Mám trochu problém s tím označením PC. Když v 80. letech konkurovaly počítačům kompatibilním s IBM PC jiné počítače, ať už Macy, Amigy nebo třeba Atari STčka, tak by nikoho nenapadlo tu konkurenci nazývat PC. A myslím, že ani teď není důvod s tím začínat. PC je dle mého pořád počítač "kompatibilní" s IBM PC, bez ohledu na to, co zkratka PC původně znamenala.
Jinak úspěchu ARMu celkem věřím. Včera jsem řešil se svou osmnáctiletou dcerou notebook, co chce k Vánocům. A celkem mě překvapilo, když mi řekla, že notebook s androidem by uměla ovládat lépe, než ten s windows. Nakonec to tedy vyhrál notebook, který já bych označil zkratkou PC, ale vlastně jen proto, že dokud to platím, mám právo veta. Kdyby si to kupovala sama, tak si místo PC notebooku koupí nějakou androidí placku s přídavnou klávesnicí.
konečně čipletový Meteor Lake
https://videocardz.com/newz/intel-14th-gen-core-meteor-lake-mobile-test-cpu-has-been-pictured
While the IBM Personal Computer incorporated the designation in its model name, the term originally described personal computers of any brand.
In some contexts, "PC" is used to contrast with "Mac", an Apple Macintosh computer.[5][6][7][8] Since none of these Apple products were mainframes or time-sharing systems, they were all "personal computers" and not "PC" (brand) computers.
https://en.wikipedia.org/wiki/Personal_computer
"PC je dle mého pořád počítač „kompatibilní“ s IBM PC, bez ohledu na to, co zkratka PC původně znamenala."
No ono PC už přešly z 16bitů na ISA 386 a pak x64, rozhraní pro rozšiřující hardware se měnilo na PCI, AGP, PCIe, u disků MFM, IDE, SATA, NVMe... takže podle mě není úplně nemožné změnit instrukční sadau procesoru na něco úplně jiného za podmínky, že se jinak přenese ten stávající ekosystém. Takže když na tom poběží Windows a bude tam ta podpora pro x86 aplikace (kterou doufám MS nebude po několika verzích zahazovat jako Apple), tak mi nevadí dál tomu říkat PC. Linux asi na té emulaci x86 závislý víceméně není nebo je jim nepodpora starších x86 balíčků jedno, takže pro ten asi změna platformy tolik neznamená, ale může pro něj být důležité to, že se pořád bude bootovat podobným způsobem z UEFI (to i pro WIndows) aby distribuce fungovaly out of the box bez specifických hacků pro každá SoC a desku...
Ovšem měly by při takovém přechodu zase být dodržené další věci, jako třeba že zůstanou standardizované periférie, že se bude dát osadit disk to M.2/SATA, v desktopu možnost volně skládat komponenty, karty PCI Express a moduly pro paměti... že zůstanou na klávesnici všechny relevantní čudlíky (versus třeba Chromboooky). Že se bude dát ten počítač aktualizovat na nové verze Windows i když se na podporu Qualcomm vybodne (teda ne jako je to u mobilů/Apple). Že těch ARM procesorů/platforem bude víc než jenom ty Qualcommy...
Hlavně musí velmi dobře fungovat emulace x86 za co nejnižší ztráty výkonu. Přepsat pro ARM jednotlivé programy se dá, proto také Apple na ARM přešel. Ale u her to nelze očekávat. A herní průmysl se na prodeji PC s Windows podílí velkou měrou. Hráč si nekoupí počítač s ARM procesorem, když mu na něm kvůli emulaci nepoběží deset let staré hry.
Nezapomeň, že další velký počet PC jsou kanclkompy, na kterých neběží jen office, ale hlavně nějaký erp, sap či účetní software. A s tím se také nikdo přepisovat nebude. A jelikož jakýkoliv software, který pochází od MS, stojí s prominutím za hovno, nevěřím tomu, že by zvládli napsat natolik schopný překladač pro ARM, aby se to značně nepodepsalo na výkonu a kompatibilitě. Ve výsledku se tak ARM dostane pouze do levných laptopů typu chromebook a svět PC zatím stále budou ovládat hlavně procesory x86
Nesmysl! Nedivejte se na super levne arm desky z Ciny, ale na skutecna reseni. Co ma dneska v ARM svete smysl (mluvime o vykonu PC a vys) je SBSA, takze to bootuje podobne jako amd64. Krom toho, vite, ze dnesni arm stroje nejen, ze maji UEFI (ahoj Intele), ale take ACPI? (Zase ahoj Intele?). -- pokud nedelate v oboru, pak oboji jsou potreba pro start OS. (a ne ze by se to nedalo vyresit elegantneji, jednoduseji, ale arm svet proste prebral reseni z amd64 sveta.)
Technicky personal computer vznikl mnohem dřív, než s tím názvem IBM přišlo, už první mikropočítače (v porovnání s s centrálními mainframy a k tomu připojenými konzolemi) Digital PDP a VAX a ještě později Alpha, i dalších firem, vlastně i první a pracovní a grafické stanice byly personal computer, protože nepotřebovaly žádný další externí výpočetní výkon ke své práci a ani k přístupu k datům. A ty nižší konfigurace ani nebyly tak krvavě drahé na tu dobu. Těch výrobců a procesorových architektur bylo hodně. I IBM PC měl být původně na procesorech Motorola, ale procesory nebyly včas připraveny a Intel byl rychlejší, AMD už byla jen přidělena jako druhý výrobce tehdy vlastní řady 2900 a později 29000. Ty procesory byly dost dlouho vyráběny pro jiné použití, hlavně do tiskáren a možná i průmyslové použití. Celkem by mne zajímalo, kdo by byl pro Motorolu ten druhý výrobce jako Intel/AMD.
Problémem je přepsat všechny aplikace a ovladač HW. Něco jde emulovat, ale pokud to má běžet stejně rychle už to vyžaduje výkon navíc a akční / arkádové / sportovní hry a simulátory všeho možného jsou citlivé a latence, nejsem si jistý, jak by se právě ta emulace na latencích podepsala, ale jistě by neprospěla.
To je pravda. Z původního všeobecného označení PC (personal computer) se označení PC postupem času stalo synonymem pro počítač obsahující x86 procesor.
Mac je taky PC, ale nikdo mu tak neříká.
Já nové konkurenci tleskám, může to nám zákazníkům jen a pouze prospět. Dva současní hráči jsou málo. Snad se Qualcomu podaří alespoň dílčí, ale trvalý úspěch.
Co se týče emulace, možná to nemusí být nějaká hrůza - vždyť i Intel a AMD např. používají různé odlišné rozšiřující sady instrukcí. Takže úplná utopie to není.
Oni snad ti alternativní výrobci existovali i tak, takže je asi možné, že v případě použití 68000 v PC by to bylo stejné.
https://en.wikipedia.org/wiki/Motorola_68000#Second-sourcing