Deset jader má údajně mít SoC s názvem Snapdragon 818, který firma připravuje podle webu STJS Gadgets Portal (což ovšem není nějaké zavedené nebo renomované médium). Údajně má jít o informaci pocházející od nějakého „insidera“, nicméně zatím bych to vše bral hodně s rezervou. Nebylo by to poprvé, co bychom se setkali s vymyšlenými úniky o budoucích Snapdragonech (nepotvrdila se například tato zvěst).
Podle zmíněného webu každopádně údajný Snapdragon 818 s deseti jádry zatím existuje ve stádiu příprav, takže do případného uvedení a příchodu tabletů či telefonů s tímto SoC ještě zbývá hodně času. Podle informací, které web publikoval, by i zde bylo deset jader „omluveno“ rozšířením architektury big.LITTLE na tři stupně, ovšem odlišně než u Helia X20. Ten měl totiž osm pomalých a úsporných jader Cortex-A53 a jen dva rychlé Cortexy-A72. Ovšem domnělý Snapdragon 818 prý bude mít čtyři Cortexy-A72 na taktu až 2,0 GHz a zbylých šest jader si rozdělí dva klastry Cortexů-A53 – ovšem mírně nelogicky. Prostřední rychlostní stupeň má mít jen dva (1,6 GHz), zatímco nejúspornější stupeň bude mít čtyři na 1,2 GHz. Takty ovšem ještě asi nemusí být finální.
Z další výbavy má mít čip integrované GPU Adreno 532 a datový modem s podporou LTE-A kategorie 10 (interní označení má údajně být MDM9X55). SoC už má podporovat paměť LPDDR4 a má být vyráběn na 20nm procesu, tedy analogicky s desetijádrovým MediaTekem.
Pokud se existence Snapdragonu 818 potvrdí, půjde o poněkud zvláštní SoC. Firma už totiž před časem oznámila Snapdragon 820, což má být opět procesor s vlastní architekturou jader (Kryo) místo licencovaných Cortexů. Řízení spotřeby ze strany operačního systému bude s třemi stupni ještě obtížnější než s dnešním big.LITTLE a čip nejspíš ani zdaleka nebude schopen všechna svá jádra provozovat naplno, pokud bude integrován do nějakého běžného tabletu nebo dokonce mobilu. Osobně se nemůžu zbavit dojmu, že smyslem těchto modelů je skutečně jen marketing ve stylu „čím víc jader, tím líp“, dost možná ale Qualcomm jen reaguje na to, co po něm chtějí jeho klienti. Na vysokých počtech jader ale profituje ještě někdo: samotný ARM, který ze všech těch Cortexů vybírá licenční poplatky, takže mu systém big.LITTLE asi velmi vyhovuje.
Zdroj: STJS Gadgets Portal