Já myslím že Qualcomm už odkoukal strategii Intelu... Když neumíme navrhnout výkonnější procesor tak to doženeme spotřebou...
Snapdragon 888 se nepovedl ale možná je v tom Qualcomm nevinně a viník je 5nm Samsung to uvidíme až se pořádně přiklepne nový Exynos 2100.
Doporučuji se podívat na toto video kde je 888 detailně otestován, včetně měření teploty, spotřeby, výkonu na watt a srovnání s předchozím 865 + kirinem 9000. Některé testy 888 ani nedokončil kvůli hlásce o přehřátí.
https://m.youtube.com/watch?v=rcDSX6_3OdM
Ja si myslim, ze problem v serverovej oblasti je jeden: kontakty, respektive vyjednavacia pozicia.
Qualcomm ich takmer nema a preto sa poriadne nevie presadit. Nema partnerov, ktori by to tlacili ako su HPE, EMC Dell (ti od Intelu asi ani neodidu), Lenovo.
Takisto neexistuju integratori, teda ludia, ktori vedia navrhnut architekturu a nasadit to na pouzivanie.
No a potom optimalizacia OS.
Windows Server na ARM nepobezi.
Red Hat, teda jednotka v linux serveroch tiez nie (jednotka v komercnej sfere), pretoze to vyvijat nebudu, ovladace upravovat uz vôbec nie, pokial to pre nich nebude aspon trocha vyhodne.
Ubuntu, CentOS (teda redhat pre chudobnych), FreeBSD a pod by aj bezali a fanusik to nainstaluje, nastavi a pod. Ale su to desatiny percet z linuxoveho serveroveho trhu. Navyse tieto servery su bud postavene na kolene od supermicro (tym nechcem nikoho urazit), alebo su to uz firmy spomenute vyssie (Lenovo, HPE, Dell...).
Taktiez server nie je iba CPU, ale aj vela veci okolo. Teda sprava (napr. iDRAC, iLO), radice na disky, alebo komunikacia so storage cez optiku alebo speci kable, pripadne U.2 sloty. Mozno to bolo pre qualcomm velke susto.
Nechapem preco sa netlacia do sietovych zariadeni, na storage a podobne. Ak by si tam vybudovali silnu poziciu, tak k samotnym serverom je to uz podstane blizsie ako na to ist cez serveri.
Ale v skratke:
ARM je podla mna na serveroch pouzitelny, ale na specifickych serveroch, nie pre "standardne" nasadenie v business sfere. Teda pokial nevyriesia hore spomenute problemy.
Ak vedia take vypocty a s tak nizkou spotrebou ako uvadzaju, tak sa môzu tlacit okrem vyssie spomenutych veci napr do vypoctov v realnom case na dopravu, pocasie, RTG a CT snimky (dosiahnut CT vysledok v realnom case je dost vypoctovo brutalna zalezitost), 3D skenovanie objektov a budov...
Je toho milion, kde sa môzu v business sfere presadit, ale tlacit sa do serverov na prvy pohlad vyzera ako super napad, ale ked si to rozoberiete, je to asi ta najtazsia cesta.
big.little nemá smysl pro desktop, ale v noteboocích to podle mě dává smysl. Myslím, že je na čase, aby se architektury pro notebooky a pro PC více rozešly. V desktopu došlo posledních letech v posunu k větší spotřebě, u notebooků je naopak tlak na co nejlehčí řešení s velkou výdrží baterky - mimo extrémní herní notebooky, ale i u herních jsou populární "slim" verze, byť je to hodně špatný nápad kvůli chlazení...
Takže podle mě má smysl přistupovat k CPU pro notebooky odlišně, protože se může vyplatit tam dát i větší-dražší křemík, pokud to zaručí lepší výdrž baterky a menší přehřívání, pří stejném výkonu.