Radeony RX 480 se dají upgradovat na model RX 580, stačí přehrát BIOS z nového modelu

20. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Radeony RX řady 500, které AMD tento týden vypustilo na trh, jsou založené na stejném křemíku, jako loňské modely Radeon RX 460, 470 a 480. Už vás možná napadlo, zda by se nedaly BIOSy z nových karet, které po softwarové stránce (a do jisté míry i té hardwarové, neboť řídí provozní napětí a takty) dělají ze stejných čipů nové modely, přehrát i do původních karet. Odpověď je, že to jde a už to bylo i úspěšně vyzkoušeno.

Úspěch jako první ohlásil uživatel z fóra techPowerUpu, jehož Radeon RX 480 byl po přeflashování na RX 580 pomocí nástroje ATIFlash stabilní a plně použitelný, i když pro plnou stabilitu bylo potřeba ještě o něco zvýšit napětí jádra. To opět potvrzuje, že samotný křemík použitý v refreshovaných kartách by neměl mít zásadní odlišnosti. Případné rozdíly v kvalitě čipu (jeho leakage a frekvenčním potenciálu) zřejmě nejsou na překážku.

Tato operace může teoreticky o něco zlepšit možnosti přetaktování GPU, neboť BIOS refreshové generace používá pro většinu stavů vyšší napětí než ten původní a Možná má i další méně hmatatelné úpravy, které zlepšují toleranci. Výměnou za zhoršenou spotřebu tedy můžete dostat z grafiky více výkonu, než s jednoduchým přetaktováním. Hodit by se také mohlo zlepšení spotřeby při připojení druhého monitoru nebo při přehrávání videa, které karty řady RX 500 slibují. Na druhou stranu se zvýšenou spotřebou riskujete, že karta nemusí ustát větší zátěž, na kterou nebyla dimenzována.

Snímek GPU-Z z přeflashovaného Radeonu RX 480 Snímek GPU-Z z přeflashovaného Radeonu RX 480 (Zdroj: techPowerUp)

Je otázka, do jaké míry je modifikace Radeonu RX 480 na RX 580 (nebo RX 470 na RX 570) výhodná. Samo AMD nepovažuje výkonnostní rozdíl mezi první a druhou generací Polarisu za důvod k upgradu mezi těmito grafikami. Kde by se ale možnost přeflashovat mohla hodit, jsou Radeony RX 460. Ty by se s pomocí BIOSů z Radeonů RX 560 mohly dát poměrně komfortně odemykat na plných 1024 stream procesorů. Zatím to bylo možné jen modifikovanými BIOSy, které vedou k nepohodlí při aktualizacích ovladačů, jelikož těm nepodepsaný firmware nevoní. BIOS z RX 560 ale podepsaný bude, takže by problémy mohly odpadnout.

 

bitcoin_skoleni

Na vlastní riziko a se zvýšenou opatrností

Při nahrávání neoriginálního BIOSu by mělo být nejlepší držet se stejného modelu karty, tedy použít BIOS z nereferenční verze, která je odvozená od karty, kterou už máme. Pokud tedy výrobce neudělal nějaké změny. Jinak je asi riziko, že si nový BIOS nebude rozumně s napájením na kartě. Ideálně by asi mělo PCB mít stejné komponenty. Nicméně podle fóra techPowerUp to minimálně někdy funguje i mezi kartami různých výrobců, onen první uživatel, který se s přeflashováním pochlubil, například nahrál BIOS Radeonu RX 580 od Sapphire do 8GB Radeonu RX 480 od XFX. V těchto případech ale asi víc než kdy jindy platí, že se hodí mít kartu se zdvojeným BIOSem a pokud ne, záložní grafiku, pomocí které spustíte počítač pro zpětné přeflashování. Původní BIOS si rozhodně dobře uložte pro případ budoucí potřeby, pokud totiž zapomenete, nebude snadné sehnat obraz ze stejné revize karty.

Co je také třeba hlídat, je chlazení. BIOSy karet Radeon RX 580 používají vyšší napětí a GPU s nimi mají horší spotřebu. Může tedy být nutné po úpravě ještě upravit profil ventilátorů, aby se chlazení posílilo. Každopádně je třeba podtrhnout to, co vždycky. Podobné úpravy jsou riskantní, a úplně bych je nedoporučoval, alespoň ne bez důkladného teoretického seznámení s postupy přeflashování a s možnými riziky. Především platí, že je děláte vždy na vlastní riziko a pokud dojde k poškození grafiky, nikdo vám za nic neručí. Tyto úpravy jsou důvodem k zamítnutí reklamace, takže pozor.