Nejak si nedokazi predstavit, ze by to krome sondovacich zarizeni mohlo mit vetsi uspech nez prvni generace. Vykon to asi nebude mit vyrazne lepsi, kdyz oproti 3 roky starym i5 kouskum to ztracelo v nasobku 3krat. Cena se asi taky prilis nezmeni. Nativni aplikace na to chybi, emulace ma omezeni a je pomala...
Jeste jednou..jak velka skupina zakazniku si to asi tak koupi..
Ps: ale mozna se MS zhledl jako uz po Xte u Applu, tam to ale narozdil od nej nejak prijatelne funguje.
Koukam, ze budu za minoritu, ale neda mi to. Dle meho je jen otazkou casu kdy ARM Intel porazi v prenosnych vecech (na pocet prodanych kusu SoC uz ho samozrejme davno porazil, takze neni o cem diskutovat). Intelu zustanou hraci notesy a pracovni stanice. Ten zbytek bude ARM. Nerikam, ze to bude pristi rok s nastupem A76, ale casem (5-10 let) tomu tak bude. Ten nastup ARM nemusi byt ani tak vysledkem vyspelosti ARM oproti Intelu jako spis odklon uzivatelu od Windows a pouzivani neceho jineho: Android/iOS.
Intel ma take obrovske problemy s nasazenim 10/7nm technologii a je dost chaoticky rizen s tim, ze v posledni dobe zarezaval jednu divizi za druhou a dost chaoticky nakoupoval dalsi spolecnosti. Uvidime jak si s tim v Intelu poradi...
Napodobne.
Pokud by mel Snapdragon vytahnout do notebooku Android, sam si to nedovedu predstavit, ale jsou i lidi nezatizeni na PC ale umi mobil a muze se jim zdat dobre pouzivat aplikace z mobilu i na notasu, tak potom bych situaci chapal.
Ovsem duvod proc nahradit Windows 10 x86 za Windows 10 arm fakt nevidim, je to jen komplikace navic, kdyz pritom x86 notasy jsou ruznych cenovych trid a bude to bez komplikaci.
Já bych v tom viděl nastupující dlouhodobější "válku" mezi ARMem a x86 o notebooky (teda mimo herní a korporátní), 2v1, apod. Určitě ARM zatím nebude plnohodnotná konkurence - špatná emulace starých programů, fakt, že i na nejobyčejnější třídě notebooků hraje dost lidí nějaké hry - ale mnoho věcí můžou postupně zlepšovat.
Bude to hlavně výzva pro Intel a AMD, aby maximálně inovovali, drželi si výkonostní náskok, ale zároveň zlepšovali energetickou efektivitu, tzn. měli hodně kvalitní 4,5-6W řady (no, tu má v tuto chvíli jen Intel). Pak toto může být jen další neúspěšný útok na x86.
Naopak, pokud by to ARMu vyšlo, můžou být za 10, 15 let mezi mainstreamovými notebooky x86 procesory minoritou.
Proč nepodařený? Snad mimo to, že nejdou 64bit x86 programy, to funguje dobře. Že je tam propad výkonu nelze brát jako nějakou chybu, ten prostě musí nastat. Nepovedené by bylo, kdyby to bylo třeba zpomalení o jeden řád, ale dejme tomu 30-50% nativního (ARM) výkonu je OK výsledek.
U toho OS X při přechodu na x86 to bylo stejné, akorát že ty PowerPC, z kterých se přecházelo, měly hlavně u notebooků (G4) obvykle dost velký deficit ve výkonu proti těm Core Duo, takže to vypadalo jako by propad nebyl.
Já bych byl rád, aby to ARMu nevyšlo, ale takle to zas tedy nevidím.
Tím, jak se prodává čím dál víc ultratenkých zařízení s 5W procesory, tak potenciál pro ARM roste obecně. V 15W sektoru zase sice Intel nabízí bezkonkureční výkon, na druhou stranu jsou to čipy postavené na architektuře, která je primárně dělaná pro 65-95W CPU a u těch 15W modelů tam není ideální energetická efektivita.
Proto říkám, že by se Intel a AMD měli na tu oblast víc esoustředit, jinak by se mohli za nějaký čas divit.
Pane Olsan, mozna by jate se mel kouknout na nejake testy, nez tady zacnete hazet cisla jako 30-50% zpomaleni. Je uplne jedno, jaky je vysledek vuci nativnimu ARM kodu. Dulezite je, jaky je vysledek vuci Intelovskemu CPU, protoze jinak ta emulace nema zadny smysl. Tam je zpomaleni ne v radech desitek, ale stovek procent. Napr. 3x zpomaleni vuci intelovskemu 3roky staremu ULV i5 CPU. Tudiz emulace je fiasko, protoze je to prilis pomale :)
Dobre, tak ja se opravim. Cela idea simulace v prozatimnim stadiu Snapdragon CPU je nesmysl. Stavajici CPU nemaji vykon na to, aby dokazali rozumne emulovat Win32 kod, tudiz pouziti Windows aplikaci se vsemi limity, ktere maji, nema v soucasnosti zadny smysl. Nepomuze tomu ani nasledujici generace Snapdragonu, protoze vysledek bude plus minus stejne trisktni.
Je to tak lepsi nebo to chcete prevest do reci uzivatele, pro ktereho je podstatne, jak se dana aplikace po spusteni chova a je mu uplne jedno, jestli tam ma X86 nebo ARM platformu..?
https://www.techspot.com/review/1599-windows-on-arm-performance/page3.html
Nejjednodusii mozne srovnani emulace chromu vs nativni edge vs edge na i5 5200U. Emulace Chromu je az 7x pomalejsi nez nativni Chrome na 5200U. Vz Goolge Octane test. V nejlepsim pripade je 3,5 pomalejsi v emulaci.
Tohle je relany test s realym dopadem na uzivatele, Pokud Vam tohle prijde jako zajimavy vysledek, tak ja nevim..
"Je uplne jedno, jaky je vysledek vuci nativnimu ARM kodu. Dulezite je, jaky je vysledek vuci Intelovskemu CPU,"
To je podle mě úplnej nesmysl, s prominutím.
Například kdyby se náhodou stal zázrak a binární překlad x86 kódu běžel na tom samém jádře dokonce rychleji než nativní ARM kód, tak byste pořád protestoval, že je to mizérie, protože nějakej jinej procesor vyšší váhové kategorie od Intelu je ještě rychlejší.
Mícháte do toho, že Cortex-A73 je samo o sobě dost slabé jádro (2-issue, 2× alu), jenže to je něco úplně jiného, než že ta emulace funguje "tragicky" nebo je "nepovedená" (s čímž nesouhlasím).
A jeste jedno srovnani. Pokus jsem spravne pochopil test Google Pixel X2 vs H envy X2 with chrome, tak toto srovnaa nativni ARM chrome (Google pixel s 835kou) vs emulaci Chromu na HP envy X2.. rozdil neni 30-50%.. rozdil je temer 3x. Muzeme se bavit o tom, jestli Arm hrome je stejny jako X86 Chrome.. nicmene rozdil ve vykonu je tak velky, ze to temer postrada smysl...
Hmm.. a jak by jste to teda chtel delat? Jedinou moznost, kterou mate je bud vzit 2 stejne programy, jeden zmerit v emulaci, jeden v nativni podobe a nebo vezmete emulovane programy a srovnate je vuci necemu co znate. Presne jak to udelal HWUnboxed. Vysledek je takovy, jaky zjisitili..triskni.
Nerozumim tomu, jak chcete jinak porovnavat jednu z klicovych vlastnosti..v tomto pripade emulaci?
Tak dejte nejaky navrh..podle mne to HWU udelal tak, jak se to v dany okamzik udelat dalo a vysledek byl jaky byl.
No když chci vědět, kolik ta emulace stojí výkonu (jak je efektivní), tak jinou alternativu než vyzkoušet to regulérně stejným kódem, na stejným CPU, fakt nevidím. Že to je složitý a komplikovaný, to neznamená, že nějaká jednodušší, ale ve skutečnosti irelevantní alternativa je lepší/akceptovatelná...
To co dělal Techspot byl převážně test těch dvou systémů "as is", porovnání nativně v ARM režimu a nativní ARM/emulovaný x86 na Snapdragonu tam byl jenom omezeně. Ale je dobře, že to zkusili aspoň trochu.
Muzeme se sice bavit o tom, kolik "stoji" emulace, ale ty emulovane vysledky s dalsimi CPU mluvi celkem jasne. Ta 835ka ma problem v emulaci dotahnout i 4-6W Intelovsky N3450. V nekterych applikacich ztraci dokonce i nasobne a nekde ma navrch. A to se bavime o absolutnim low-endu Intelu, Tak jaky vykon ta platforma doda v reale? Minmalne jednu az 2 generace mizerny a to i pokud napriklad 845 prida tech bajnych 40+% vykonu navic (coz bude stejne nejaky best-case).
Náhoda... zrovna teď koukám, že VLC 3.0.3 (klasická desktopová verze, ne Metro/store verze) nabízí ke stažení nativní ARM64 build pro Windows on ARM :)
Nevím, jak na tom bude podpora hardwarových dekodérů, ale sw dekódování v ffmpegu je na ARMu docela optimalizovaný, třeba pro formáty jako je 10-bit H.264, takže je to docela příjemná věc.