Související článek:
A day with the future of connected PCs
https://www.xda-developers.com/snapdragon-8cx-gen-3-reference-design/
"->>> Aplikace nejsou, protože není OS ->> OS není, protože není HW ->>> HW není, protože nejsou aplikace – >>>"
.. spravne napsano. Problem vystoupeni z toho uzavreneho kruhu je ale ten, ze notebookovy trh 'x86' je saturovany. Tudiz najit tam nejaky prostor, kde by ARM nasazeni davalo smysl a tudiz by se toho vyrobci HW chytli, je tezke. Jedine na co to muzou vlastne hrat je "24/7" konektivita, delsi vydrz baterky...ale kdo se jim k vuli toho vzda vyhod 'x86', kdyz vydrz na baterku je pro nejaky office/web dneska 8-14h, coz vetsine potencialnich kupcu staci..
:)
Jak Intel se snaží o malá jádra? Intel malá jádra vyrábí už 13 let. A vyráběl je samozřejmě i dříve, jen to nebylo vidět, protože nevyráběl ta "velká".
I kdybychom brali Qualcomm jen jako výrobce mobilních čipů, tak tohle Intel zkoušel už před hodně lety a vycouval z toho. Cílení malých jader u Intelu jsou notebooky, průmyslové počítače a infrastruktura mobilních sítí, což nikdy doménou Qualcommu nebylo.
Tedy Qualcomm se cpe do notebooků, kde chce Intelu konkurovat (a já s tím nemám problém), ale Intel Qualcommu do žádného jeho byznysu neleze.
No právě to je ono a proto se podívejte na to malé jádro před 13 lety a na to nyní co objevíte v Alder lake. To srovnání jadérek mi připadá, že ten Intel se od vzniku ARM pokukoval přes plot k sousedovi a směroval vývoj těchto jader právě tímto směrem. Proto jsem použil termín pokukovat který se Vám nelíbil ale lepší jste mi nenabídl.
S tím "Intel Qualcommu do žádného jeho byznysu neleze" bych si dovolil oponovat. Zapátrejte v paměti a podívejte si na "Intel Medfield". Ano je to dlouho a musel jsem googlovat protože jsem už jméno projektu zapomněl. Jak bohužel bývá u Intelu zvykem z toho Medfield nic moc nezbylo a šel k ledu. Intel zase jenom měl hodně peněz a potřeboval se jich zbavit.
@dedecek
Intel prilepil Ejadra do AL hlavne z duvodu zlepseni pomeru efektivity/vykonu v MT aplikacich. Da se celkem slusne spekulovat, ze to byla asi jedina moznost jak u 'velkych' desktop chipu dosahnout MT vykonu srovnatelneho s top modely AMD a nemit 300W spotrebu. Co to prinese navic v noteboocich je zatim dost neznama.
RH spravne pise, ze intel cpu zalozene na malych jadrech s vetsim ci mensim uspechem vyrabi 13 let. Jejich nasazeni v desktopu sleduje uplne jine paradigma, nez oblast mobilnich ARM.
Co se tyce pokusu Intelu proniknoit do mobilu. Prisel pozde, trh byl obsazeny a saturovany nabidkou ARM. Silne to zatim pripomina smahu qualcommu (Qualcomm dokonce jeste s mensim uspechem) proniknout do x86...
S tímhle nesouhlasím "Intel prilepil Ejadra do AL hlavne z duvodu zlepseni pomeru efektivity/vykonu v MT aplikacich." Tohle jsou slova Intelu kterými omlouvá svoje problémy s výrobou. Kdyby neměli problémy s výrobou tak nedělají hybridní procesory a vypustí něco jako AMD. AMD dokazuje, že to v kombinaci s TSMC jde. Důvodem je že to neumějí vyrobit a proto oblbují zákazníky jak je jejich hybridní architektura suprová.
Nezpochybňuji že Intel dělá 13 let malé procesory ale dělá tak neúspěšné že si nechal sebrat oblast telefonu ARMem navzdory svým snahám udělat něco pro tento segment vlastní řešení. Neskromně doufám, že poslední malá jádra jádra dospěla tak aby mohla konkurovat i ARMu i v mobilech. Stejně tak bych byl rád aby ARM se etabloval jak v PC tak v serverech.
"S tímhle nesouhlasím „Intel prilepil Ejadra do AL hlavne z duvodu zlepseni pomeru efektivity/vykonu v MT aplikacich.“ Tohle jsou slova Intelu kterými omlouvá svoje problémy s výrobou"
.. to nejsou jen "slova Intelu". Odpovida to zjistenim vyplyvajici z mereni napr. na Computerbase v ramci jejich testu 12900K.
"Kdyby neměli problémy s výrobou tak nedělají hybridní procesory a vypustí něco jako AMD. "
.. problem s vyrobou s tim souhlasim. Jestli by to 'udelali jako AMD' je spekulace, ktera muze a nemusi byt korektni.
Mano..clovece. Vzdyt se o tom bavime. Intelu prinasi to, ze je schopen do urciteho TDP 'narvat' vetsi MT vykon, nez kdyby ji nepouzil. To ze je to komplikovane, atd. to muze byt pravda, ale primarne to na tom nic nemeni. Je to koncept, kterym se vydali a ktery z nejakeho duvodu uznali za vhodny. Muzeme se dohadovat o tom, ze je to k vuli mene efektivnimu "7nm" nebo z duvodu "obrovitych jader AL" atd, ale to je tak asi vsechno.
AL přináší vysoký ST(pár threadů výkon) a vysoký asynchronní MT výkon. Ano je to za cenu vysoké spotřeby, ale ta mu byla vlastní i době kdy MT trůn sledoval zdola. Tyto vlastnosti budou vyhovovat většině CPU náročných aplikací, pokud by k tomu Intel přidal App-based profily (tj. nabízet aplikacím jen vhodná core) neměl bych s tímto konceptem asi žádný problém.
tombomino 6.12.2021 at 20:14
Ale mnohem lepších výsledků by dosáhli kdyby byli schopni integrovat velká jádra bez těch malých. Malá jádra je tudíž berlička a nejsou výhodou ale z nouze cností, marketingovou hláškou, ohromnou designovou komplikací, ...
Zmiňované TDP je tase o tom že mají problematický výrobní proces a díky tomu jim to více žere a používají méně topící malá jádra jako chladič tech velkých.
"Ale mnohem lepších výsledků by dosáhli kdyby byli schopni integrovat velká jádra bez těch malých."
.. evidentne vzhledem k jejich soucasnym schopostem, tak nebyli. Jinak by se timto konceptem nejspis nevydali. Stejne jako vydali Rocket Lake, coz byla sice z nouze ctnost, ale odpovidalo to aktualnim moznostem a schopnostem Intelu.
"Malá jádra je tudíž berlička a nejsou výhodou ale z nouze cností,"
.. s tim problem nemam, myslim si to podobne. Na druhou stranu je mozne, ze se da v urcite kombinaci poctu mensich jader a TDP, dosahnout vyssiho MT vykonu, nez kdyby jej tvorila jadra velka. Bude zalezet asi na konretnich podminkach.
"Zmiňované TDP je tase o tom že mají problematický výrobní proces "
.. tezko rict. Je to mozna hypoteza. Evidenne je ale prolematicky v momente, kdy frekvence velkych jader atakuji hranice 5Ghz. Tam je ten problem se spotrebou zjevny. A je asi mozne i to, ze 7nm TSMC je efektivnejsi nez '7nm' Intelu. Nicmene bylo by potreba do toho zahrnout i architketuru a 'zravost' samotnych jader...
A přesně proto nesouhlasím s Vaším "Intel prilepil Ejadra do AL hlavne z duvodu zlepseni pomeru efektivity/vykonu " ale proto že to nebyl schopen vyrobit jak i potvrzujete ".. evidentne vzhledem k jejich soucasnym schopostem, tak nebyli".
S tím DTP to není hypotéza. Kdyby měli chuchalec jenom velkých jader namísto hybridu tak by logicky žal ještě více. Uvědomte si kolik komplikací si přivodili když tohle je hybridní architektura. Těmi malými jádry snížili příkon procesoru a snížili jeho provozní teplotu a tím zlepšili životnost a i vyrobitelnost. K čemu by byl procesor který by za chvíli odešel kvůli teplotnímu namáhání?
Osobně se domnívám, že kdyby Intelu udělali procesor jenom z velkých jader a nechal si to vyrobit u TSMC tak by mělo AMD veliký problém. Bohužel ale i bohudík se tak nestalo.