V noteboocích se za poslední dekádu rozmáhají nevyměnitelné paměti, ale v posledních dvou letech se nenápadně objevilo překvapení v podobě modulů CAMM2, které jdou opačnou cestou a poprvé umožňují vyměnitelné a upgradovatelné paměti mobilního typu, například LPDDR5X. Tato technologie, zdá se, proráží, na CES 2024 teď byly ukázány první na trhu dostupné moduly tohoto typu značky Micron a Crucial (který pod Micron patří).
Micron představil moduly v provedení AMM2, respektive LPCAMM2 využívající paměti LPDDR5X, které můžete vidět na snímku. Firma podotýká, že je to vlastně největší změna ve formátu RAM pro osobní počítače od chvíle, kdy se v noteboocích objevily SO-DIMMy. Asi by se dalo namítat, že (pevná) integrace pamětí LPDDR na mobilní SoC stylem package-on-package nebo na substrát výkonnějších procesorů (Apple, výhledově Intel) je minimálně stejně podstatná změna, to ale není formát vyměnitelný a upgradovatelný. A je třeba uznat, že úsporné paměti typu LPDDR byly doteď striktně podmíněné pevným připájením na PCB. Možnost používat je díky CAMM2/LPCAMM2 modulárně je docela radikální obrat v upgradovatelnosti a opravitelnosti notebooků.
Více: Nový typ paměťových modulů standardizován: CAMM2 umožní vyměnitelné paměti LPDDR5X
Tyto moduly byly prezentovány pod značkou Micronu, který přímo prodává paměti na OEM trhu velkým výrobcům notebooků. Micron však potvrdil dostupnost těchto pamětí i od Crucialu, což je naopak značka firmy Micron zaměřená čistě na tzv. retailový trh, tedy prodej samostatných komponent běžným lidem, kteří si například chtějí upgradovat notebook.
Jak si všiml TechPowerUp, stejný design modulu už reprezentace Crucialu ukazuje. Od Crucialu se tedy budou dát koupit a budete si moci notebook využívající tuto technologii koupit s nižší konfigurací paměti a klidně až později dokoupit upgrade od Crucialu, pravděpodobně za lepší cenu, než kolik vám bude účtovat výrobce notebooku.
Parametry co do rychlosti zatím Micron neuvádí. Teoreticky má být možné v tomto formátu vyrábět moduly s efektivní rychlostí až 9600 MHz, ale počáteční rychlosti budou určitě nižší. Prozrazeny ale byly kapacity, Micron (a Crucial) budou nabízet moduly s kapacitami od 16 po 64 GB.
LPCAMM2 má datovou šířku 128 bitů a zastoupí tak oba dva moduly SO-DIMM pro dvoukanálové zapojení. Výhoda použití pamětí LPDDR je, že lze dosáhnout mnohem nižší pohotovostní spotřeby, podle Micronu až o 80 % proti DDR5 (v nečinnosti, nízké zátěži a během spánku). V noteboocích, které doteď používaly paměti DDR4 a DDR5 v modulech, tedy LPCAMM2 s LPDDR5X může výrazně zlepšit výdrž na baterii. Moduly jsou na druhou stranu menší a mechanicky jednodušší než SO-DIMMy. Pro výrobce notebooku bude tedy nyní menší problém a oběť na desku možnost uživatelského upgradu paměti vměstnat.
Micron uvádí, že už jsou k dispozici vzorky těchto pamětí, zatímco sériová výroba (a komerční dostupnost) odstartuje v první polovině letošního roku. I ony moduly volně prodávané pro upgrade a výměny pod značkou Crucial přijdou na trh ještě během první poloviny roku 2024 – toto tisková zpráva Micronu výslovně potvrzuje.