIOSu ne vždy funguje a fyzický emergency flasher mají až dražší desky.
těch změn by tam mělo být mnohem více než naznačují ony zcizené slajdy....
jen připomínam: "Zen 4 Genoa engineering sample reportedly performed 29% faster than an existing Zen 3 CPUs at the same clock speeds and core counts"
ale lepší je se držet při zemi a nechat se příjemně překvapit než zažít po velkém hype studenou sprchu .-)
"pravděpodobně bude mít výhodu vyšších frekvencí a možná by tedy mohl mít i vyšší IPC než Zen 4."
Možná to celou dobu špatně chápu, ale není náhodou IPC na taktu v podstatě nezávislé? Pak by implikace "vyšší frekvence" = "vyšší IPC" samozřejmě neplatila.
EDIT: A ještě se samozřejmě nabízí další možnost, že mám problém s chápaním psaného textu.
Ajajáj chlapci, to vážne má nový Ryzen potenciál +30% výkonu ?
Ak by sa to potvrdilo v reále, potom má Intel vážny problém...
Intel sice nasadí proti novému 16 jadrovému Ryzenu 24 jadrový
Raptor Lake, ale ten bude mať len 8 plnotučných jadier
a 16 krpatých...to by na AMD výkonom nestačilo a spotrebou
ani nehovoriac...
To jsem nějak nepochopil u MB od ASRocku, které mají sice BIOS Flashback (schopnost flashovat BIOS bez CPU), ale pro použití Ryzen 5xx0 zmiňují potřebu předem upgradovat BIOS pomocí CPU Matisse.
https://www.asrock.com/mb/AMD/X570%20Taichi/index.asp#BIOS
„Zen 4 Genoa engineering sample reportedly performed 29% faster than an existing Zen 3 CPUs at the same clock speeds and core counts“
No aby to ale nebyl případ, jako když se o Zenu 3 psalo, že prý má o 50 % vyšší FPU výkon.
A i kdyby to bylo reálné, může to být ustřelující výjimka a průměr být třeba 10 %... V těch subsetech SPEC/PCMarku/SysMarku a Geekbench co publikoval Intel, taky byly 2 nebo 3 případy, kdy mělo Golden Cove +60 % výkonu při stejném taktu proti Rocket Lake a Intel uvádí průměrné zlepšení +19 %.
V tomhle případě si myslím, že není na místě pochybovat.
Ono AMD nesdílí přímo samotné informace o architektuře, to skutečně tají. Ale holt některé ty věci se otisknou do údajů, které jsou v dokumentech, které se z nějakého důvodu už s výrobci desek nebo serverů sdílí. Třeba informace o IO a podobných důležitých věcech, které jsou relevantní.
V tomhle případě to vypadá, že ty věci jako náznaky počtu ALU a velikosti cache vyplynuly z dokumentace performance counterů určených pro profilování kódu. Nevím, jestli tyhle informace výrobci serverů nebo desek opravdu potřebují tak kriticky rok předem, ale je prostě možné, že v tomhle druhu dokumentace jednoduše jenom není až tak silná kontrola, jako by byla u nějaké explicitní prezentace architektonických detailů. Ale ve výsledku mi přijde celkem pochopitelné, že se něco oklikou a nepřímo do těch dokumentů dostalo. Zase kdyby AMD tajilo úplně všechno důsledně, tak v nějakém momentě to začne tvořit problémy, protože se desky, platformy a software nebudou moct pořádně předem připravit na uvedení.
A schválně ten leak určitě není, myslíte si, že by Gigabyte mělo radost, že je vydírají hackeři a ukradli spoustu dat pod NDA?
Zatím toho nevíme docela hodně a spíše se to podobá spekulacím a neúplným informacím. Upínat se jen na 6xALU je takové, jak to říct, "Jablečné myšlení." :-D Je to jen jeden z mnoha způsobů/parametrů jak navyšovat IPC a celkový výkon. Stejně tak big.little, i když pokud MS do Win11 přidá podporu advanced schedulingu, stálo by za to tuto možnost prozkoumat. Stále si ale stojím za tím, že tento koncept je spíše řešením jiných obtíží a přiznáním, že jinak to už nejde/neumí.
To nedává smysl. Není důvod proč by nepravdivé informace v AMD vypouštěli přes svého zákazníka. To by si u AMD nadělali do vlastního hnízda a naštvali toho zákazníka. Zákazník by pak byl oním pověstným užitečným blbcem.
Spíše to je řízený unik informací které najednou AMD chce publikovat ale nechce se k nim zatím moc znát. Je to takové to sdělení pro zákazníky nekupujte Intel protože bude od AMD „Zen 4 Genoa engineering sample reportedly performed 29% faster than an existing Zen 3 CPUs at the same clock speeds and core counts“.
Jo, to jsem tam napsal blbě, moje chyba.
Ale jen tak na okraj mimo kontext: ono to IPC na taktu trošku závisí (nebo někdy může záviset). Když třeba 5GHz CPU jede na svém maximálním taktu, tak při vydělením frekvencí můžete získát trošku nižší hodnotu IPC, než když ho přeměříte zamknuté na nízký takt a vydělíte tím taktem.
Vliv výkonu pamětí který je v obou případech konstantní, ale u jádra CPU na 5 GHz je jakákoli limitace pamětí víc cítit, než když běží jenom na 3 GHz, takže v prvním případě vyjde výkon na 1 MHz o trochu nižší, než v druhém. Zrovna včera jsem to viděl zachycené tady v tomhle článku: https://chipsandcheese.com/2021/08/05/neoverse-n1-vs-zen-2-arm-in-practice/
Je to z části i problém měření, kde nedokážeme odizolovat "výkon CPU" od vlivu výkonu pamětí.
tak když oba výrobci CPU uvádějí údaj IPC, tak je vždy nějakým aritmetickým průměrem z x různých benchmarků a programů nikdy ne z jednoho izolovaného benchmarku.
Když se mluví pouze obecně o výkonu, což bývá obsahem marketingových prezentací, tak to může znamenat klidně jen nějaký cherry-picked scénář
tak IPC Alder Lake je dané a to je těch 19% , u Zenu 3 to bylo v průměru také 19%. Zatím není důvod domnívat se, že by Zen 4 měl výrazně horší IPC než Zen 3, posun ve výrobním procesu ze 7nm na 5nm také dává prostor pro vyšší frekvence, takže zatím nevidím reálný důvod pro skepsi ohledně srovnání s AL.
Já bych to popsal jako ne zcela ověřené a potvrzené informace. Jak jsem už psal výše, část z nich je důvěryhodná (ty co se zabývají fyzickými vlastnostmi), protože se dá čekat, že AIB vendoři už chystají desky. Zbytek beru s velkou rezervou, může, ale taky nemusí to být pravda, nebo se jedná o pravdu necelou. To se uvidí, až ten procesor bude skutečně uveden.
Netvrdím, že to je tak, ale IMHO je nesmysl, aby měl GB (nebo kdokoli jiný z výrobců desek) detailní informace o vnitřní architektuře CPU, které navíc přijdou až za hodně dlouhou dobu. Jednak tyto informace vůbec nepotřebují, a za druhé proč by AMD vypouštěla ty nejkritičtější a nejtajnější informace mimo vlastní firmu? Vždyť znalost takových informací je pro konkurenci skvělá příležitost jak upravit svůj vlastní marketing a dopředu odhadnout konkurenční potenciál budoucích produktů.
Navíc způsob hackerského leaku... to samo už je hodně přitažené za vlasy. Daleko větší smysl mi dává to záměrné mlžení AMD, které umožní AIB chystat desky, ale neodhalí nic z podstatných vlastností produktu. Navíc tohle už AMD několikrát udělalo, že schválně pustili cíleně nepravdivé informace a čekali, kdo co leakne.
Jenže těch 29 % není údaj od výrobce CPU, ale tuším odtuď: https://chipsandcheese.com/2021/02/05/amds-past-and-future-cpus/
Rozhodně se to nedá brát jako něco definitivního.
Navíc je to měřené na server CPU, takže asi přese mnoho jader, třeba až 64.
A takový multithread výkon může být mnohem víc ovlivněný třeba propustností pamětí (DDR5 u Zenu 4!) nebo nějakou změnou v interconnectu nebo cache.
Takže +29 % vůbec nemusí být IPC, ale může to být lepší MT škálování a IPC, které by člověk naměřil v jednom vlákně, může být mnohem méně zlepšené.
Jinak se tam v tom článku taky tvrdí, že hodně velká navýšení IPC má mít až Zen 5 potom. Zatím asi brzo nějak jó moc věřit té škále, co se tam uvádí, ale je tuším oficiálně potvrzené, že Zen 3 byl velká inovace architektury nebo dokonce přebudování od základu, a další taková by měl být Zen 5.
Je logické, aby tyhle větší updaty měly vyšší nárůsty IPC než ty architektury mezi tím (Zen 2 a Zen 4), které jsou evolucí těch lichých generací.
Jako samozřejmě tomu fandím, takže budu rád, když se to u Zenu 4 nepotvrdí a bude to výjimka, ale IMHO je lepší krotit očekávání...
Ano přesně tak a leak (únik) znamená že unikla informace která byla utajovaná. Kdyby to byl nějaký podvrh tak by se ho někdo snažil zveřejnit a nebyl by to únik ale záměrné publikování. Tím je řečeno hodně.
Technickou část toho jak na tom budou procesory si netroufám hodnotit. Na to nemám.
Ano z logiky věci je zbytečné aby měli výrobci desek takové informace. Stačí jenom znát prostý interface. O tom jaké informace a komu se dají rozhodují ale kravaťáci a ti si to zase tolik neuvědomují. Oni budují vztahy a v tomto případě jeden dá někomu něco co nepotřebuje. Ten to přijme protože si myslí jak mu to pomohlo a oba dva mají dobrý pocit, že spolu vzájemně spolupracují. Promiňte ale těch pár vět bych rozhodně nenazval "ty nejkritičtější a nejtajnější informace" ale pár slajdů marketingové presentace.
Jak jsem již psal tohle mi sedí na to sdělení typu "nekupujte Intel protože AMD bude o dost lepší počkejte si". Navíc i tohle může být (jak píšete) záměrné mlžení od AMD. Mohou schválně vypustit informaci s nižším výkonem. Aby uchlácholili konkurenci a výsledek u finální verze může být o hodně vyšší. Samozřejmě jsou to jenom naše spekulace a nemusí mít nikdo z nás pravdu. Tu bychom znali jedině kdybychom pracovali na onom inženýrském vzorku. Finální výrobek se kterým se lidé budou setkávat je řece jenom něco jiného.
Že si RDNA2 za normální peníze koupíš tak v roce 2023. Teď platíš scalping ceny úplně všude včetně tradičních prodejců. Na co je výkon, když tě za jeho nákup ojebou jak malýho kluka. Teď to sice kluci tahaj z Německa, ale i tam přeplácíš, naštěstí ne tolik jako tady v Banánistánu.
Baví mě, jak výrobci dál prodávají karty bez LHR, protože chápou, že mineři jim nasypou víc peněz na hráči. A to je na tom ta největší komedie.