Qualcomm chce prý zrušit procesory Centriq, vzdává snahu dostat ARM do serverů

9. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Qualcomm
Serverové ARM procesory se zřejmě nesetkaly s příliš velkým úspěchem, Qualcomm chce prý své čipy Centriq zrušit jen po pár měsících na trhu.

Jen to jen nedávno, co Qualcomm vypustil na trh procesory Centriq 2400 – svá už delší dobou připravovaná serverová CPU. Firma u nich lákala na energetickou efektivitu, vysoký počet jader (48) a za zmínku stojí třeba také to, že jde o vůbec první serverové procesory vyráběné na 10nm procesu. Qualcomm má také připravenou roadmapu pokračovatelů, takže je docela překvapivá zpráva, která se nyní objevila v médiích: Podle Bloombergu totiž Qualcomm plánuje serverový byznys úplně vzdát a Centriq po jedné generaci zrušit. Bloomberg je v tomto ohledu docela dobrý zdroj, takže by na této zprávě bohužel (pro diverzitu v procesorovém světě) mohlo něco být. Podle nejmenovaného zdroje obeznámeného s plány společnosti se Qualcomm údajně rozhoduje, zda divizi vyvíjející Centriq zruší, nebo zda ji nezkusí někomu prodat. Zástupci firmy po oslovení odmítli tuto zprávu komentovat – implicitně ji tedy odmítli vyvrátit, nicméně v některé firmy šeptandu zásadně nekomentují, takže toto ještě nelze brát jako potvrzení. Zrušení Centriqu by představovalo docela zásadní porážku, neboť by asi mohlo ukazovat, že se pro tento ARM procesor nepodařilo najít dost zákazníků. To by mohlo potažmo vrhat stín obecně na snahy prosadit tuto instrukční sadu v serverech a urvat nějaký tržní podíl v této oblasti prakticky ovládané Intelem a procesory x86. Ten by si (m

Šetření a propouštění?

Za rozhodnutím o zrušení serverových CPU pravděpodobně přímo stojí vlna restrukturalizací a šetření, kterou Qualcomm nedávno oznámil. Firma dříve letos oznámila, že by chtěla osekat zhruba 1 miliardu na svých nákladech a minulý měsíc oznámila propouštění týkající se zhruba 1200 zaměstnanců. Toto šetření má zřejmě zvýšit ziskovost a potěšit investory, kteří doufali, že vydělají na koupi Qualcommu Broadcomem, kterou zablokovala americká vláda. Snad nepůjde o krátkozraké rozhodnutí, protože touto cestou sice firma ušetří, ale zase přijde o možnost rozšířit svůj záběr o lukrativní serverový trh, na jehož tržby si nyní nesáhne.

bitcoin školení listopad 24

Druhá šance pod jiným vlastníkem?

Zajímavé je, že podle Bloombergu Qualcomm uvažuje o možnosti, že by serverové oddělení prodal někomu jinému. To je teoreticky možná cesta, jíž dostaly nový život pod firmou Ampere procesory X-Gene poté, co je firma Macom po akvizici původního výrobce Applied Micro odvrhla (nabraly tím ale zpoždění). Je ovšem problematické, že Centriq stál na speciální architektuře jader CPU, a prodej serverové divize by tedy zřejmě zasáhl i vývojový tým Qualcommu. Odštěpení divize včetně těchto inženýrů by tak mohlo přispět k tomu, že Qualcomm ztratí schopnost vyvíjet vlastní jádra CPU, která pro něj ještě před několika lety byla charakteristická. Pak by mohl být zcela odkázaný jen na standardní či ARMem mírně upravené licenční architektury Cortex, podobně jako třeba MediaTek.

qualcomm-centriq-2400-jadro-falkor-slajd-02Je otázka, zda toto nemůže být strategická chyba, která se Qualcommu v budoucnosti vymstí. Vybudovat schopnost navrhovat vlastní výkonné architektury po osekání a zrušení dotyčných vývojových týmů odznova by nebylo nijak lehké. Samsung, který by se mohl pro Qualcomm stát nebezpečnou konkurencí, naopak vlastní vývoj jader za poslední léta dotáhl do fáze, kdy dokáže navrhnout podstatně výkonnější jádro, než jsou Cortexy-A75. První generace Exynosů s architekturou M3 má sice problémy zejména se správou spotřeby, které její výkon srážejí, ale v dalších generacích by mohl díky vlastnímu jádru Samsung utéct zbytku mobilních SoC pro Androidy. Nad druhou stranu, pokud se Qualcomm tým kolem procesorové architektury Falkor (plus Safira) a Centriq prodá, pak by mohl dostat šanci někdo jiný a třeba se mu povede lépe.