Bylo nebylo, v roce 2015 AMD uvedlo highendové GPU Fiji a kromě klasických dvou modelů, které jsou obvykle na čipu založené (tedy jedna plnotučná, jedna levnější ořezaná verze), přišel tehdy i model pojmenovaný Radeon R9 Nano. Ten měl velmi krátké PCB (ještě kratší než obvyklé 17cm „Mini-ITX“ karty) a sníženou spotřebu. Loni to po vydání 14nm highendových Radeonů RX Vega 64 a 56 také chvíli vypadalo, že přijde i taková „Vega Nano“. Vzorek se objevil na fotkách a Tim Sweeney z Epic Games jeden dostal (zda doopravdy, nebo to bylo jen divadlo, to těžko říct). Ovšem pak přišly problémy s výrobou GPU, následná táhlá nedostupnost jakýchkoliv nereferenčních karet Vega a navrch těžní mánie, během jejíhož vrcholu byla GPU prakticky nesehnatelná. Zdálo se, že tyto faktory šanci na Vegu Nano dočista zabily, minulý měsíc se ale opět nečekaně objevila a vypadalo to, že přece jen vyjde. Nyní se už se situace celkem vyjasnila a zdá se, že skutečnost je někde mezi.
Radeon RX Vega 56 Nano Edition potvrzen
„Nanovega“ půjde zdá se na trh začátkem června. Firma PowerColor, která ji v dubnu ukazovala, již potvrdila, že tato grafika bude uvedena na Computexu 2018, jenž letos probíhá mezi 5. a 9. červnem. Co je však podstatné – nemá nyní jít o specifický model lišící se v parametrech jako Radeon R9 Nano. Tato karta naopak bude představovat verzi Radeonu RX Vega 56 a ponese označení „Radeon RX Vega 56 Nano Edition“. Místo samostatného modelu tak zřejmě půjde jen o specifické pojetí nereferenční karty a zejména chladiče,
Dlouhé zpoždění a problémy s výrobou a dostupností Vegy 10 v druhé polovině roku tedy zdá se skutečně vedly k tomu, že původní plány na Radeon Vega Nano byly opuštěny a nikoliv jen odloženy. Vega Nano v původním smyslu zřejmě už nevyjde; „Nano Edice“ modelu 56 od PowerColoru je místo toho jakýmsi „náhradním programem“.
Nano Edition by tedy měla mít stejně jako jiné Radeony RX Vega 56 aktivních 3584 stream procesorů s taktem 1156–1471 MHz, pokud by frekvence měly být referenční. Kapacita paměti HBM2 by byla 8 GB na taktu 1,6 GHz efektivně (s propustností 409,6 GB/s). Karta by ale teoreticky mohla být podtaktovaná. Základní TDP Radeonu RX Vega 56 je totiž 210 W, ale podle fotografií má karta krátký chladič s jediným axiálním ventilátorem a TDP původního Radeonu R9 Nano bylo 175 W. Nicméně snížení spotřeby by asi způsobilo i snížení výkonu, takže by se dalo čekat, že se PowerColor pokusí TDP klasické karty RX Vega 56 zachovat. Model Nano Edition má podle fotografií napájení jedním osmipinem a jedním šestipinem, tedy stejné, jako normální velké Radeony RX Vega 56.
Zatím nevíme, zda bude karta vypadat úplně přesně jako na fotografii, chladič a jeho vzhled by možná ještě mohly projít nějakými změnami (jak podotýká redaktor webu VideoCardz, design je dost všední). Naopak PCB je asi stejné, jaké se objevilo už v několika kartách plné délky, na nichž chladič desku přesahoval. Toto PCB bylo asi původně navrženo právě pro kartu Nano a jelikož ho teď pro ne-nano grafiky používají i další výrobci (Sapphire, XFX), je možné, že i ti by také mohli nějakou Nano Edici Vegy uvést. Na druhou stranu jsou ale asi kompaktní karty zbožím jen pro malou část trhu, takže klidně může zůstat jen u ojedinělého pokusu PowerColoru.
Cenu karty zatím neznáme, ale pokud má parametry Radeonu RX Vega 56, pak by tomu také měla odpovídat oficiální cena, byť může nastat určitý příplatek za nestandardní provedení a „Mini-ITX daň“. Zda tou dobou ještě stále bude účtována i kryptopřirážka, to už je jiná otázka. Není také ještě jasné, zda bude uvedení na Computexu ostré s okamžitou dostupností, nebo papírové, někdy v červnu by se ale snad karta mohla do prodeje dostat.