"PLC NAND s větší kapacitou – za cenu horší výdrže a výkonu"
Osobně bych si raději připlatil za MLC než současné TLC, jenže už i ty MLC nejsou k dostání
a kdyby bylo i nějaké SSD s SLC tak tam bych klidně obětoval i dvojnásobek dnešních cen za TLC.
Výrobci paměti si asi neuvědomují že jsou lidé kteří mají rádi vysokou a stabilní rychlost zápisu při přepisu třeba přes polovinu SSD,
místo toho nám všem (i těm co to nechtějí) nas€rou lowendovou třídu QLC (dokonce PLC = rychlost průměrného HDD) a my to musíme řešit přes RAID s několika SSD v PCIe slotů kde nám to blokuje sloty pro grafiky.
https://www.asus.com/cz/Motherboards-Components/Motherboards/Accessories/HYPER-M-2-X16-GEN-4-CARD/
K čemu takové SSD s PLC vůbec je?? Životnost to bude mít mizernou, udržitelnost čitelných dát diskutabilní a rychlost zápisu horší než obyčejný plotnový HDD,
Ať dělám co dělám, vychází mi že je výhodnější si pořídit obyčejný plotnový HDD než SSD s PLC pamětí
Zachvilku začnou z trhu mizet i dnes nejpoužívanější TLC, PLC se stane mainstreamem, a lowend budou tvořit paměti s HLC/DLC paměti (8/10 bitů) s rychlosti zápisu rovnající se psaním bitů rukou na papír....
....Krásná budoucnost
Nepochopili ste zmenu paradigmy oznámenú napr v tom tweete. Výsledné SSD budú mať parametre ako 3dxpoint Optane.
Pretože použijú rovnaké triky ako Intel.
30+ modulov na jednom SSD = obrovský paralelný prístup.
50% overprovisioning zaručí vyššiu výdrž ako najlepšie Optane
Výkonný radič s veľkou DRAM cache, 30-50W TDP a viac.
Jsem si koupil od Kingstonu 80GB MLC nekdy cca 2011 na system a programy, zapsano ma hodne, dodneska drzi. TLC pouzivame v praci a protoze je tam vetsi prepis dat, odejde to do 3 let.
Doma teda na hry mam taky TLC, staci to, ale radeji bych MLC, kdyby to slo. Nicmene QLC a cokoli horsiho proste nikdy neakceptuju, to radsi klasicke HDD. Nakonec on ten 10.000 ot. Velociraptor pouzitelny byl taky.
Fakt by mě zajímalo, co s těma SSDčkama vyvádíte, že se tváříte (podle ankety i podle příspěvků), jak je QLC nepoužitelné. To máte jedno malé SSDčko, které honíte pořád dokola? Mimo nějakých malých starých mám v počítači dvě 1TB a jedno 2TB. Dvě z nich jsou QLC, jedno TLC. Největší opotřebení má systémový disk, který jsem za více než 2 roky přepsal už údajně 31x. Další disk jsem přepsal 15x a ten 2TB jen 4x. U všech je po těch cca 2 letech životnost nad 90 %.
A to jsou disky, co mám v počítači, tedy je celkem používám. Kdybych si kupoval SSDčko do NASu, bohatě by mi stačila garance 10 přepisů. Většinou tam data jen přihrávám a jednou za pár let to přeorganizuju proto, že mi už nestačí kapacita pro ten konkrétní účel, takže tam nahraju něco jiného a ta původní data dám na větší disk.
aktualne mam systemovy 256GB qlc od intelu (cca. rok a 4-5 mesiacov - este je v zaruke) a zostavaju mu 4% zivotnosti.
za mna po tejto skusenosti qlc ako systemovy nikdy viac. povodna zostava mala samsung 9xx tlc a predaval som ju po troch rokoch rovnako intenzivneho pouzivania s vyse 70% vydrzou. pokial viem, bezi dodnes.
Ježkovy voči: Zlatý Samsung 845 DC PRO z BAzoše před 5 lety.. Ten mě přežije.. Je to už penzista, ale na systém...to udejchá.
Když to čtu jak Vám to žere wear level..
https://www.servethehome.com/samsung-845dc-pro-400gb-quick-benchmarks/
Posledni konzumni MLC (2-bit/cell) je NVMe Samsung 970 Pro (max. 1TB), ktere je zatim bezne skladem. Je to PCIe 3.0 4x, takze stropem je cca 3,6GB/s:Read, 2,5GB/s:Write. Pricemz v oTRIMovanem stavu je schopeno tu rychlost zapisu SSD udrzet pres celou kapacitu (nema SLC--cache, data se zapisuji primo v MLC rezimu).
Udržitelnost čitělných dat má souvislost s SLC/MLC/TLC/QLC... jen částečnou - velký vliv má taky výrobní technologie (čím menší nm tím tenčí je izolační vrstva kolem paměťové buňky a tím rychleji z té buňky utíkají elektrony). S SLC/MLC je jeden problém - výrobci by možná i chtěli, ale je tu jeden problém - aby se udržela cena v rozumných relacích, tak musí být dosažené určité minimální objemy výroby a prodeje. Jak to pod ty minimální objemy klesne tak se do ceny začnou ve větší míže promítat fixní náklady a cena letí do nebes takže to pak nekupuje nikdo a výroba se ukončí.
Když v tom nasu budete mít Emby nebo Plex, nebo DVBmediaserver.. tak ty programy budou furt transkodovat streamy, podle toho z čeho se na to díváte.. kam to streamujete.. a to SSD hoří jak papír.. přeháním, ale .. nesmrtelné tedy opravdu nejsou.. MEdia faily mám někde, databázi jinde a hlavně na transkoding vyhražené SSD.
No pokud má ssd sloužit v pc na prohlížení webu.. tak asi nevadí.. jakmile tu elektroniku začnete používat intenzivně tak je to hned jinde.
Jsou situace, kdy pro dosazeni max. vykonu potrebujete prave tu rychlost trvalého zápisu (napr. export NLE v bezeztratovem formatu), některé QLC SSD udrží rychlost sustain write pod úrovní 100kB/s. https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/rJVbF7mbkoW3awfWyKp8Bo-650-80.png
Pro srovnani je to zhruba 80-100x mene nez dosahuje v zapisu trvale ctverice NVMe 970 Pro. ;-)
https://www.monitos.cz/tmp/4x_970Pro_1TB_NVMe.png
To je chybný předpoklad, tento SSD je TLC, nikoli 2-bit MLC.
Je si třeba uvědomit, že všechny TLC, QLC, PLC jsou MLC (Multi-Level Cell). U Samsungu si takto lze naběhnout (stalo se mi to v minulosti také), v detailnější specifikaci pak byva upresneno, ze jede o 3-bit MLC tj. TLC.
Rozkliknete si Specifikaci.
https://www.samsung.com/cz/memory-storage/nvme-ssd/970-evo-plus-nvme-m-2-ssd-500gb-mz-v7s500bw/
U toho HDD je to maximum co dá. Každé přestavení hlaviček tu hodnotu sníží. To SSD (navíc to jedno z nejpomalejších SSD) tu svou rychlost dá bez ohledu na cokoli dalšího.
Ale i na takhle blbém SSD se většina lidí nikdy k téhle rychlosti 100 MB/s nedostane, protože desítky GB dat negeneruje rychlostí 1600 MB/s. A pokud je generuje rychlostí nižší, tak SSDčko ještě stíhá část dat "uklízet".
U SSD obecne muze hrat roli uroven TRIMovani. Pokud nebudou prazdne sektory pripraveny pro zapis, muze byt vykon jeste nizsi. Pokud toto nastane v pripade vyuziti SSD v RAID, muze se vysledny aktualni vykon odvijet od to nejpomalejsiho clena (ceka se na nej). Pole z non-SMR HDD by takto nevypocitatelne byt v zapisu nemelo.