Salvadorská republika je malá země ve střední Americe, rozlohou asi jako Slovinsko. Nedávno její prezident oznámil plány na přijetí Bitcoinu a nyní jej pomocí čisté energie ze sopek hodlá i těžit. To sice není nic úplně nového, takto se těží Bitcoin třeba i na Islandu, ale ve spojení s akceptováním měny se Salvador dostává do podobné pozice, ve které byly země v době, když ve větší míře těžily zlato (a platilo se jím).
Přijetí měny oznámil přímo prezident Nayib Bukele (Salvador je prezidentská republika). Pro bylo 62 zákonodárců a 19 jich hlasovalo proti. Teď je čekají ještě jednání z Mezinárodním měnovým fondem, zákon vstoupí v platnost za tři měsíce. Cena Bitcoinu po oznámení vzrostla o 13 %.
Nová legislativa Salvadoru mimo jiné znamená, že Bitcoin budou muset přijímat i místní obchodníci, když si u nich koupíte třeba banány. Ale také jej půjde využívat třeba při placení daní. Transakce přes Bitcoin nebudou navíc podléhat dani z kapitálových výnosů.
Země se hodlá vypořádat i s vysokou mírou volatility (velmi proměnlivým kurzem) pomocí založeného Trustu v rozvojové bance Salvadoru. Banka by měla zmírnit rizika spojená s kolísání kurzu tím, že pomůže obchodníkům s převodem zase na dolar v reálném čase – pokud budou chtít. Na účtě pro tento účel má již nachystáno 150 milionů dolarů.
Země bude Bitcoiny těžit pomocí sopek
A teď se navíc objevují plány na těžbu Bitcoinu pomocí geotermální energie. V současnosti produkují významnou část (asi 64 %) salvadorské elektřiny vodní přehrady, ale v zemi je přes 20 sopek a dvě byly nedávno aktivní. Salvador leží v blízkosti tzv. Ohnivého kruhu, který je známý zvýšenou vulkanickou činností (i zemětřesením). V minulosti místní sopky zničily mayská města, současné hlavní město bylo během staletí také několikrát téměř zničeno a velké škody utrpělo relativně nedávno, naposledy v roce 1986.
Tip: Čína je velký bitcoinový důl. Teď chce ve své provincii zakázat těžbu kvůli ekologii
Těžba Bitcoinu je jinak velmi neekologická a například Tesla kvůli tomu pozastavila příjem Bitcoinu. Podobnou cestu zkoušeli už dříve na Islandu, který má též hodně aktivních sopek. Svého času se tam díky takto získané elektřině těžilo až 8 % Bitcoinů. Tehdy se uvažovalo i o položení kabelu (podstatě takové prodlužky) vedoucího na britské ostrovy, který by levnou elektřinu dostal i do další země.
https://twitter.com/nayibbukele/status/1402714926800674827
Salvador v menší míře využívá geotermální energii již dnes a získává z ní asi 204 MW. Na starosti to má státní společnost LaGeo, která nedávno provedla další vrt, jež má sílu 95 MW. Celkový potenciál země je ale prý až 644 MW. V současnosti je hashrate Salvadoru pod rozlišovací schopností. Nejvíce na světě těží Čína, kde jde ale o velmi špinavou elektřinu. Island i s pomocí sopek je nyní pod 1 %.
zdroj: thinkgeoenergy.com, coinspeaker