Radeon HD 8790 bude založen na v pořadí čtvrtém čipu odvozeném od nové architektury GCN. Ten má 384 stream procesorů a bude se nacházet také v kartách řad HD 8500M a 8600M. V modelu HD 8790M je GPU taktováno na 850 MHz, ovšem GPU Boost dokáže frekvenci zvýšit až na 900 MHz. Paměť otestované varianty byla typu GDDR5, připojená 128bitovou sběrnicí. Frekvence paměti pak činila 4 GHz efektivně.
Mimochodem, čipu s 384 stream procesory přísluší kódové označení Mars, zatímco jméno Venus patří zřejmě dospělejšímu čipu pro karty HD 8800M (který ale možná bude identický s Cape Verde). Dle Tom's Hardware údajně menší čip přišel o podporu hardwarového kódování videa (obvod VCE), zatímco Venus ji mít bude. Osobně bych to nepovažoval za problém, neboť hardwarové kódování není příliš kvalitní a navíc potřebujete speciální software s explicitní podporou VCE. Uvidíme ale, zda z nejlevnějších karet AMD neodstranilo i nějaké další funkce.
Celý předběžný test Radeonu HD 8790M na Tom's Hardware si můžete přečíst zde. Několik namátkových výsledků (pro názornost jak s nízkými, tak s vysokými nastaveními) pak vidíte na obrázcích.
Je třeba předem upozornit na to, že karty byly otestovány v desktopové sestavě, navíc živené svižným čtyřjádrem Core i5-2500K. Testovací hardware také zřejmě nepředstavoval sériové modely; lišil přinejmenším použitým chlazením. To samozřejmě bude v skutečných noteboocích jiné; obecně bude muset být o dost kompaktnější.
K spotřebě a potažmo výhřevnosti čipu čísla k dispozici nejsou, AMD však oficiálně potvrdilo, že karty řady HD 8700M budou použitelné i v počítačích, dimenzovaných na model HD 7670M. Tato karta s čipem Turks by přitom měla mít TDP 20–25 W. Jak si ale novinka povede co se týče výdrže na baterii, se ukáže skutečně až u finálních notebooků, tuto grafiku používajících.
Zdroj: Tom's Hardware