Hlavní navigace

První recenze monitoru HP ZR2440w

25. 11. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Stejně jako u Samsungu S24A850DW se stejným rozlišením, ale matricí S-PLS, i v případě HP ZR2440w má první recenzi na svědomí uživatel, nikoli žádný velký server. TFTcentral sice anoncuje brzké vydání právě recenze HP ZR2440w, ale to při nově zavedeném systému placených článků asi nebude pro hodně z vás to pravé ořechové. Naštěstí se našel člověk na německém fóru Hardwareluxx.de vystupující pod přezdívkou Shoggy a recenzi monitoru opravdu velice pěkně zpracoval. Nevládnete-li zrovna němčinou a jste zmateni z toho, co občas vytvoří automatický překladač, pokusím se vám zase nabídnout krátký výtah v češtině.

ZR2440w

Shoggy uvádí, že od dubna roku 2006 používal 19" S-PVA Eizo S1910 a nyní vybíral nový monitor s úhlopříčkou 24". Po vyzkoušení a následném vrácení blíže neurčeného 24" S-PVA Eizo (nejspíše S2433W ze stejné "Business" řady) padla volba na mainstreamovou novinku od HP. ZR2440w má na 24" rozlišení WUXGA (1920 × 1200 px) a tedy poměr stran 16:10. Panel od LG Display je stejný jako v případě Dell U2412M, takže e-IPS s podsvícením W-LED a snahou pokrýt standardní gamut. K zobrazení více jak 16 milionů barev používá panel FRC, nativně je 6bitový. Na celé minirecenzi je pěkné také to, že Shoggy měřil stejnou kolorimetrickou sondou, jakou jsme obohatili náš testlab nedávno i my – i1 Display Pro (v OEM označována také jako i1 Display 3 Pro nebo C6).

Pokud znáte monitory HP z řady Performance, bude vám design povědomý. Podobnost se ZR24w je veliká, náhrada CCFL za LED umožnila jen o dost menší hloubku. Takovou legráckou, ktekrá potěší adminy ve velkých firmách je umístění údajů o monitoru včetně sériového čísla na výsuvný štítek za boční konektory USB. Pokud bás bude štvát, že i kvůli změně jasu musíte nejdříve do hlavního menu, pak vybrat Brightness a pak pomocí +/- měnit, můžete využít prográmek od HP: Display Assistant. Ten přes rozhraní DDC komunikuje s monitorem a jeho možnosti vidíte na obrázcích v uživatelské recenzi také.

HP se za použitý panel nestydí, takže pokud vyvoláte servisní menu (při zapnutí monitoru držte tlačítko pro vstup do hlavní nabídky OSD), uvidíte kromě hodin zapnutí také potvrzení, že jde o LGD-ML240WU8 a jako scaler je použit MST6882DL.

Prvním provedeným testem byla rovnoměrnost podsvícení. Ta je bohužel měřena jen při maximálním jasu, přičemž jen málo z vás bude asi v interiéru mít jas bílé kolem 300 cd/m2. Podsvit se podařilo hůře rozptýlit na pravé straně, kde je jas bílé oproti středu asi o 15 % nižší. V průměru je odchylka pod 10 %, rovnoměrnost odpovídá dnešnímu šedému průměru. Pokud vás zajímá prosvítání podsvícení, uživatel jej vyfotil také. Jelikož fotil zřejmě při dost vysokém jasu nebo s dlouhou expoziční dobou, řekl bych, že něco poznáte až z posledního snímku označeného metrovou vzdáleností. Mírné prosvítání lze vidět vpravo nahoře, dále potom zleva. Nejspíše nejde o nic hrůzostrašného, co by vás permanentě rušilo.

První graf v recenzi patří regulaci jasu. Ta je možná v rozsahu od 34 do 328 cd/m2. To je proti ZR24w velký pokrok směrem k ergonomickému použití v přítmí či v noci. Předchozí IPS s podsvícením CCFL bylo možné regulovat typicky zhruba od 100 cd/m2 nahoru. S LED se také rapidně zlepšil jas naměřený na černé, 0,03 cd/m2 u min. jasu patřil dříve jen k matrici VA, cca 0,10 cd/m2 při 120 cd/m2 je taktéž výborná hodnota. Kontrast se tak dle měření sondy i1 Display Pro drží nad 1200:1.

Odezvu HP u monitorů Performance už delší dobu zvládá velmi dobře a jak se zdá, výjimkou nebude ani ZR2440w. Na fotkách z PixPerAn je vidět, že zapnutá OverDrive pomůže opravdu hodně. Při praktické testu v Battlefield 3 nepozoroval autor recenze žádné negativní efekty způsobené OD, jenže ani rozdíl v odezvě mezi zapnutou a vypnutou. Pozorovací úhly jsou dobré. To ale není u IPS překvapení a rozdíl mezi různými panely je malý.

Hodně zajímavá je mapa průměrné odchylky (dE) z devíti odstínů šedé a patnácti barev (začíná jako D-), odchylky od bílé (D65, 6500K, v mapě označeno jako W-) a maximální odchylky barev a šedé. To vše změřeno na celkem 35 místech displeje. V tomto testu dopadl ZR2440w výborně, také gama se v rozsahu šedé od 20 do 80 % drží kolem optimálních 2,2. Zajímá-li vás barevná odchylka detailněji, report najdete zde. Další zjištění autor shrnul takto:

bitcoin_skoleni

  • monitor je absolutně bezhlučný bez ohledu na úroveň jasu
  • i při delším provozu je monitory max. tak vlažný (zahřívání není s podsvitem LED problém)
  • slušná interpolace nenativnách rozlišení
  • monitor zobrazí signály 1080p24/25/29,97!

Celkově je autor s upgradem monitoru na ZR2440w spokojen, za negativa považuje hlavně regulaci jasu PWM (na frekvenci, která může některým lidem vadit) nebo kostrbatý přístup k některým položkám v OSD. Pochvaluje naopak barevné podání a vysoký kontrast. V ČR je HP ZR2440w dostupný zhruba od 9000 Kč, tedy za podobnou cenu, za kterou se většinu doby prodával i ZR24w. Oproti Dell U2412M se jedná o příplatek zhruba 2000 Kč a něco.

Zdroj: Fórum Hardwareluxx.de